Kanada si zahraje po roce o zlato z Ostravy, IPH tým porazila jasně 4:1

Oba semifinálové zápasy nabídly opakování posledních duelů světového turnaje IPH CUP 2023. Světový výběr IPH tým vyzval opět Kanadu, která měla spojenému týmu Italů a Němců a výběru světových hráčů co vracet po porážce 5:7. V semifinále ale Kanada další drama nedovolila a světový výběr porazila 4:1.

Do brány IPH brány nastoupil možná překvapivě s ohledem na večerní zápas české parahokejové reprezentace Martin Kudela. Ten ale musel hned v čase 2:39 lovit puk ze své sítě. James Dunn poslal nechytatelnou dělovku do horního rohu jeho brány, stav 0:1. Osmá minuta zápasu a Rod Crane si dovolil přes Tyrona Henryho střelu z levé strany na kanadského gólmana, Kingsmill ale neměl problémy puk bezpečně zpacifikovat. Na opačné straně následoval protiútok Cozzolina, který z blízkosti ještě dojel do saní chytajícího Kudely, ale hra pokračovala v plném počtu na obou stranách. 9:45 a přišla na řadu první semifinálová přesilovka, když se na trestnou přesunul Kuhli Lauenstein. Kanaďané se ihned vydali do útočného pásma a Kudelu postupně vyzkoušel McGregor, Dunn a následně také Halbert. I teč Jacobs-Webba ale zlikvidoval český gólman v IPH bráně Martin Kudela a přesilovkou Kanady se skóre neměnilo. Následovalo ale další vyloučení na IPH straně a Kuhli Lauenstein putoval opět na trestnou lavici. První třetina se tak dohrávala opět před Kudelou. Útočník Rod Crane ale zastoupil své bránící kolegy a nedovolil v obranném pásmu výraznější akci Kanaďanů a IPH celku se dařilo posílat puk přes všechna pásma do bezpečného území. 46 vteřin před koncem první třetiny pozornost Kudely ještě prověřil kapitán McGregor, ale ani po této akci se skóre neměnilo a první třetina skončila 0:1.

Hned ze startu druhého dějství se blýskl skvělým zákrokem proti Halbertovi Kudela, který měl i v další fázi zápasu o práci postaráno. V podstatě celých pět minut ze startu druhé části hráči Kanady neopustili prostor útočného pásma a následovalo nevyhnutelné. V čase 19:04 na trestnou neputoval nikdo jiný než stabilní obyvatel semifinálového klání trestné lavice Kuhli Lauenstein. A jen co ji opustil, putoval ihned zpět. Halbert chtěl následně zvýšit ihned náskok svého týmu, ale jeho vyloženou šanci vykryl opět úžasně chytající Kudela. V čase 22:45 navíc na trestnou putoval k Lauensteinovi také jeho spoluhráč pro tento zápas Musselman. A následnou střelu kapitána McGregora už Kudela pustil za svá záda a Kanada se mohla opět radovat 2:0. Přesilovku si pak mohl zahrát také IPH tým po vyloučení Anthonyho Culmona. Urputný boj se sice odehrával před kanadským gólmanem, ale světový IPH výběr se nedokázal dostat k finální střele. Tvrdou hru pak dokumentovalo už sedmé vyloučení tohoto zápasu, kdy na trestnou putoval znovu hráč Kanady, konkrétně kapitán McGregor. Téměř kontinuální čtyři minuty přesilovky ale IPH tým nedokázal využít a jediným gólem druhé třetiny tak byla dělovka McGregora na 2:0. Kanaďani na ledě měli v prvních dvou částech velkou převahu, dokazovaly to i střely na branku 20:3 pro javorové listy.

Start třetí třetiny začal velmi svižně. Auren Halbert byl při chuti po celý zápas, ale radoval se až ve třetí části semifinálového klání. Hned padesát vteřin po jejím startu lovil puk ze své brány právě po střele Halberta Kudela 3:0. A tentýž hráč, obránce Halbert, si vystřihl následné sólo přes celý led a našel skulinku pod Kudelovou lapačkou a skóre se v čase 33:28 opět měnilo 4:0. V sérií opakovaných vyloučení pokračoval McGregor, který v čase 35:24 putoval opět na trestnou. Ale až po jeho návratu se měnil opět stav utkání. Byl to právě kanadský kapitán, který po obrovské chybě v obranném pásmu přišel o puk a Bernhard Hering toho patřičně svým prvním gólem na turnaji využil a korigoval výsledek na 1:4. Navíc následovalo další kanadské vyloučení a o primát na trestné se dělil Lauenstein a McGregor, který si dal opět dvě minuty mimo hru na lavici hanby. Toho chtěl ihned využít Američan Musselman v dresu IPH, Kingsmill i přesto, že do své brány v danou chvíli couval, dokázal jeho ránu chytit a další přesilovka tak zůstala bez gólu. Za držení pak putoval na trestnou lavici pro změnu hráč IPH týmu Brett Bolton a znemožnil tak svým spoluhráčům závěrečný tlak. Tedy téměř. Na Kingsmilla se vydal v oslabení Musselman, kterého stíhali hned čtyři Kanaďané, přesto dokázal zakončit. Kanadský gólman si ale počínal velmi jistě, a to byla poslední výraznější akce prvního semifinálového klání. Kanada vyhrála 4:1 a zahraje si po roce opět o zlato z Ostravy. Na svého soupeře pak budou Kanaďané čekat na vítěze večerního souboje USA vs. Česko.

Kompletní fotogalerii z turnaje IPH CUP 2023 najdete na Flickr účtu Českého para hokeje.

International Para Hockey Cup 2023 proběhne za podpory Národní sportovní agentury, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a partnerů Kaufland a Komerční banka.

Text: Zuzana Martinčík Glacová