Mezinárodní parahokejový turnaj potřetí v Olomouci. Na ledě bude historicky poprvé i juniorka české parahokejové reprezentace!

Zatímco Česká parahokejová liga startuje až 10. září, Olomouc prověří připravenost ligových klubů už tento týden. Od pátku hostí Zimní stadion Olomouc další ročník mezinárodního parahokejového turnaje, kde se kromě domácího celku SOHO Olomoučtí Kohouti představí také týmy HC parahokej Havířov a zahraniční celky Paraleijonat z Finska, rakouští Vienna Warriors a národní tým z Francie. Vůbec poprvé se na ledě ukáže také juniorský tým české parahokejové reprezentace!

„Takový mezinárodní turnaj je pro nás perfektní příležitostí poměřit síly s ligovými i národními týmy a naladit se do sezóny. Předchozí ročníky byly super, a já věřím, že i tento nám přinese nové zkušenosti a skvělé zážitky. Loni jsme skončili na třetím místě, takže letos máme navíc motivaci k lepším výkonům,“ věří olomoucký útočník Radim Mikuš. „Myslím ale, že i pro fanoušky budou zápasy zajímavé, protože například Finové nebo Francouzi jsou stále velice ojedinělým soupeřem českých týmů na domácí půdě,“ uzavírá jednadvacetiletý olomoucký útočník Mikuš. Lákadlem olomouckého turnaje je i juniorský tým české parahokejové reprezentace, který odehraje svoje vůbec první oficiální utkání. „Přes letní prázdniny jsme měli možnost se opět věnovat ročníkově mladším hráčům, a zatímco loni jsme je pro turnaj v Německu museli doplnit o matadory z reprezentace, tak letos nám pár dalších mladých hráčů, a dokonce i jedna hráčka, přibyli, a díky tomu máme poprvé v historii českého parahokeje reprezentační tým, kde jsou všichni mladší 21 let a moc se těšíme, jak si povedou v zápasech proti českým klubům z Olomouce a Havířova a reprezentacím Finska, Rakouska a Francie,“ řekl trenér české parahokejové reprezentace Jan Szturc.

Loňskými vítězi olomouckého turnaje se stal tým Vaalerenga Paraishockey z Norska.

Kempy po celé republice mají přilákat další nové parahokejisty a parahokejistky

Nejen olomoucký turnaj, ale i rozvojové kempy, které pravidelně pořádá Český para hokej, mají přilákat k tomuto sportu nové, mladé hráče. Systematicky se na rozvoji parahokeje u nás pracuje od roku 2019. A výsledkem je právě i mladá generace hráčů, která poprvé nastoupí za juniorský tým právě v Olomouci. „Jsme rádi, že se daří vytvářet podmínky pro to, aby si případní zájemci mohli parahokej vyzkoušet. Ta odezva však není taková, jakou bychom si všichni přáli a stále nové zájemce hledáme. I proto v této sezóně chceme vyjet s programem rozvojových kempů po republice a budeme hledat další talenty. Tím ale nechci říct, že nováčky nemáme, naopak, jsme nadšení z toho, že se nám daří oslovovat stále mladší hráče a hráčky a pomalu ukazujeme, že se dá začít klidně i od 8 let a také, jak skvělé je mít možnost být součástí týmu a dělat kolektivní sport,“ dodává k rozvoji parahokeje trenér Jan Szturc.

Kempy pro začínající hráče vedou v Ostravě pravidelně reprezentační trenéři Jan Szturc, Jakub Novotný a Jiří Bříza.

Zahájení třetího ročníku olomouckého mezinárodního turnaje se uskuteční v pátek 2. září 2022 v 16:00, kdy na ledě proti sobě nastoupí domácí Kohouti proti rakouskému klubu Vienna Warriors. Od 17:15 pak na ledě Zimního stadionu Olomouc své síly změří HC parahokej Havířov proti juniorskému celku české parahokejové reprezentace.

Text: Kristýna Bednářová, Zuzana Glacová
Foto: archiv Českého para hokeje, SOHO Olomoučtí kohouti

Sdílejte