Asociace

Česká parahokejová asociace je sdružením sedmi sportovních klubů provozujících sledge hokej. Založena byla v roce 2004 a ve svých počátcích byla jediným orgánem řídícím a rozvíjejícím sledge hokej v České republice. V roce 2006 byla Česká para hokejová asociace přijata do Českého svazu ledního hokeje.

Na základě smlouvy s Českým svazem ledního hokeje připadá České parahokejové asociaci řízení domácí mistrovské soutěže, kterou je Česká parahokejová liga. Posláním jednotlivých klubů je sportovní vyžití tělesně handicapovaných osob, výchova nových hráčů a v neposlední řadě integrace do běžné společnosti.

Členy České parahokejové asociace jsou kluby ve Zlíně, Karlových Varech, Olomouci, Pardubicích, Praze, Havířově, Ostravě a Českých Budějovicích.

Parahokej je paralympijskou verzí ledního hokeje s již padesátiletou tradicí a je určen primárně pro sportovce s postižením dolní části těla. Hráč parahokeje musí být klasifikovaný odbornou osobou, která uzná v souladu s pravidly jeho postižení jako přípustné. Na lokální úrovni se v omezené míře běžně zapojují i zcela zdraví hráči a tento sport tak plní i důležité integrační poslání. Reprezentační mužstvo je však tvořeno pouze handicapovanými hráči či hráčkami.

Šestinásobný mistr ČR SHK Lapp Zlín – foto zdroj www.sledgehokejzlin.cz

Parahokej se hraje ve speciálních sáních. Sáně jsou zkonstruovány ze sedáku, ocelového rámu a dvou nožů k bruslení. Hráči se pohybují a zároveň ovládají puk pomocí dvou krátkých hokejek opatřených na konci ocelovými hroty.

Pravidla parahokeje jsou v zásadě shodná s pravidly klasického ledního hokeje. Specificky jsou upravena některá ustanovení o výstroji a výzbroji, nedovolených zákrocích nebo hrací době. Stejně tak se nepraktikuje hybridní zakázané uvolnění. Rozdílný je maximální počet hráčů, který je omezen na patnáct v jednom mužstvu.

V České republice je zaregistrováno osm klubů sdružených v České parahokejové asociaci. Mistrovská soutěž probíhá pod hlavičkou České parahokejové ligy.

Česká parahokejová asociace

  • Dělnická 55, Praha 7, 170 00
  • IČ 71231404
  • Číslo účtu: 249557082/0300

Výkonný výbor

Předseda1. místo předseda2. místo předseda
Jan ZapletalJiří KrupičkaJan Matoušek
+420 733 364 518+420 777 673 284
zapletal@sledgehokej.cz

Dozorčí rada

Předseda1. místo předseda2. místo předseda
Jan ChlubnaPavel KubešIvana Schotterlová

Sdílejte