Ve Zlíně proběhlo školení parahokejových rozhodčích

První seminář zacílený přímo na sudí parahokeje proběhl předčasném v Karlových Varech. Druhé školení pro jednadvacet rozhodčích zorganizovala tentokrát komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje v rámci finálového utkání České parahokejové ligy ve Zlíně. Jak posuzovat specifické parahokejové situace vysvětloval nejzkušenější český parahokejový sudí Jan Vaněk, který pískal mimo jiné finálový zápas na poslední paralympiádě v Pekingu mezi USA a Kanadou, posuzoval také zápasy mistrovství světa v parahokeji, které se v Ostravě konalo v roce 2019 a 2021.

Česká parahokejová liga dlouhodobě vnímá absenci specifického vzdělání rozhodčích pro parahokej. Rozdíly v pravidlech oproti běžnému hokeji sice nejsou zas až tak markantní, ale pokud je rozhodčí neposoudí správně, ovlivní tím nejen vývoj celého zápasu, ale také návyky nových parahokejistů na ledě. „Tato pochybení se projevovala tak, že napříč soutěží existovaly nejednotně posuzované zápasy, takzvaný různý metr rozhodčích. Ti, kteří pískají klasický hokej si nebyli jistí, jak posuzovat specifické záležitosti, které jsou v parahokeji a často docházelo k přehlížení nedovolených zákroků,“ upozornil ředitel České parahokejové ligy Jan Chlubna. „Největším problémem při pískání parahokeje je pohyb rozhodčích. Musejí být mnohem blíže ke hře než v klasickém hokeji. Hraje se v sedě a leccos se tak při hře schová. Nejčastějším faulem je držení nebo pro parahokej typický faul takzvané téčko,“ řekl k průběhu semináře Jan Vaněk. „Všechny situace jsme si pečlivě rozebírali u videa. V posledních letech jde ale vidět velký pokrok u těch rozhodčích a celá komise rozhodčích má zájem na tom, aby v Česku byla opravdu kvalitní základna sudích,“ dodal Vaněk.

Cíl: minimálně šest kvalifikovaných rozhodčích pro parahokej v Česku

Vedení České parahokejové ligy doufá, že semináře budou pravidelně pokračovat a minimálně šest rozhodčích bude přímo pro parahokej vyškolených. Zápas obvykle v parahokeji rozhodují dva sudí. Na mezinárodní úrovni tři. „Idea je, že rozhodovat utkání budou v parahokejové lize už jen rozhodčí s odpovídající kvalifikací, tedy ti, kteří projdou podobným školením komise rozhodčích,“ řekl ligový ředitel Jan Chlubna. Adekvátní vzdělání pro parahokej podle něj ovlivní nejen to, že budou utkání v lize jednotně řízena, ale hra se takzvaně vyčistí a přinese prostor pro růst nových hráčů, kteří si jen takto mohou zažít správné návyky na ledě a bude to mít pozitivní dopad i v zápasech reprezentace na mezinárodní úrovni.

Nejlepší parahokejoví sudí jsou z USA

Aktuálně mezinárodní parahokejové zápasy posuzují pravidelně dva čeští rozhodčí: Jan Vaněk a Martin Rapák, který má za sebou desítky odpískaných parahokejových utkání, a to i v rámci mistrovství světa nebo mezinárodního turnaje International Para Hockey Cup. „Obecně se dá říct, že pro mezinárodní utkání pořádané v Česku vybíráme vždy ověřené rozhodčí, nejčastěji právě Jana Vaňka, Martina Rapáka nebo čárového rozhodčího Igora Huse ze Slovenska. Kvalitní základna parahokejových rozhodčích je ale také ve Švédsku a Norsku a překvapivě i v Maďarsku,“ řekla Eva Dawson, která má na starosti výběr rozhodčích pro mezinárodní parahokejové zápasy u nás. Na elitní úrovni jsou pak díky obrovskému progresu a výkonům parahokejistů USA hlavně sudí ze Spojených států amerických. Ambicí komise rozhodčích je vyškolit kvalitní rozhodčí nejen pro tuzemskou parahokejovou ligu, ale právě i pro mezinárodní zápasy v rámci turnajů, které pořádá IPC, tedy Mezinárodní paralympijský výbor po celém světě.

Mezinárodní zápasy píská z českých rozhodčích pravidelně také Martin Rapák.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Jan Vaněk, archiv IPH CUP Český para hokej

Sdílejte