Famózní!!! Slovensko má historický postup na paralympiádu!!!

Je to poprvé v historii, kdy se slovenský para hokej kvalifikoval na paralympijské hry! A že to bylo drama do poslední chvíle! Rozhodující duel kvalifikačního turnaje v Berlíně se odehrál poslední hrací den, v posledním zápase. Proti sobě nastoupil tým domácího Německa a slovenská para hokejová reprezentace! „Peking, Peking,“ si ale v závěru mohli zakřičet para hokejisté Slovenska, kteří v tomto historickém zápase vyhráli 4:2!

Rozšířený článek a fotogalerie

„Do teď tomu nemůžeme uvěřit!“ Reagoval po cestě z Berlína manažer slovenské para hokejové reprezentace Miroslav Dráb, zatímco za ním se ozýval bouřlivý zpěv týmu. Slovenští para hokejisté už míří z kvalifikačního turnaje autobusem domů a mají co slavit. Je to vůbec poprvé v dějinách tohoto sportu na Slovensku, kdy se para hokejový tým kvalifikoval na zimní paralympijské hry. Cesta k tomuto úspěchu byla ale dlouhá. „Na kvalifikaci do Berlína jsme se opravdu velmi pečlivě připravovali a podřídili tomu vše, nejen na ledě, ale i v našich rodinách, volném čase,“ pokračoval Miroslav Dráb. Celý tým přitom věděl, že konkurence v Berlíně je velmi silná a týmy výkonnostně vyrovnané. „My ale nepodcenili jediný zápas Hráli jsme vždy koncentrovaně až do poslední chvíle. I zápas s Itálií, který jsme jako jediný prohráli, byl jen o tom, že jsme nedokázali proměnit šance,“ dodal Dráb.

Drama do konce: Zápas o vše s Německem

Pozornost slovenští para hokejisté opravdu museli na berlínské kvalifikaci udržet do poslední chvíle. Rozhodovalo se až v úplně závěrečném zápase celého turnaje. Šanci na postup do Pekingu měli totiž jak domácí para hokejisté Německa, tak i tým Slovenska naprosto stejnou. O postupu na paralympiádu rozhodlo 54 sekund zápasu i skvělý gólman slovenských para hokejistů. Nejmladší člen slovenské výpravy třiadvacetiletý David Korman během necelé minuty ve druhé třetině skóroval hned dvakrát a zvýšil náskok Slováků už na 4:1. „Para hokej se ale může zvrtnout i za třicet vteřin, takže jsme se plně koncentrovali a snažili jsme se nepustit Němce do protiútoku,“ komentoval Miroslav Dráb. Jeho tým podržel i gólman Eduard Lepáček, který si právem odnesl i cenu pro nejlepšího gólmana turnaje a Slovensko se mohlo po konečném výsledku 4:2 radovat z postupu do Pekingu. „Od počátku turnaje jsem měl Slováky za takové černé koně. Takticky to zvládali na jedničku, a to během celé kvalifikace. Je to obrovský úspěch celého týmu,“ komentoval výkon slovenských para hokejistů trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza.

Zájem o para hokej v Česku i na Slovensku roste

Manažer slovenské reprezentace zároveň poslal poděkování také směrem k českému para hokeji. „Para hokej u nás je relativně mladý, hraje se 12 let, ale po celu tu dobu čerpám vzácné rady trenéra Jiřího Břízy i kustoda české reprezentace Petra Stránského. I díky tomu se posouváme dál,“ poděkoval Miroslav Dráb. S českým trenérem Břízou byl i během kvalifikačního turnaje v Berlíně v každodenním kontaktu. „Já doufám, že tento obrovský úspěch slovenských para hokejistů nastartuje podobnou vlnu nadšení jako u nás. Bylo by úžasné, kdyby to nastartovalo na Slovensku program pro reprezentaci a zvýšilo zájem nových para hokejistů jako u nás, a hlavně se dostalo do podvědomí více lidí, aby para hokejisté měli takovou podporu, jako máme my v Čechách,“ dodal trenér Jiří Bříza.

Toho chce dosáhnout i manažer slovenské para hokejové reprezentace. Celý tým společně míří z Berlína do Bratislavy, kde se zítra v 9.30 uskuteční společná tisková konference všech hráčů i realizačního týmu slovenské reprezentace. „Hráči chtěli domů, ale tento historický úspěch je náš, celého týmu, na ledě i mimo něj a chci, ať si to všichni ještě užijeme dohromady,“ uzavřel Miroslav Dráb.

Text: Zuzana Glacová
Foto: @parahockey.sk

Sdílejte