Mladí dravci ve sledgi na letních kempech

Zkušené parahokejisty na ledě Zimního stadionu v Poděbradech vystřídalo mládí. Reprezentační realizační tým se totiž už druhým rokem v období letních prázdnin věnuje právě dětem a začínajícím parahokejistům, kteří by mohli v nejbližší době doplnit právě tým nejzkušenějších českých hráčů. Zájem hrát parahokej se zvyšuje poslední tři roky, kdy u nás probíhají pravidelné rozvojové kempy.

Devítiletý Šimon Král je nepřehlédnutelný už při příchodu do útrob stadionu. Berličky, úsměv od ucha k uchu a blonďaté vlasy, které v poslední době stále častěji schovává pod hokejovou helmu. „Baví mě to, hlavně střely do výšky a taky, jak se na sledgi brzdí,“ komentuje své nadšení z parahokeje. Nejčastěji po jeho boku vidíte zkušeného parahokejistu Miroslava Novotného, který mu radí nejen ve sportovních začátcích, ale předává také pořádnou dávku specifického parahokejového humoru. „Je to pro nás úplně skvělé a vlastně i jediná možnost, když chcete, aby vaše handicapované dítě intenzivně sportovalo. Dlouho jsem se snažila najít vhodnou možnost, kde by se Šíma vyřádil, ale krom parabadmintonu jsme nic pro děti u nás nenašli. Takto komplexně se věnují parasportům jen u parahokeje. Když to vidím jako máma, tak je to úplně skvělé vidět ho v té partě, moc si to užívá,“ komentuje tréninky svého syna maminka Dominika Králová.

Parahokejovým vzorem pro devítiletého Šimona je reprezentant Václav Hečko.

Vůbec poprvé se nováčci k tréninkům české parahokejové reprezentace přidali v říjnu 2019, po úspěšném mistrovství světa v Ostravě. Tehdy s tréninky začínal i Václav Hečko, který je dnes už stabilní oporou reprezentačního týmu. A právě k němu teď vzhlíží i devítiletý Šimon. „Líbí se mi, jak je rychlý a ty jeho střely,“ obdivuje svůj vzor. Na ledě není ale Šimon jediným nováčkem. V Nymburku a Poděbradech čerpalo cenné zkušenosti od realizačního týmu i reprezentačních parahokejistů hned šest hráčů, z toho i jedna parahokejistka. „Naši nováčci trénují s reprezentací a vyzkoušejí si tak nejen na ledě, ale i v rámci suché přípravy to tréninkové tempo. Děláme jim samozřejmě trochu úlevy, ale ne moc, aby opravdu okusili to, co bychom po nich chtěli, kdyby se k nám přidali do reprezentace,“ upřesňuje koncept letních kempů trenér Jakub Novotný. Celkem se o letních prázdninách uskuteční tři turnusy kempů pro začínající hráče pod vedením reprezentačních koučů. „Trénujeme v atletickém tunelu, kde máme kruhové tréninky, ale i společné hry. Dva tréninky jsou na ledě, kde se snažíme nováčky co nejvíce zapojit, aby viděli rychlost bruslení, nahrávek, střelby těch zkušených hráčů,“ popsal třídenní program trenér Novotný

Společné hry i kruhový trénink patří k přípravě mladých parahokejistů a parahokejistek.

Do sledge pod reprezentačními kouči usedl také Martin Žižlavský. S amputovanou nohou je sice schopen hrát univerzitní ligu za Olomouc, přednedávnem si ale vyzkoušel i parahokejové tréninky. „Ta příprava je trošku jiná, protože tady samozřejmě neběháme, je to příprava zaměřená na horní polovinu těla, ruce, břicho, takže i pro mě to je změna a je to určitě hodně náročné, ale já to mám rád, já si dám rád do těla,“ řekl začínající parahokejista Martin. Ten po letních kempech chce doplnit také tým olomouckých Kohoutů České parahokejové ligy. „Pro nás jsou rozvojové kempy obrovskou výzvou a vlastně i odměnou. Vidíme, že i když se v covidové době téměř nemohlo hrát, byli jsme schopni najít mladé hráče, kteří by si to chtěli alespoň vyzkoušet. Teď na naše kempy jezdí pravidelně, a je to obrovská odměna za naši práci, když vidíme, jak pomalu, ale jistě směřují i do toho reprezentačního dresu,“ řekla za Český para hokej koordinátorka kempů Irena Šašková

Aktuálně se začínající parahokejisté přesunuli do ostravské RT Torax Areny, kde budou trénovat až do neděle. Příští týden je pak čeká poslední turnus kempů s reprezentačními hráči v Nymburku a Poděbradech. Už na podzim by se měly rozjet rozvojové kempy i do extraligových měst po celé republice tak, aby si parahokejovou sledhe mohlo vyzkoušet co nejvíce zájemců.

Text: Zuzana Glacová
Foto: David Handl, Český para hokej

Sdílejte