Bez frází, bez červené, ale s bronzem na krku! Ohlédnutí za IPH CUP 2023

Pro fanoušky napínavé drama do posledních vteřin, pro týmy skvělý start do nové sezóny. International Para Hockey Cup 2023 znovu dokázal, jak špičkově umí Český para hokej zorganizovat ty nejlepší světové turnaje. Právem se z Ostravy a Moravskoslezského kraje stalo nejvyhledávanější místo parahokeje planety současnosti!

Čtyři týmy, pět hracích dnů, deset utkání. Parahokejové reprezentace USA, Kanady, Česka, ale i Itálie a Německa dostaly hned ze startu nové sezóny v Ostravar Aréně pořádnou nálož zápasů, vyostřených soubojů i gólů. Turnaj IPH CUP 2023 porovnal síly světové špičky, kam patří také česká parahokejová reprezentace s týmy, které měly v Ostravě unikátní možnost posouvat své zkušenosti s těmi nejlepšími.

Vzácná symbióza

Zatímco IPH CUP 2023 dopadl podle očekávání jasným vítězstvím Američanů, turnaj opět poukázal na symbiózu, která je ve světě sportu spíše unikátní. Všechny týmy na ostravském turnaji totiž společně opět trénovaly, čerpaly inspiraci, posouvaly své znalosti. „U nás v posledních letech investuje do mládeže a máme spoustu nových hráčů. Češi začali dělat to samé. Jsou teď lídry v Evropě a vzorem pro ostatní. Vědí, jak vytvořit tréninkový program od samotných základů,“ pochválil posun českého parahokeje nejlepší parahokejista současnosti Declan Farmer z USA. „Milujeme Ostravu, máme rádi město, stadion a všechny lidi kolem z organizačního týmu i kluky z české reprezentace. Letos se na společných trénincích ukázalo, jak moc se za poslední rok zase posunuli. Hodně tomu pomáhá hlavně fakt, že se v Česku pořádají opakovaně tyto světové turnaje a česká reprezentace je pak v centru dění,“ dodal Farmer.

Z útoku do brány

Překvapení mohli být na turnaji IPH CUP 2023 fanoušci po důkladnějším prostudování české sestavy. Z útoku se totiž do brány usadil Patrik Sedláček. A že v sobě dlouho skrýval gólmanský talent dokládá třeba utkání IPH týmu, za který Sedláček na turnaji také chytal, s týmem Kanady, který byl vítězný právě pro světový výběr IPH. 

Bronz pět vteřin před koncem

Pro fanoušky připravil český národní tým drama až do posledních vteřin. O zisku bronzových medailí rozhodl pouhých pět vteřin před závěrečnou sirénou dělovkou Zděnek Hábl. „Já nevnímal snad ani bránu, ani gólmana, prostě jsem zavřel oči a střelil,“ komentoval rozhodující gól Čechů útočník Zdeněk Hábl. „Herně se podařilo klukům do sebe toho více dostat, než třeba před rokem na IPH turnaji nebo i na mistrovství světa. Nicméně se ukázalo, že musíme ještě stále pracovat na naší fyzické formě, abychom dotáhli ty nejlepší,“ dodal po posledním utkání k počínání svého týmu trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný.

Žena v elitním týmu Kanady

Další zkušenosti v národním dresu nabírala právě v Ostravě také jednadvacetiletá Kanaďanka Raphaälle Tousignant. Navázala tak na počin norské reprezentantky Leny Schroeder, která pravidelně také nastupuje v jednom týmu s mužskými spoluhráči parahokejisty. „Je to můj druhý turnaj v týmu s muži, ale je to skvělý pocit a moc si vážím toho, že mohu sbírat zkušenosti společně s reprezentačním týmem Kanady. Celkově jsem se svými výkony na ledě spokojená,“ hodnotila zapojení do turnaje IPH CUP 2023 parahokejistka Raphaälle Tousignant.

Parahokej Bez frází i Hokej bez červené

Součástí všech parahokejových turnajů v Ostravě je nejen skvělý parahokejový zážitek, ale na fanoušky vždy čeká i něco navíc. Letos to byla fanzóna, kterou si fanoušci mohli užívat před, v průběhu i mezi jednotlivými zápasy. Sportovali, tančili, zapojili se do známých talkshow. V rámci turnaje IPH CUP 2023 se natáčel naprosto výjimečně přímo od ledu 99. díl podcastu Tomáše Řandy a šéfkomentátora České televize Roberta Záruby Hokej bez červené. „Obrovské díky patří těm lidem, kteří organizují IPH CUP letos, protože v jádru je to v podstatě stejný tým, který organizoval ono historické mistrovství světa v roce 2019 a právě tento okamžik rozdělil historii parahokeje na dvě poloviny. Tahle obrovská vlna zájmu, na kterou parahokej nebyl zvyklý, změnila totálně i ten sport. V tomhle patří Ostravě i jejímu publiku velký dík. Ještě se na to bude vzpomínat,“ řekl Robert Záruba během natáčení podcastu Hokej bez červené v Ostravar Aréně v rámci turnaje IPH CUP 2023.

To moderátor a bývalý elitní házenkář Karel Nocar si na gauč v rámci živé epizody Bez frází pozval tři mladé naděje českého parahokeje Jonáše Jakubka, Štěpána Koloče a Šimona Krále. Řeč byla nejen o sportovních vzorech a začátcích s parahokejem, ale i životní motivaci, odhodlanosti a radosti z pohybu. „Samotného mě opravdu překvapilo, jak se kluci vyznají celkově ve světě sportu, je to motivace pro všechny zdravé lidi, protože oni jsou inspirací toho, že makají, sportují, hrají na hudební nástroje, jezdí na reprezentační kempy. Je úžasné, jaké tyto děti mají díky parahokeji možnosti a budoucnost a doufám, že na paralympiádě v roce 2030 jim už budeme fandit v reprezentačním parahokejovém dresu,“ komentoval moderátor Karel Nocar

Kompletní fotogalerii z turnaje IPH CUP 2023 najdete na Flickr účtu Českého para hokeje.

International Para Hockey Cup 2023 proběhne za podpory Národní sportovní agentury, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a partnerů Kaufland a Komerční banka.

Text: Zuzana Martinčík Glacová
Foto: Lukáš Kaboň, Radim Horák, Vladimír Pryček
Video: Stanislav Rýc, Hynek Sikora

Sdílejte