Flashback 2024: Zaostřeno na parahokej

Rok 2024 byl opět nabitý parahokejovými turnaji, kempy i natáčením celovečerního filmu, který je volně inspirovaný událostmi z Mistrovství světa v parahokeji Ostrava 2019. Tento sport opět dokazoval, že hranice, bariéry i limity si každý nastavuje sám a společně je můžeme bourat, porážet a bojovat. Pokud bychom měli z uplynulého roku vypíchnout to klíčové pro Český para hokej, byly by to určitě úspěšné rozvojové kempy a hojná účast žen v českém parahokeji a jejich úžasná reprezentace ve světě. 

První kemp na Spartě

Hned úvod roku patřil putování parahokeje po tuzemských extraligových městech. Rozvojový kemp parahokeje zavítal vůbec poprvé na led pražské Sparty a přitáhl třeba i šestiletého Dareka Faifra. A byla to láska na první sklouznutí. „Je zatím strašně maličký, ale dostal k ruce skvělého Marka Vápenku, který mu pomáhal a pak už Darek jezdil i sám. Po dvou dnech tréninků jsem myslela, že bude unavený, ale vzbudil se v sedm ráno a hned říkal, že chce na led, chce už zase trénovat,“ dodala s nadšením Helena Faifrová. A radost neskrýval ani samotný Darek. „Chtěl bych jednou hrát za Česko,“ řekl malý parahokejista Darek. Jak slíbil, tak také udělal. Darek od úvodního kempu urazil v průběhu letošního roku neskutečnou cestu. Nejenže s tréninky parahokeje dál zapáleně pokračuje na kempech, zapojil se i do tréninků parahokejové Sparty Praha.

O Kapku lepší hokej

V roce 2024 vstoupil tento projekt do svého 5. ročníků, a i letos se do charitativních zápasů zapojila Česká parahokejová liga. O kapku lepší tak byl i parahokej v Karlových Varech nebo Ostravě. Týmy se hodlají do tohoto projektu rozhodně zapojit i v dalším roce, protože sami hráči moc dobře vědí, jak důležitá je každá podpora. Je tak symbolické, že tak vracejí energii a podporu, kterou sami parahokejisté a parahokejistky v boji se svým handicapem potřebovali a teď sami pomáhají.

Ciao Italia Varese 2024

Prvním rovnáním sil pro českou parahokejovou reprezentaci v tomto roce byl mezinárodní turnaje Memorial Ciaz v italském Varese. Češi v urputném finálovém boji porazili Slovensko a z turnaje si odvezli zlato bez jediné porážky v rámci celého turnaje.

Hattrick Sharks

Březen patřil finále České parahokejové ligy a opět vládli žraloci. Živočišné parahokejové měření sil mezi Mustangy z Pardubic a Sharks z Karlových Varů vyznělo jasně ve prospěch Západočechů a žraloci tak mohli slavit třetí titul v řadě.

Ženy ve zbroji

Další letošní parahokejový kemp se konal v dubnu Moutnici a na ledě začalo být jasné, že tohle už není jen čistě mužská záležitost. Vůbec poprvé si parahokejovou sledge vyzkoušela tentokrát i šestnáctiletá Tereza Šustalová. „Upřímně, měla jsem z toho fakt strach, že se rozsekám nebo něco rozbiju, ale trenér Michal mi řekl, že se to rozbít nedá,“ popisovala své první dojmy Tereza Šustalová„Hned, co jsem vlezla do sledge a na led a rozjela jsem se, tak jsem křičela juchu, jedu, měla jsem naprosto úžasný pocit,“ dodala k euforii Tereza.

Květnová obhajoba bronzu v Kanadě

Květen nepatřil jen mistrovství světa v hokeji, ale také v parahokeji. Opět po roce se o cenný kov utkali v závěrečném duelu Češi s Čínou a opakoval se tak scénář z roku 2023. Také tentokrát česká parahokejová reprezentace dokázala, že patří ke světové elitě, Čínu porazili Češi 3:2 a na domácí hokejový šampionát se vraceli s bronzem na krku. Právem tak parahokejovou reprezentaci vítala také plná 02 aréna.

Parahokej spojuje

Že parahokej spojuje a sport je pro všechny dokázal v červnu další ročník ParaSport Festivalu, který se ale nově konal ve spolupráci s Ostravskou univerzitou přímo v areálu kampusu. Kromě zóny parasportů tak byl pro návštěvníky připraven také bohatý doprovodný program, vědecké workshopy, Bitva O Pohár Ostravské univerzity nebo talkshow Karla Nocara Bez frází+ s hokejovým mistrem světa Matějem Stránským a bronzovým parahokejovým kapitánem Radkem Zelinkou.

