Titul z ostravského turnaje IPH CUP 2023 berou parahokejisté USA!

Finále turnaje IPH CUP 2023 bylo opakováním toho loňského. Obě zámořské reprezentace opět po roce v Ostravě bojovaly o titul. Zatímco Američané prošli i letošním ročníkem naprosto hladce, Kanadu potrápili Češi i světový výběr IPH týmu. Překvapení v boji o zlato se nekonalo. Výraznou osobností finále se stal kanonýr Declan Farmer, který také svým hattrickem zajistil jasnou výhru 4:1 nad Kanadou.

Ostravské finále začalo velmi svižně. Poprvé se rozezněla gólová siréna už po jednatřiceti vteřinách. Hned z prvního útoku se trefil z ostrého úhlu nejlepší parahokejista planety Declan Farmer a připsal si tak už osmý gól na IPH CUP 2023. A opět Farmer se snažil po dalších třech minutách tentokrát vypracovat pozici pro Jacka Wallace, ten se na rozdíl od jeho spoluhráče Farmera z ostrého úhlu neprosadil. Jen Lee se v americké bráně doslova nudil. Kanaďané se nemohli v první fázi utkání dostat ani přes střední pásmo.  Naopak Wallace ohrozil Kingsmilla opět v sedmé minutě zápasu, kanadského gólmana ale zachránila tyčka. Byl to právě hráč s číslem 8, který v první třetině řádil nejvíce a Kanaďané měli co dělat, aby tento blesk v americkém dresu uhlídali. Javorové listy poprvé zahrozily až v jedenácté minutě finálového duelu, kdy se snažil Dunn tečovat střelu svého spoluhráče. Kýžené vyrovnání to ale nepřineslo. Hra se poté přenesla zase před gólmana Kingsmilla, kde Kanada dobránila závěr třetiny bez dalšího inkasovaného gólu.

Druhá třetina tentokrát nezačala rychlým gólem, ale rychlým vyloučením kapitána Kanady McGregora. Jeho spoluhráči byli ale důslední a oslabení zvládli bez větších amerických výpadů na jejich gólmana. Skóre se měnilo až za plného počtu hráčů na ledě. Ve středním pásmu získal puk kapitán USA Josh Pauls, přihrál Maliku Jonesovi a jeho střela i přes snahu dorážky Farmera zaplula netečovaná za záda Kingsmilla 2:0. Za faul na Jamese Dunna putoval záhy na trestnou Kevin McKee a přesilovku si pro změnu zahráli Kanaďané. Střelou od modré protáhl gólmana Leeho útočník Cozzolino, ale to bylo vše, na co se parahokejisté Kanady zmohli. Naopak rovnou z trestné vystřelil na kanadskou bránu Kevin McKee, pozorný Kingsmill ale si ale připsal další úspěšný zákrok zápasu. Vyrážečku pak potřeboval i v dalších minutách, kdy vykryl dvě nebezpečné střely na horní část jeho brány. Na další ránu Declana Farmera v závěru druhé třetiny ale Kingsmillova vyrážečka už nedosáhla a americký ostrostřelec se zapsal opět na listinu střelců 3:0. 

Třetí třetina znamenala pro Kanadu poslední možnost konečně porazit rivala z USA. Američané jim hned dali po vyloučení… možnost. Už to vypadalo, že ani tato přesilovka nepřinese změnu stavu, kotouče se ale ujal kanadský kapitán, Leemu kotouč po jeho střele vypadl a McGregor se sám ujal také dorážky a snížil na 3:1. Záhy následovalo další vyloučení, ale tentokrát na straně Kanady, na trestnou za sekání zamířil útočník Culmone. Velkou chuť na hattrick měl Declan Farmer, ale jeho střely vždy pokryl pozorný Kingsmill a přesilovku s úlevou Kanaďané ubránili. Osmatřicátá minuta a opět úřadovala lapačka kanadského gólmana. Obránce Jacob LeBlanc chyboval v bezprostřední blízkosti Farmera a ten málem jeho chybu potrestal. Kingsmillova lapačka ale byla proti. Necelé tři minuty před koncem si Kanada vzala oddychový čas a po jejím konci už zůstal jejich gólman na střídačce. K závěrečnému tlaku tak nastoupili kanadští parahokejisté v šesti. Dvě minuty do konce bylo ale rozhodnuto. Odkrytou bránu trefil Declan Farmer a doplnil tak svůj dnešní hattrick. Američané si i letos z Ostravy odvezou nejen zlaté medaile, ale také pohár pro vítěze International Para Hockey Cupu 2023. 

Kompletní fotogalerii z turnaje IPH CUP 2023 najdete na Flickr účtu Českého para hokeje.

International Para Hockey Cup 2023 proběhne za podpory Národní sportovní agentury, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a partnerů Kaufland a Komerční banka.

Text: Zuzana Martinčík Glacová
Foto: Vladimír Pryček/ Radim Horák/ Lukáš Kaboň

Sdílejte