V utkání Kanady s IPH týmem padlo dvanáct gólů, urputný boj vyhrál tým světového výběru 7:5

Po volném dni otevřel třetí turnajový den zápas Kanady s IPH týmem. Po první třetině, kterou vyhrála Kanada 2:1, nikdo by neřekl, že v dalších dvou patnáctiminutovkách to bude drama až do konce. Navíc hned třikrát s použitím videorozhodčího.

Na gól nemuseli diváci čekat dlouho. Z nenápadné střely skoro z úhlu otevřel Tyler McGregor skóre už na začátku druhé minuty. Patrik Sedláček, podruhé v turnaji v bráně IPH týmu, sice byl přilepen na pravou tyč, ale puk stejně prošel. Ovšem do dvou minut bylo srovnáno! Adam Dixon nahodil puk z rohu do brankoviště, kde si jej do brány srazil kanadský obránce. Tyson Rietveld si pečlivě hlídal levou tyč a tak nemohl včas proti odrazu zakročit. Poté, co Kanada nevyužila přesilovku a v překročení útočné modré čáry je zastavovaly ofsajdy, se musela dlouho bránit tlaku. Blízko vedoucí branky byl Deapoli při střele na vzdálenější tyč. Puk byl ovšem lehce tečován mimo bránu. Na druhé straně se dokonce zkoumalo video po střele Culmoneho, když puk trefil tyč a vyletěl Sedláčkovi na záda, který jej pak na ledě pohotově schoval. Do kabin šel jeden tým přeci jen s vedením 2:1. A byla to Kanada, která využila početní výhodu střelou Tylera McGregora z mezikruží.

Po přestávce byl hostující tým IHP ještě víc ofenzivně naladěn. V osmnácté minutě se za kanadskou obranu dostal Kuhli-Lauenstein, na útočnou modrou dostal přesnou nahrávku, jenže brankář Rietveld zkušeně počkal na střelu a až pak reagoval. Vyrovnání se zdařilo až o dvě minuty později. Kolotoč nahrávek v útočné třetině ukončil střelou z mezikruží Alex Enderle. Puk zamířil gólmanovi přes pravé rameno pod horní tyč. Více mistři se dlouho nemohli dostat z defenzívy. IHP tým měl totiž výborný pohyb a dobře se jistili při náhodné ztrátě kotouče.

Takže Patrik Sedláček si prověřil své schopnosti až od 23. minuty. Jenže IPH tým byl výborný i v obraně a z protiútoku nakonec vytěžil vedoucí branku. Od Sedláčkovy brány otočil směr hry Brett Bolton a střelou do horních pater brány otočil stav na 3:2 pro IHP tým. Do přestávky zbývalo odehrát necelé tři minuty, v kterých, jak se posléze ukázalo, se toho událo asi nejvíc z celého utkání. Kanadská obrana trochu zaspala a za zády se jim odehrála souhra Daniel Malloye se zakončujícím Nilsem Larchem, jenž forhendem poslal puk opět nad gólmanova ramena. A bylo zde překvapení turnaje, když IPH tým vedl 4:2.

Kanaďané se se stavem rozhodně nesmířili a v poslední minutě skóre srovnali. Jako v první třetině, i tentokrát měli více mistři poslední slovo. Minutu před koncem druhého dějství manko snížili, když puk přešel brankovou čáru. Ovšem pro postavení útočícího hráče v brankovišti přišlo ke slovu podruhé video. To potvrdilo platnost dosažené branky a tak mohl Dominic Cozzolino svou radost zopakovat. V utkání s Kanadou se nevyplácí být na konci třetiny oslaben, protože to nekompromisně trestá! Přesilovku ukončil po 14 vteřinách Dominic Cozzolino, když do zaznění druhé sirény zbývalo pět vteřin. Do šaten šly týmy za stavu 4:4.

Po přestávce se dlouho nic zásadního nedělo. Ani jeden soupeř nechtěl udělat chybu a byli tedy pozorní hlavně v obraně. Crane s Dixonem zařídili první vážnější situaci před brankou v druhé polovině třetiny. Pak na delší dobu přišli šance Kanady. Cozzolino nastřelil Sedláčkovu tyč a Jacobs-Webb mohl dorážet z druhé vlny. Byl ale zastaven obranou. V 37. minutě si zastřílel kapitán McGregor, aby následně Sedláček zastavil puk přímo na tyči. Kanaďané se sice radovali, ale rozhodčí měl vše před sebou, takže bez okolků rozpažil. Nepsané pravidlo v hokeji je: „Nedáš, dostaneš!“ platilo bezezbytku. Ve 40. minutě se už stav utkání opravdu měnil. Tým IPH využil dobrého napadání, takže když dva obránci puk promáchli a nedokázali jej tak odpálit ze slotu, přijel z hloubi pásma Rod Crane, najel si do levého kruhu a střelou zápěstím dostal tým do vedení 5:4.

Do konce základní hrací doby zbývalo odehrát necelé čtyři minuty, když Kanada ukončila přesilovou hru po 41 vteřinách. Anton Jacobs-Webb stál u pravé Sedláčkovy tyče v momentě, když mu nahrával Halbert. Puk se Sedláček snažil zastavit, ale srazil si jej do brusle. Od ní se puk odrazil za brankovou čáru – 5:5.

Možná se Kanada už chytala morálně na prodloužení, když dvě minuty a čtyři vteřiny do závěrečné sirény opět vrátil IPH týmu vedení Alex Enderle. Ovšem to nejzásadnější přišlo po pěti odehraných vteřinách! Obyčejná střela Roda Crane ze středního pásma se před gólmanem Rietveldem odrazila od ledu a pod saněmi puk prošel do brány – 5:7.
Domácí tým sáhl po hře bez gólmana, takže IPH tým byl pod velkým tlakem. Po jedné střele se puk projel po horní tyči Sedláčkovy brány a sklouznul mimo tři tyče. Ani oddechový čas na výsledku 7:5 pro IPH tým složený z Italů a Němců nic nezměnil.

Kompletní fotogalerii z turnaje IPH CUP 2023 najdete na Flickr účtu Českého para hokeje.

International Para Hockey Cup 2023 proběhne za podpory Národní sportovní agentury, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a partnerů Kaufland a Komerční banka.

Text: Gabriela Juříková