V hokeji běžné, v parahokeji naprostá novinka. Parahokejová mezinárodní utkání, a to včetně mistrovství světa či paralympiád pískají jen tři sudí. V domácí České parahokejové lize to jsou dokonce jen dva arbitři. Na podzimním turnaji IPH CUP 2023, který se konal v Ostravě, se organizátoři rozhodli ve spolupráci s Českým hokejem a komisí rozhodčích, vyzkoušet systém čtyř sudích na ledě při zápasech. Tuto novinku by Česky parahokej, v rámci zkvalitnění hry, rád prosadil i na mezinárodním poli.
Hokej i parahokej, dva stejné, a přesto odlišné sporty. Nejen pro hráče, ale také pro rozhodčí. Ti pískají běžně hokejová utkání v tuzemských soutěžích. Parahokejové zápasy mají ovšem svá specifika. Nejen odlišná pravidla, délku třetiny, tresty, ale hlavně naprosto jiné zorné pole, ve kterém arbitři musejí hru sledovat a rozhodovat o ní. „Tím, že kluci sedí v saních, nízko u ledu, hru musíme sledovat naprosto z jiného úhlu. Je to pro hlavního i čárového rozhodčího velmi těžké přepnout z hokejového pohledu na ten parahokejový,“ řekl k základní odlišnosti ve hře zkušený parahokejový rozhodčí Martin Rapák. „Klasický hokej se dá posuzovat i z pěti, deseti metrů a faul je pořád krásně vidět. U parahokeje, když nejsme u hráče na puku na dva metry, tak i základní faul, zákrok není vidět. Pískat parahokej je tím pádem i více fyzicky náročné,“ dodal Rapák. Právě proto se rozhodli organizátoři mezinárodního turnaje IPH CUP 2023, kterého se účastnily tři nejlepší parahokejové týmy světa, vyslat na led v Ostravě do každého zápasu vždy čtyři rozhodčí. „Delegovali jsme na turnaj jen české rozhodčí, a to jak na pozici hlavních, tak čárových. Celkem jsme na ostravském turnaji měli devět českých rozhodčích. Někteří z nich pískali parahokej na světové úrovni poprvé a sbírali tak cenné zkušenosti. Současně jsme sledovali, jak vyšší počet sudích na ledě ovlivní kvalitu zápasu,“ komentoval novinku za komisi rozhodčích Jan Vaněk, který mimo jiné pískal třeba i loňské finále paralympijských her v Pekingu a patří k těm nejzkušenějším parahokejovým sudím na světě. „Během turnaje jsme společně s nominovanými sudími dělali pravidelné video rozbory zápasů a jejich výkonů,“ dodal Vaněk. Na společných poradách tak rozhodčí kladli důraz na komunikaci na ledě i rozbor specifik parahokeje, třeba vhazování buly nebo rozhodování o vyhrocených situacích a šarvátkách na ledě, které jsou v parahokeji o to nebezpečnější, že hráči mají na svých hokejkách ostré hroty. Získaný video materiál bude sloužit k dalšímu vzdělávání rozhodčích při pravidelných seminářích v průběhu sezóny.
Český parahokej udává trendy, obrovská příležitost i pro tuzemské sudí
Nasazení systému čtyř arbitrů na ledě si na světovém turnaji v Ostravě pochvalovaly týmy i organizátoři. „Parahokej během posledních let zrychlil a sporných zákroků přibylo. Jeden hlavní rozhodně je ani nemůže postřehnout, když se soustředí na hru okolo puku, takže my systém čtyř rozhodčích na ledě kvitujeme a chtěli bychom, aby se tento formát dostal i na mistrovství světa,“ řekl k novince trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. A tento systém kvituje také manažér americké parahokejové reprezentace. „Myslím, že rozhodčí na turnaji IPH CUP 2023 odváděli excelentní práci a systém čtyř sudích na ledě je naprosto ideální,“ konstatoval Dan Brennan za tým USA.
Český parahokej dlouhodobě přispívá k celosvětovému rozvoji tohoto sportu. „Jsme rádi, že díky turnaji IPH CUP 2023 došlo k začlenění nových českých rozhodčích v rámci mezinárodní parahokejové scény. Našim cílem bylo, aby turnaj sloužil nejen k rozvoji parahokeje jako sportu samotného, ale i k rozvoji českých parahokejových rozhodčích, kteří měli možnost zažít nasazení a úroveň světového parahokeje. Na vlastní kůži se přesvědčili, že zápasy zejména v podání týmů USA nebo Kanady jsou opravdu velmi rychlé,“ řekla k zapojení českých rozhodčích event manažerka Českého para hokeje Irena Šašková. Příležitost prosadit se na špičkové světové turnaje pro české sudí je přitom obrovská. Obecně platí, že kariérní růst parahokejových sudích je rychlejší než v klasickém hokeji, kde je větší konkurence. „Parahokej se velmi rychle profesionalizuje a je kladen o to větší důraz i na výkony a kvalitu rozhodčích. Pro mě osobně to byl životní sen, dostat se na mistrovství světa. A stalo se a jsem za to moc rád. Věřím, že zkušenost z ostravského turnaje a relativní dostupnost v rámci postupu na mezinárodní turnaje bude motivací k tvrdé práci i pro další mladé rozhodčí,“ řekl český hokejový i parahokejový sudí Martin Rapák. Na mezinárodní scéně píská pravidelně zápasy z českých rozhodčích zatím právě jen Jan Vaněk a Martin Rapák.
„Je to perfektní, že máme takovou symbiózu v rámci spolupráce na turnaji IPH CUP, kterého se účastnily světové týmy USA a Kanady. Jsem rád, že se turnaj odehrál systémem čtyř rozhodčích na ledě při zápase. Pro nás jsou rozhodčí v oblasti parahokeje důležitou součástí i z hlediska diplomaticko – politického pohledu. Chceme proto vytvořit kvalitní skupinu českých rozhodčích, kteří budou zároveň velmi platní i na mezinárodním poli,“ dodal předseda komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Vladimír Šindler.
Světový turnaj IPH CUP ukázal, že systém čtyř rozhodčích na ledě při parahokejových zápasech je budoucností tohoto sportu. Bude záležet na mezinárodních orgánech jako World Para Ice Hockey a IPC, jak rychle budou schopny implementovat systém čtyř rozhodčích na ledě do pravidel parahokeje, kterými se řídí mistrovství světa i paralympiáda. „V rámci parahokeje nechceme ustrnout na jednom bodě. Chceme se zaměřit nejen na hledání nováčků v rámci rozvohových kempů, organizování mezinárodních turnajů nebo vytvoření kvalitních podmínek pro naši parahokejovou reprezentaci, ale rádi bychom, aby rozvoj parahokeje byl komplexní. A to včetně zkvalitnění práce parahokejových rozhodčích. Společně s komisí rozhodčích budeme pořádat pro naše sudí další společné semináře,“ doplnil za Česky para hokej předseda Jiří Šindler.
Text: Český para hokej
Foto: Lukáš Kaboň/ Radim Horák/ Vladimír Pryček