Rozvoj ženského parahokeje, světový šampionát v Norsku vyhrály Američanky

Mezinárodní organizace World Para Ice Hockey v posledním roce intenzivně pracuje na rozvoji ženského parahokeje. Dalším počinem v tomto směru je také turnaj, který pořádal Norský svaz ledního hokeje ve městě Skien. Zúčastnily se ho ženské reprezentace USA, Kanady, Velké Británie a spojené týmy Evropy a Pacifiku. A turnaj nesl samozřejmě také českou parahokejovou stopu.

Konkrétně do Norska za tým Evropy vyrazily sbírat další cenné zkušenosti parahokejistky Anna Špringlová a Kristýna Židlická. Evropský tým, za který obě Češky nastoupily, pak vedl trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. Čtyřiadvacetiletá Anička byla na ženském světovém turnaji už podruhé. Z loňské účasti v americkém Green Bay má doma bronzovou medaili. A podobné ambice měla i letos. „Jsem neskutečně namotivovaná, šťastná, vděčná. Cítím i pýchu, turnaj byl totiž neuvěřitelný. Dalo mi to úžasné množství energie a motivace. Vidět všechny ty ženy na světě, jak spolu hrajeme. Je to pro mě přínosné k tomu se neustále zlepšovat, zlepšovat a zlepšovat,“ neskrývala své nadšení po návratu ze Skienu parahokejistka Anna Špringlová, která v rámci České parahokejové ligy reprezentuje pražskou Spartu. Ocenila, že na rozdíl od mužského parahokeje, kde už vládne značná rivalita, ženský parahokej táhne zatím za jeden provaz. V Norsku se samozřejmě bojovalo o medaile, šlo ale hlavně o vzájemnou toleranci, motivaci a přátelství, které mezi parahokejistkami napříč světovými týmy dominuje. „Je to neuvěřitelně přínosné, že se potkáme s holkami z celého světa, díky našemu kamarádství zůstáváme v kontaktu, díky sociálním sítím se dokážeme i nadále motivovat, podporovat a je to skvělé, že nejen na ledě jsou ty vztahy skvělé, ale hlavně mimo něj. To mě hrozně moc těší, protože tohle je strašně důležitá součást toho, aby se celý ženský parahokej posunul vpřed,“ komentovala vztahy mezi jednotlivými ženskými týmy Anička Špringlová. Nasazení obou českých parahokejistek ocenil také kouč Jakub Novotný. „Je to pro ně skvělá zkušenost, protože ta rychlost ženského parahokeje není taková, jako třeba u nás v lize, kde holky hrajou. Měly víc času na rozhodnutí, na to hrát s pukem, získaly větší sebedůvěru a ukázalo jim to, že to s nimi není tak špatné, jak si třeba i kvůli tomu, že v české lize hrají s muži, myslely. Byly jedny z těch základních kamenů evropského týmu a já přesně věděl, co od nich můžu na ledě čekat, což je zase pro mě coby trenéra velmi důležité,“ komentoval trenér ženského parahokejového týmu Evropy Jakub Novotný.

Zámořské týmy hrají prim

Tak, jako v mužském parahokeji i v tom ženském vévodí světovému hodnocení opět ženy z USA a Kanady. Ty si také na turnaji v Norsku rozdaly zlaté a stříbrné medaile. K radosti českého zastoupení bronz získal tým Evropy, který se v rámci mezinárodních turnajů podařilo sestavit vůbec poprvé. Dříve evropské hráčky reprezentovaly takzvaný světový tým. Překvapením je také samostatná ženská reprezentace Velké Británie. „Jsme nadšení, že se turnaj Women’s World Challange podařilo zorganizovat v Evropě, protože stále hledáme nové způsoby, jak posouvat tento sport kupředu a těžit z doby, kdy právě ženské sporty zažívají ve světě obrovský růst,“ komentovala manažerka World Para Ice Hockey (WPIH) Michelle Laflamme. Zároveň WPIH doufá, že se brzy podaří představit ženský parahokej také na zimních paralympijských hrách. Zatím ženy mohou reprezentovat svou zemi pouze v rámci mužských týmů. Odhodlání WPIH je ale jasné, jen za poslední rok se zvýšil podíl žen parahokejistek z 0,01% na 19%. „Je tam ještě strašně moc práce v tom, aby jednotlivé týmy a státy vytvořily vůbec nějaký ženský program. Bude to problém i u nás v Česku, protože ani u nás není dost hráček. Ten progress je ale jednoznačný. Už letos bylo na světovém ženském turnaji pět týmů, což naznačuje, že i ten zájem se opravdu zvyšuje. Ženský parahokej je na začátku, ale jde vidět to obrovské nadšení, co vše jsou schopné ty holky pro to obětovat a to je něco, co by mělo inspirovat zase i mužský parahokej, něco, z čeho můžeme my všichni těžit,“ uzavřel motivaci a posun celosvětového ženského parahokeje trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný.

Text: Zuzana Martinčík Glacová
Foto:  Kenneth Myhre/LOC/WPIH

Share