První ochutnávka ledu pro nováčky s Jágrem i Krupičkou

Parahokejové rozvojové kempy vyrazily do extraligových měst po celém Česku. První zastávkou této tour se stalo extraligové Kladno. Pro začínající hráče i hráčky to přitom nebyl rozhodně obyčejný trénink. V prvním sklouznutí je přišly podpořit legendy ledního sportu u nás Jaromír Jágr a Zdeněk Krupička. Jak se na saních udržet, zatáčet nebo si hned na prvním tréninku chvilku podržet puk radili začátečníkům ale i hráči české parahokejové reprezentace, včetně kapitána Radka Zelinky.

Kryštof, Sára, Ondra, Šimon. Čtyři stateční, kteří navzdory svému handicapu chtějí sportovat a pořádně na sobě zamakat. Proto se přihlásili na výzvu Českého para hokeje Hledáme nové talenty! Možnost prvního sklouznutí využili na ledě extraligového Kladna. „O nohu jsem přišla nedávno, po nehodě. Teď teprve zjišťuju kde a jak můžu sportovat. Zkouším běhat, zaujal mě i parahokej, tak jsem si řekla, že do toho sednu,“ řekla dvacetiletá Sára Brandtová. Od organizátorů kempu přitom dostala veškeré nutné vybavení a na ledě ji vedli ti nejpovolanější. „Začátky jsou fakt složité. Jen udržet rovnováhu na saních je náročné. Je ale skvělé, že tyhle kempy jsou, protože tady se nováčkům věnuje spousta lidí, kustod, trenéři, kteří poradí, co a jak, aby to tak nebolelo,“ řekl parahokejista Zdeněk Krupička, který cenné rady trpělivě předával všem zájemcům po celou dobu tréninku.

O poznání lépe si na ledě vedl Ondra Černý. Hrával hokej, kvůli rakovině přišel o nohu, ale rozhodně to na ledě nevzdává. Naopak, v parahokejové sledgi už se na ledě Kladna sebevědomě proháněl. Pro rady si ale přeci jen přijel ke střídačce, kde ho sledoval jeho idol Jaromír Jágr. „Všichni tihle hráči mají můj obrovský respekt. Je skvělé, že i ti, kteří neměli tolik štěstí, jako my zdraví, mají možnost dál sportovat,“ obdivoval hráče na ledě Jaromír Jágr. „Já se na té sledgi skoro ani neudržel, když jsem to zkoušel, Ondro, držím ti moc palce,“ podpořil Jágr Ondru na ledě.

Parahokej bolí, ale plní životní sny

Start s parahokejem na ledě není vůbec jednoduchý. Udržet rovnováhu na sledgi je pro nováčky tím nejsložitějším. Vytrvalost se ale vyplácí. „My na Parahokejových rozvojových kempech dáme nováčkům veškeré vybavení, tak, aby třeba rodiče nemuseli do tohoto sportu investovat vůbec žádné finanční prostředky. Chceme nabídnout tu radost z pohybu, ze hry, ale i z té společné kabiny, která se hráčům stává opravdu druhou rodinou, všem,“ řekl předseda Českého para hokeje Jiří Šindler. Od prvního sklouznutí, k prvním gólům nebo i reprezentačnímu dresu přitom nemusí vést dlouhá cesta.

Dokazuje to třeba příběh Radka Zelinky. V roce 2019 rehabilitoval po těžkém zranění. V roce 2020 si parahokej poprvé vyzkoušel, následovaly pády, bolavé tréninky. Začátky nejsou jednoduché pro nikoho. Dnes je Radek Zelinka kapitánem české parahokejové reprezentace a vzorem pro mladé hráče i hráčky na ledě. „Je super, že se nám tady všichni tak věnují. Raděk mi ukazoval, jak zatočit, fakt trpělivě mi vše ukazoval, je fajn být součástí téhle party na ledě,“ dodala ke svému začátku na ledě Sára. Sama přitom viděla, že taky extraligoví hráči Kladna měli s ochutnávkou parahokeje velký problém. Do sledge totiž usedli dva hráči Rytířů Václav Veber a Ondřej Bláha. „Zjistil jsem, že mám asi slabší vrchní polovinu těla, protože udržet se, abych pořád nepadal, to je hodně náročné, obdivuju všechny parahokejisty, jak to na tom ledě dávají,“ řekl útočník Rytířů Ondřej Bláha. I on si ale zhruba po deseti minutách na ledě troufl vystřelit na bránu. „Koukám, že to klukům jde víc než na dnešním tréninku. Nechcete je do repre,“ vtipkoval na účet svých hráčů s úsměvem Jaromír Jágr

Hledáme nové parahokejové talenty po celé republice

Čtyřdenní program Parahokejového rozvojového kempu v Kladně pokračuje. Nováčci budou pokračovat v trénincích na ledě, s trenéry české parahokejové reprezentace Jakubem Novotným a Jiřím Břízou proberou ale i parahokejové zajímavosti a pravidla v rámci společné teoretické přípravy. Tour pak pokračuje do dalších extraligových měst. Už v lednu proběhne další zastávka u libereckých Tygrů. Začít s parahokejem nebylo nikdy jednodušší! Stačí si najít další zastávku Parahokejového rozvojového kempu a přihlásit se na talent@parahockey.cz

Text: Zuzana Glacová
Foto: Český para hokej

Sdílejte