Češi sahali po zámořském milníku, rozhodla jediná kanadská střela

V dnešním druhém semifinálovém utkání se proti sobě znovu postavily týmy Kanady a Česka, které si tak mohly zopakovat čtvrteční zápas o body ve skupině. Z disciplinárních důvodů k zápasu nenastoupil Tyler McGregor, a tak musel kanadský kouč trochu zamíchat sestavou.

Hned po patnácti vteřinách hry dostala Kanada výhodu přesilové hry. Týmu, který byl veden jako domácí, se ale přesilovka moc nedařila, Armstrong netrefil před pootevřenou brankou puk ideálně a i Dixon pálil jen do gólmana. Kanada měla i nadále k puku blíže, do šance se dostával Dunn, ale Zelinka si s ním poradil. Další dobrou šanci si připravil Halbert, ten dostal přihrávku hned po vhazování, ale Vápenka byl na jeho pokus připraven. První větší šanci Čechů si připravili Veselý s Hečkem, ale Watson díky svým spoluhráčům nakonec zasahovat ani nemusel. Na opačné straně se k osamocenému puku dostal Jacobs-Webb, ale  mířil příliš nad. Při první přesilovce českého celku se do dobré šance dostal Doležal, který dostal přihrávku od Veselého, ale puk minul pravý roh Watsonovy klece. Oba týmy bojovaly o každý kousek ledu, a tak se útočící strany často měnily. Dobrou šanci si připravil Geier, který zpracoval nastřelený puk a vyrazil od své obranné modré do pásma, jeho přihrávka na rozjetého Novotného ale neprošla, z druhé vlny si však najížděl Ohar, který musel okamžitě vypálit, Watsonova lapačka byla přece jen rychlejší. V další nabídnuté přesilovce pro český tým se do šance dostával Žižlavský, ale Kanaďané jej vytěsnili do rohu, a tak se do konce první části skóre nezměnilo.

První šanci druhé části si připsal domácí Cozzolino, který ale nezamířil přesně a tak puk skončil za brankou. Kovacevich se také snažil dostat až před Vápenku, ale dobrý obranný zákrok předvedl Kubeš. Češi se dokázali dostat až před Watsona, Doležal projel kolem jeho klece, takže mu zastínil výhled, ale Easley nebyl přesný. Na opačné straně dobře spolupracoval Jacobs-Webb s Halbertem, ale i český gólman byl pozorný a udržel puk v náručí. Češi se drželi v útočném pásmu a snažili se vyzrát na Watsona, ale všechny střely končily mimo kanadskou klec. Velkou šanci si Kanada připravila po polovině zápasu, Burnett poslal puk na Kovaceviche, který vystřelil na branku, ke které se dostal Boily, ale Vápenka držel naděje svého týmu. Češi byli ale neúnavní a znovu a znovu zaměstnávali hostujícího gólmana – Žižlavský se snažil propasírovat puk k tyči, ale ani spolupráce Veselého s Hečkem v brance neskončila.

Do třetí třetiny tak hráči nastupovali za stále nerozhodného stavu, Češi navíc dohrávali přesilovku z předchozí části. Po necelé minutě hry se ale provinil Jacobs-Webb a český tým tak mohl odehrát dvacet vteřin ve dvojnásobné výhodě. Po dobré kombinaci v podání Veselého, Kubeše a Hečka ale poslední jmenovaný nastřelil tyč kanadské branky. Už v klasické přesilovce ještě zpoza branky nabil Hečko Zelinkovi, ale ani jeho pokus za Watsonem neskončil. Češi se tlačili do kanadské klece, Ohar vystřelil od mantinelu, Easley si sklepl u branky kotouč, ale Watson jeho střelu vystihl. Vteřinu po skončení svého oslabení dostala Kanada k dispozici přesilovku, ve které si dobře počínal Jacobs-Webb, ale Vápenka byl na místě. Halbertova lehká střela se jen odrazila od gólmanových betonů a Češi mohli kotouč vyhodit. Po vrácení všech hráčů do hry se hrálo ve středním pásmu, poté si Veselý vyjel mezi kruhy, Easley byl u branky zablokován a nemohl se dostat k puku. Na opačné straně zavezl rychle puk do pásma Halbert, kterému po levém křídle najížděl Jacobs-Webb, ale Vápenka si poradil. Do rychlého protiútoku se  poté dostali Češi, kteří si najeli do situace tři na jednoho, ale Easley nechal kotouč za sebou a skóre se neměnilo ani teď. Kanada si ale také vypracovala další šanci, místo puku však v brance skončil Boily. Kanaďané nezaostávali, šanci měl na své holi Halbert, když předvedl kličku těsně před Vápenkou, ale český gólman rychle ukázal kotouč v lapačce a sudí zároveň rozpažil. Do konce třetiny se k brance Kanady dostal ještě Žižlavský, který ale puk k tyči nedostal, Zelinka následně nastřelil jen tyč Watsonovy branky. Skvělá divácká kulisa hnala český tým do útoku, ale siréna ukončila i třetí třetinu, která se stala bezbrankovou.

Do prodloužení naskočili lépe hosté, Kubešova střela na zadní tyč ale skóre neměnila. Dobrou šanci si připravil i Zelinka, ale puk zastavila branková konstrukce. Z protiútoku se ale až k brance protáhl Rob Armstrong, který rychlou střelou trefuje horní část Vápenkovy klece – 1:0. Češi se tak ani tentokrát své první výhry v historii nad celkem Kanady nedočkali, což může po dnešním utkání hodně bolet, protože i na střely nakonec český tým těsně vyhrál.

Zítra se tak v zápase o třetí místo utkají Češi s Itálií a o první místo se poperou severoamerické týmy Kanady a USA.

Fotogalerii z celého turnaje IPH CUP 2024 najdete na oficiálním Flickr účtu Českého para hokeje.

Text: Monika Baloghová