Legendy se loučí

Asi málokterý parahokejový fanoušek si umí závěr českého národního zápasu představit bez závěrečné rybičky. Pověstný skok Zdeňka Krupičky si oblíbili fanoušci a bez něj, ať už český tým zápas vyhraje nebo prohraje, z hlediště neodcházejí. Dlouhou a bohatou parahokejovou kariéru v reprezentačním dresu Zdeněk Krupička ukončí slavnostně, na závěr turnaje International Para Hockey Cup 2022. Loučit se bude i další opora národního týmu Jiří Raul, který se rozhodl po třinácti letech u reprezentace věnovat více rodině. Přijďte na poslední den IPH Cupu nejen fandit, ale i vytvořit skvělou atmosféru pro tyto dva hráče, legendy v týmu české parahokejové reprezentace!

Američané na turnaji v Ostravě potvrdili, že teď nemají ve světě parahokeje konkrurenci a školili na ledě všechny své protihráče, dokonce i tým Kanady! Právem se ale tyto dva týmy už zítra od 19:00 utkají v závěrečném zápase turnaje o celkové vítězství a pohár IPH Cupu. V zápase o třetí místo se pak střetnou v RT Torax Areně od 16:00 domácí Češi a IPH Team. A před tímto utkáním proběhne loučení s Jiřím Raulem a Zdeňkem Krupičkou. 

Univerzál, největší sporťák, který dokázal makat jako nikdo jiný

Jiří Raul miluje sport od dětství. Věnoval se fotbalu, pravidelně nastupoval za svůj domácí tým v Křečkově, kde ale také přišel k úrazu. Následky jednoho faulu a komplikovaného zranění byla amputace části levé nohy. Když ale sport milujete, nevzdáte se ho nikdy. Pohyb chyběl v rekonvalescenci i Jirkovi a vyzkoušel tak parahokej. Jiří Raul Česko reprezentoval v tomto sportu na čtyřech paralympiádách. V reprezentačním dresu hrál třináct let. Pro novináře nebo fanoušky byl možná Jirka na ledě tím méně výrazným. Není to bouřlivák s excesy. O to více si ho ale považovali trenéři a spoluhráči. „Je to neskutečný univerzál. Největší sporťák, co se týká přístupu k tréninkům, umí makat, poctivý kluk, který nevynechal jediný trénink, a to ani v klubové Spartě, ani u reprezentace,“ považuje si osobnost Jiřího Raula trenér Jiří Bříza. „Když nám vypadl někdo ze sestavy, mohli jsme nasadit Jirku na jakoukoliv pozici, a ne, jen tak zalepit díru, ale on na tom postu pak ještě exceloval a byl nejlepším hráčem toho utkání. Naprosto výjimečný hráč,“ ocenil dlouholetý kouč Raula Jiří Bříza. Jiří Raul se ve svých téměř pětačtyřiceti letech rozhodl ukončit reprezentační kariéru a s oddaností sobě vlastní se bude plně věnovat výchově dětí a rodině.

Kdo by neznal rybičku Zdeňka Krupičky

Pokud se zeptáte naprostých laiků, zda znají nějakého českého parahokejistu, s jistotou vám řeknou jméno Zdeněk Krupička! Jak říká Jiří Bříza: „Zdeno, to je člověk all in, má obrovské srdce,“. Někdy prostě nepotřebujete mít dva metry, abyste byli vidět, slyšet a dokázali velké věci. A Zdeněk je umí dělat! Od kuželek a stolního tenisu se dostal k elitnímu florbalu na vozíku, paraboxu i lezení. Extrémní sporty vyvažoval chvílemi u vody. Rybaření miluje a rád tráví klidné chvíle u vody s kamarády i synovci. Na ledě to je ale jiná. Tam je showman, který dokáže vše strhnout.

„Zdeno má v sobě až takovou životní oddanost tomu, co dělá, poslání. Je nadšený pro každou pohybovou aktivitu. Energie, se kterou jde na led je obrovská,“ dodává trenér Jiří Bříza. Nic v životě nedělal Zdeněk Krupička jen tak trochu. Žije naplno! Od roku 2009 patří Zdeněk k nejstabilnějším oporám české parahokejové reprezentace, se kterou byl na čtyřech paralympiádách a je i stálicí pražského klubu HC Sparta Praha sledge hokej. Někdy bouřlivák, kterého ale všichni znají hlavně díky jeho širokému úsměvu na tváři. Zdeněk Krupička po neskutečných osmnácti letech u reprezentace zůstává v jejím širším týmu. Bude dál sdílet svou energii například ve vzdělávacích programech ve školách nebo bude mentorem a motivátorem mladých, začínajících parahokejistů a parahokejistek.

Legendy se loučí!

Přijďte zatleskat legendám! Přijďte si vychutnat poslední zápas v reprezentačním dresu Jiřího Raula a Zdeňka Krupičky! Zítra od 16:00 v RT Torax Areně v Ostravě Porubě.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Archiv parahockey.cz

Sdílejte