Překvapivě střelecky vyrovnané utkání vyhrály Spojené státy nad Itálií „jen“ 2:0

IPH CUP mívá vždy jedno utkání v dopoledních hodinách věnované diváků ze základních a středních škol z Moravskoslezského kraje. Tuto možnost využívají také mateřinky. Neskutečně bouřlivou atmosféru si ve třetím hracím dni tohoto ročníku vychutnali hráči Itálie a Spojených států, které k podporovalo v Ostravar Aréně na dva tisíce šest set dětí.

Silný tým Spojených států si možná dmyslel, že bude Itálie snadný soupeř, podobně jako přejely Čechy, ale tým s podporou několika hráčů jiných národností držel do 12. minuty bezbrankový stav. Italové ubránili oslabení a až při nepřehledné situaci v Sedláčkově brankovišti inkasovali z hole Joshe Misiewicze. Sami měli několik šancí, o čemž svědčí poměr střel za třetinu 6:8, VanderMolena nepřekonal Kuhiliauensten ani jeho krajan Landeros. Do přestávky šli hosté za vedení 1:0.

Italové v obraně odevzdávali parádní práci. Spojeným státům dovolili ve druhém dějství jen čtyři střely mezi tři tyče a Sedláčkovi prošel za záda jen jeden. Ve 25. minutě střílel přes hráče Declan Farmer a v přesilovce navýšil vedení na 2:0. Italové měli v závěru třetiny možnosti stav korigovat, ale střely z úctyhodné dálky VaderMolen odrážel do rohů nebo za branku. V poslední sekundě se navíc ve středním pásmu provinil Rosa, takže do třetí periody šel domácí tým oslaben.

To odehrála Itálie s velkým přehledem. Spojené státy se několikrát dopustili zakázaného uvolnění, takže tuto přesilovku neměli šanci využít. S postupujícím časem si Spojené státy vytvářely více a více střeleckým šancí, ani jedna ale nedošla do brankové sítě. Patrik Sedláček pochytal všech deset přímých střel mezi tři tyče a soupeře dostával do údivu. Dobrou práci odvedli i italští hráči v poli. Když vytěsnil Sedláček střelu před sebe, nedovolili Crossettovi zakončit do odkryté poloviny brány. A takových situací vyřešil domácí tým několik. Sám si ale taky vypracoval dvě přímé šance na zdramatizování utkání. Nejnebezpečnější byla asi střela Depaoliho, se kterou měl VaderMolen dost práce. Puk lapil ve vzduchu a na ledě jej přikryl na poslední chvíli.

Italský tým sehrál výborně i další oslabení. Což byl možná recept na překvapivý výsledek utkání, ve kterém Spojené státy vyhrály “jen” 2:0.

Fotogalerii z celého turnaje IPH CUP 2024 najdete na oficiálním Flickr účtu Českého para hokeje.

Text: Gabriela Juříková