Podzim juniorky

Že práce s dětmi a rozvojové kempy dávají smysl potvrdila v září v Olomouci česká parahokejová juniorka. V semifinále turnaje OLOMOUC CUP 2024 narazila juniorská reprezentace na loňské a zároveň i letošní vítěze, italský tým South Tyrol Eagles. Orlům Češi podlehli 5:0 a o bronz se utkali s týmem Havířova. Zápas rozhodl jediný gól, díky kterému byli těmi šťastnějšími parahokejisté z Havířova. Juniroská parahokejová reprezentace ČR tak skončila v Olomouci čtvrtá. 

Ocelový rozvojový kemp

„Není to jen parahokej. Je to o partě, týmovém duchu, pocitu, že konečně někam patříte,“ shodli se na dalším Rozvojovém kempu parahokeje rodiče začínajících hráčů. Další zastávkou byl Třinec, kde se tak kemp vrátil už podruhé a opět se silným zastoupením žen. Tentokrát do sledge usedlo hned pět dívek! Závěrečný Rozvojový kemp parahokeje roku 2024 se pak uskutečnil v listopadu Litoměřicích.

Neporazitelní na IPH CUPu 2024

Nejen kvalitně obsazený turnaj, ale také film Dana Pánka Neporazitelní. Během dalšího ročníku ostravského mezinárodního turnaje vybojovali Češi v závěrečném nervydrásajícím zápase s Italy 2:1 bronz, vyvrcholení se ale turnaj dočká i na filmovém plátně. Na podzim roku 2025 totiž vstoupí do kin film volně inspirovaný událostmi kolem Mistrovství světa v parahokeji Ostrava 2019.

Norsko ovládl ženský parahokej

Anna Šringlová a Kristýna Židlická, to byly zástupkyně českého parahokeje na mezinárodním kempu v norském městě Skien. Evropský tým, za který obě Češky nastoupily, pak vedl trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. Technickou delegátkou turnaje byla navíc manažerka ostravského turnaje IPH CUP Irena Šašková. Čtyřiadvacetiletá Anička byla na ženském světovém turnaji už podruhé. Z loňské účasti v americkém Green Bay má doma bronzovou medaili. A podobné ambice měla i letos. „Jsem neskutečně namotivovaná, šťastná, vděčná. Cítím i pýchu, turnaj byl totiž neuvěřitelný. Dalo mi to úžasné množství energie a motivace. Vidět všechny ty ženy na světě, jak spolu hrajeme. Je to pro mě přínosné k tomu se neustále zlepšovat, zlepšovat a zlepšovat,“ neskrývala své nadšení po návratu ze Skienu parahokejistka Anna Špringlová, která v rámci České parahokejové ligy reprezentuje pražskou Spartu. Ocenila, že na rozdíl od mužského parahokeje, kde už vládne značná rivalita, ženský parahokej táhne zatím za jeden provaz.

A že ženy a parahokej k sobě ladí dokázal také závěrečný tuzemský turanaj parahokeje v Karlových Varech. V bráně domácích Shakrs naprosto zářila a řádila Veronika Bucifalová. Juniorsko-rozvojový tým pod vedení trenéra Jiřího Břízy navíc na mezinárodním turnaji vybojoval bronzové medaile.

Čína to Čechům vrátila

Na závěr roku se už tradičně vypravila česká parahokejová reprezentace do Kanady, kde se každoročně koná turnaj pro čtyři nejlepší týmy světa. Značně oslabená česká reprezentace, která se potýká se zraněními hráčů, bojovala s týmy Kanady, USA i Číny s nasazením veškerých sil. Přesto Čína mohla cítit v závěru turnaje jisté zadostiučinění, kdy po dvou porážkách z mistrovství světa, tentokrát Čechy porazila naprosto jasně 4:0.

Parahokej byl i v roce 2024 víc, než jen sport. Za úspěchy reprezentací i všech týmů nestojí jen hráči, hráčky a trenéři, ale také organizátoři všech turnajů a akcí, lidé, kteří se parahokeji věnují denně a sponzoři, zejména společnost Kaufland a Komerční banka, díky kterým se všechny tyto akce mohou uskutečnit. Děkujeme také všem fanouškům a věříme, že s námi budete i v roce 2025! Protože jen díky vám jsme #srdcemparahokeje

Text: Zuzana Martinčík Glacová
Foto: David Handl/archiv Českého para hokeje

Share