Zajímavosti

Para hokej se hraje na speciálně upravených saních – sledgi.

Kromě specifického sportovního vybavení se liší také vzhled zázemí okolo ledové plochy. Para hokejisté sledují celou hru právě na sledgi, proto musejí být mantinely průhledné. Speciálně upravené jsou pro potřeby para hokejových utkání také střídačky a trestné lavice. Oproti klasickému hokeji hrají para hokejisté zápas na 3 x 15minut.

V jednom týmu, ať už na ligové nebo mezinárodní úrovni, mohou hrát společně muži i ženy! K nejznámějším hráčkám patří Lena Schroeder z Norska. Za norský národní para hokejový tým nastupuje pravidelně od roku 2018. Patřila k výrazným osobnostem celku také na ostravském MS v para hokeji Ostrava 2019.

Lena Schroeder na MS v para hokeji Ostrava 2019

Para hokej se poprvé představil na mezinárodní úrovni na zimní paralympiádě v norském Lillehammeru v roce 1994. Ve finálovém utkání vyhrál tým Švédska nad domácím celkem Norska a bral tak první zlatou paralympijskou medaili tohoto sportu.

První mistrovství světa se konalo ve švédském Nynashamnu. Také první MS vyhrál tým Švédska.

První mistrovství Evropy se konalo v roce 2005 ve Zlíně.

Nejúspěšnějším paralympijským týmem para hokeje je celek USA. Američané vyhráli 4 z celkem 7 paralympiád.

Vítězové MS v para hokeji Ostrava 2019 – tým USA

V roce 2018 se poprvé představili na mezinárodních šampionátech v para hokeji týmy Austrálie a Číny.

V roce 2019 se konal historicky nejúspěšnější šampionát v para hokeji, a to v Ostravě. Během šesti hracích dnů navštívilo Ostravar Arénu na 45 tisíc fanoušků.

Ostravské MS v para hokeji bylo jubilejním 10. MS v para hokeji.

Sdílejte