Češi udrželi těsné vedení 2:1, Itálie po dvou zápasech bez bodu

Od prvního buly dokazovali domácí borci, že jsou favority utkání. Češi měli dobrý pohyb a tah na bránu. Z nabídnutých třech početních výhod využili jedinou, tu v pořadí druhou, kdy brankář Stillitano vykryl střelu Davida Paláta, ale už nestačil zakrýt svou pravou polovinu brány před dorážejícím Michalem Geierem a tak Torella opustil trestnou lavici o 43 sekund dříve. Útočné naladění si domácí tým držel i po odehrání třetí přesilovky, z čehož mohla být nejen druhá branka, ale také branka do šatny. Filip Veselý střílel bez přípravy z pravého kruhu, brankář ale pohotově položil na led levou ruku a kotouč zakryl u své levé tyče.

Ve druhé patnáctiminutovce se hrálo opět na jednu branku. Vápenka moc práce neměl, střely Italové měli poskrovnu. Ovšem jeho protějšek byl v permanentní pohotovosti. Nestačil zachytit jen jednu střelu z osmi. Dvě minuty po zahájení druhého dějství vedli Češi 2:0 gólem Martina Žižlavského, který si vyjel mezi kruhy blíž do slotu a levou hokejkou poslal kotouč nad Stillitanovy betony. Ve dvacáté minutě utkání se diváci radovali z gólu, ale po zkoumání záznamu rozhodčí rozpažili. Puk za brankovou čarou neviděli. Do třetí třetiny šli domácí borci s vedením 2:0.

Na hokejkách domácího týmu bylo ve třetí pěriodě několik příležitostí navýšit vedení a uklidnit celou střídačku. Jenže Italové vzdorovali, dokonce i v oslabení, takže si Vápenka na kotouč už sáhnul. Na straně Čechů měl možnost dostat puk za brankovou čáru, dokonce v oslabení, Filip Veselý. Jeho úmysl zasunout puk zpoza brány Stillitano přečetl a pravou tyč dobře utěsnil. Ovšem úplně největší šanci měl David Ondrák, kterému při střele sjel puk po čepeli a místo odkrytého prostoru brány trefil gólmanem bleskově položenou levou ruku. Pořekadlo: „Když nedáš, dostaneš“ se dnes naplnilo. Půl minutu po Ondrákově akci byl na brankovišti důrazný a nebráněný Matteo Marnini Remotti, který tak dal Italům naději na lepší výsledek. Sedm minut hracího času pak měly oba týmy na změnu stavu. Ten nenastal, takže český tým slavil výhru 2:1.

Fotogalerii z celého turnaje IPH CUP 2024 najdete na oficiálním Flickr účtu Českého para hokeje.

Text: Gabriela Juříková