Kanada potvrdila roli favorita. Itálii v prvním zápase turnaje IPH CUP 2024 porazila 9:0

V úvodním zápase letošního ročníku IPH Cupu se na ledové ploše Ostravar arény potkaly týmy Kanady a Itálie. Už ve třetí minutě byl odpískán faul hostujícího Larcha a pro Kanadu to byla pobídka k prvnímu gólu, který si po střele Dominica Cozzolina trochu nešťastně srazil do branky projíždějící Macri – 1:0. Kanada ukazovala svou převahu, ale Itálie dostala šanci v podobě přesilovky. Tu nesehrála nejlépe, ve svém vlastním oslabení zvyšoval Tyler McGregor na rozdíl dvou branek – 2:0. Do konce třetiny pak zbývaly necelé tři minuty, když Itálie inkasovala potřetí, znovu z hole Tylera McGregora – 3:0.

Kanaďané dohrávali zkraje druhé třetiny přesilovku z předchozí části, ale Stillitano puk za svá záda nepustil. Měl ale stále mnohem více práce než jeho kolega na opačné straně kluziště. Po dobré kombinaci se však netrefil Pellizzari, o chvíli později minul italskou klec také Lelievre. Úspěšný byl až v přesilovce znovu Tyler McGregor, který si najel až před Stillitana a poslal puk nad jeho lapačku, čímž završil svůj hattrick – 4:0. Italové se snažili vyzrát na svého soupeře, ale Diseveld puk pod Kingsmillem neprotlačil, a také střela Landerose skončila v lapačce kanadského gólmana. Do konce druhé části se skóre přece jen ještě změnilo – McGregor nahrál kotouč na Dominica Cozzolina, který uchránil puk před dotírajícím hráčem a poslal jej na vzdálenější tyč – 5:0.

Do třetí třetiny nastoupily oba týmy s čerstvými gólmany v brance. Jako první se do větší šance dostala znovu Kanada, ale Kovacecich nastřelil jen tyč italské klece. Domácí ale této situace nemuseli litovat dlouho, protože Dominic Cozzolino si najel do mezikruží a zvýšil na 6:0. Přesně po minutě hry trefil místo nad ramenem gólmana Itálie Auren Halbert – 7:0. Oneman show Kanady pokračovala i nadále. Kanaďané si zcela podmanili útočný prostor a vyhozené puky rychle vraceli zpět do pásma. Osmou branku přidal v přehuštěném prostoru italského brankoviště Anton Jacobs-Webb – 8:0. Trenéři Itálie si po tomto gólu vybrali oddechový čas. Hned po něm se pokusili o rychlý výpad, ale Huneualt zasahovat nemusel. Při hře čtyři na čtyři se diváci přece jen ještě dočkali další branky, když se dvě vteřiny před koncem zápasu trefil James Dunn, který upravil konečné skóre na 9:0.

Fotogalerii z celého turnaje IPH CUP 2024 najdete na oficiálním Flickr účtu Českého para hokeje.

Text: Monika Baloghová