Rozvojový kemp parahokeje v Praze ovládly ženy!

skupinová fotka účastníků rozvojového kempu parahokeje v Praze
Pražská Sportovní hala Fortuna hostila od 3. do 6. dubna další ze série rozvojových kempů českého parahokeje. Čtyři dny intenzivních tréninků pod taktovkou reprezentačních trenérů nabídly prostor jak pro úplné nováčky, tak i pro začínající hráče a hráčky, kteří chtějí v parahokeji růst. Tentokrát ale kemp přinesl i něco navíc – na led vyjelo hned sedm žen, což je zatím historicky nejvyšší účast a zároveň jasný signál: ženský parahokej u nás má budoucnost.

Kemp měl tentokrát pod palcem reprezentační trenér Jan Szturc, který si pochvaloval vysoký počet účastníků: „Sešlo se nám celkem dvacet hráčů a hráček v saních a i jedna gólmanka, což je skvělé číslo, máme z toho velkou radost,“ říká s úsměvem. 

Své první parahokejové krůčky v Praze udělal osmadvacetiletý nováček Tomáš. Nadšený, ale i překvapený: „Nečekal jsem, že to bude tak náročné. Práce s rukama – odrážení, jízda, střelba… všechno je úplně jinak, než jsem si představoval. Ale baví mě to a chci se parahokeji  věnovat dál.“ K parahokeji ho přivedl reprezentant Alex Ohar, kterého potkal v posilovně: Jednou jsem byl ve fitku a potkal jsem Alexe. Zrovna jsem měl před operací, tak jsem se ho zeptal na pár věcí. On mě pak rovnou propojil s Jakubem Novotným, trenérem reprezentace a pražské Sparty. Spojili jsme se a teď jsem tady.”

Na prakticky domácí půdě pochopitelně nesměl chybět Zdeněk Krupička, ambasador rozvojových kempů a hráč parahokejové Sparty. Ten si kemp pochvaloval nejen kvůli „sparťanskému teritoriu“: „Hodnotím to určitě dobře – ne proto, že se kemp koná na Spartě, ale protože je tady hodně účastníků. Led máme prakticky plný, což je super. Opět jsou tady nové tváře, ale i naši mladí, kteří se dál rozvíjejí. Snažím se jim vždy poradit a moc mě těší, když jim to pak pomůže!“

Mezi sedmi ženami, které se kempu zúčastnily, byla i Lucie. O parahokeji se dozvěděla prostřednictvím svého manžela. Rozhodnutí zkusit si sednout do saní padlo prý rychle. „Když mi manžel o parahokeji řekl, tak to trvalo asi pět minut, ani ne. Hned jsem říkala jo, to jsem ještě nezkusila, to chci!“ (směje se)

Radost měla z atmosféry, která na rozvojovém kempu panovala. „Je to tady moc příjemné. Všichni jsou strašně milí. Jen mám problém zapamatovat si jména, nevím, na koho jak volat (směje se). Ale jinak mám opravdu dobrý pocit. Všechno je hezky zorganizované, ubytování blízko, prostě paráda.“

Nejmladší účastník kempu? Sedmiletý Darek, kterého bylo těžké přehlédnout pro jeho energii a zapálení pro hru. Většinu času trávil po boku Zdeňka Krupičky: „Darek ke mně hodně vzhlíží, protože spolu trénujeme v klubu a je to velký sparťan (směje se). Někdy spolu chodíme i na zápasy hokejové Sparty. Je nadšenec a vždycky za mnou na ledě přijede a chce si nahrávat – je vidět, jak moc je do parahokeje zapálený!“

I když šlo o poslední rozvojový kemp této sezony, pokračování je na spadnutí. „Už v červenci bychom chtěli uspořádat první rozvojový kemp nové sezony. Stává se z toho hezká tradice,“ dodává reprezentační trenér Jan Szturc.

S výhledem do budoucna přichází i velká výzva – ženský parahokej. „Ženský sport se v poslední době dostává všeobecně do popředí a ne jinak je tomu v parahokeji. Už v letošním kalendářním roce proběhne historicky první mistrovství světa žen v parahokeji, jehož dějištěm se na konci srpna stane slovenský Dolný Kubín.” České hráčky se zatím nemohou zúčastnit jako národní tým neboť nesplňují minimální počet hráček v týmu (7 + 2).

„Jestli se nám podaří oslovit další ženy, které by si parahokej chtěly vyzkoušet a věnovat se mu naplno, tak cesta ke světovým medailím a případně účasti na paralympijských hrách v roce 2030 je blízko a otevřená. Aktuálně pracujeme na tom, aby se naše parahokejistky zapojily do týmu Světa na letošním historickém MS a získávaly tak cenné mezinárodní zkušenosti.“ zakončuje Jan Szturc.

Sdílejte