Cenné zkušenosti z paralympiády a výrazné omlazování! Český para hokej jde proti času a do roku 2023 vstupuje zase o něco mladší!

Ještě tři roky zpátky patřila česká parahokejová reprezentace k těm s nejstarším věkovým průměrem na světě. Díky usilovné práci s nováčky, kempům pro začínající hráče i osvětovým programům ve školách se ale podařilo český parahokej i v roce 2022 omladit. Do svého historicky úplně prvního zápasu nastoupila letos v září česká juniorská parahokejová reprezentace! Také díky novým, mladým hráčům v týmu získal tým mužů po dlouhé době cenný kov na mezinárodním turnaji v Kanadě. Rok 2022 byl pro parahokej náročný, ale položil další pevné základy pro rozvoj tohoto úžasného, tvrdého, ledového sportu!

Rychlá rekapitulace roku 2022

Zimní paralympiáda v Pekingu, paraligové superfinále, tři kempy pro začínající parahokejisty a parahokejistky, dva úžasné festivaly, kde nechyběla parahokejová aréna, vznik české juniorské parahokejové reprezentace i dva mezinárodní turnaje na území Česka a také bronzový kanadský turnaj. Souhrn roku 2022 je pro parahokej výživný, a i když se začátek tohoto roku nesl ještě v covidových omezeních, parahokej prokázal, že je sportem, který lidi spojuje, které boří ony pověstné bariéry, který přináší možnost radosti ze sportu pro úplně všechny, a který dokonce dokáže spojit rivaly.

Rozjezd roku ve znamení trvající pandemie

V březnu 2022 se česká parahokejová reprezentace představila na paralympiádě v Pekingu, a i když tam český tým po závěrečném souboji s Itálii obsadil šesté místo, nesmíme zapomínat, že na turnaji se v českém národním dresu představilo hned pět nováčků. Tento omlazený tým přesto dokázal sehrát naprosto vyrovnaná utkání třeba s parahokejovým gigantem z pořádající Činy a je tak jasné, že nastavený trend práce s nováčky je správný. Česká parahokejová reprezentace se drží v TOP šesti týmech světa už od roku 2010!

V březnu se v Ostravě uskutečnil také další kemp pro začínající a mírně pokročilé hráče a na ledě v Ostravě Porubě se mohlo pod vedením trenéra Jiřího Břízy zdokonalovat hned 20 parahokejistů a parahokejistek. Ve stejném měsíci se uskutečnilo také Superfinále České parahokejové ligy, které přineslo také jednu výraznou změnu. Po nadvládě Zlína se na ligový trůn pohodlně usadil tým žraloků z Karlových Varů. Na jaře tohoto roku se do tuzemských škol mohl vrátit i úspěšný projekt Para tour, který zábavnou formou seznamuje děti se sporty pro handicapované. Za poslední dva roky přitom program oslovil už téměř deset tisíc dětí ze základních a středních škol a je významným pilířem rozvoje parahokeje u nás!

Uvolněné léto s parahokejem

Propagace parahokeje, osvěta i zábava. Léto 2022 bylo ve znamení velkých tuzemských festivalů, kde nechyběla ani Liberty parahockey arena. Právě díky ní si mohli festivaloví fanoušci vyzkoušet tento ryze zimní sport i v horkých letních měsících, a to třeba na festivalu Colours of Ostrava. Díky nadšení fanoušků se podařilo na speciálních trenažérech v rámci Liberty areny ujet neskutečných 146 tisíc kilometrů a návštěvníci tímto výkonem podpořili rozvoj nově vzniklého parahokejového klubu Flamingos Ostrava. Tento tým se i díky tomu mohl zapojit do České para hokejové ligy, do které se letos opět vrátil také tým Českých Budějovic a liga se pro tento ročník rozrostla z šesti na osm týmů!

Podzim s gigantem

Záři 2022 začalo dalším zápisem do české sportovní historie, když se na ledě v Olomouci představila vůbec poprvé česká juniorská parahokejová reprezentace. Nejenže tým, kde národní dres oblékly třeba i osmileté děti neudělal ostudu, ale v mezinárodní konkurenci pod vedením trenéra Jana Szturce obsadil celkové druhé místo! Závěr podzimu pak patřil další průlomové akci. Na turnaj International Para Hockey Cup do Ostravy přiletěl tým parahokejových vládců, paralympijských vítězů a mistrů světa z USA. Americká reprezentace týden před turnajem strávila na společném soustředění s českým národním týmem. Předávání zkušeností, znalostí a dovedností na ledě si užívali nejen čeští matadoři, ale i mladí hráči a trenéři. Tato spolupráce je naprosto unikátní nejen v rámci parasportů. Dokazuje, že sport není jen o rivalitě, ale i vzájemné spolupráci a komunikaci. Na turnaji v Ostravě se se svou bohatou reprezentační kariérou rozloučili Zdeněk Krupička a Jiří Raul, kteří ale na svůj odkaz mohou být hrdí. V jejích práci na ledě totiž pokračuje slibně rozjetá mladá generace!

Bronzová zima

Českou parahokejovou reprezentaci čekala odměna v podobě medaile až v samotném závěru roku 2022, když si z elitního kanadského turnaje Češi odvezli domů bronzové medaile. Naopak nováčci se potkali na konci tohoto roku na Parahokejovém rozvojovém kempu v Kladně, kde pod dohledem Jaromíra Jágra a legendy parahokeje Zdeňka Krupičky vyjížděli na led vůbec poprvé, aby zjistili, jak krásný pohyb na ledě může být. Náročný rok 2022 i pro Český para hokej končí. Byl to rok tvrdé práce na ledě i mimo něj. 

Bridgewater, NS – 2022-12-03 – Bronze – Italy v. Czechia during the 2022 Para Hockey Cup in Bridgewater, Nova Scotia, Canada. (Photo: Matthew Murnaghan/Murnaghan Photo)

„Letošní paralympijský rok je za námi. Národní tým parahokeje zvládl náročnou paralympiádu v Pekingu, závěrem roku pak bronzový turnaj v Kanadě. Podařilo se uspořádat několik rozvojových kempů i mezinárodni turnaj v Ostravě. Největší radost mám já osobně ale z nováčků, kteří rozšířili parahokejovou rodinu. Právě oni jsou našim výhledem a příslibem do budoucna. Přál bych celému parahokeji v novém roce 2023 další skvělé parahokejisty a parahokejistky, další úspěšné turnaje a silnou vůli při zdokonalování svého umění. Všem pak pevné zdraví a duševní klid.“

Jiří Šindler – předseda Českého para hokeje

Za rok 2022 děkujeme všem! Hráčům, trenérům i realizačnímu týmu Českého para hokeje. Všem skvělým partnerům za podporu a možnost dalšího rozvoje parahokeje u nás! Děkujeme za věrnost a přízeň všem fanouškům a těšíme se na další radost, kterou nám český parahokej bude přinášet i v roce 2023.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Archiv Český para hokej

Sdílejte