Američané bez ztráty bodu míří za vítězstvím v IPH Cupu

V prvním semifinálovém utkání se na IPH Cupu v Ostravě utkal tým USA s celkem IPH. Tito dva soupeři v sobotu celý turnaj otevírali, Američané v zápase vyhráli vysoko 9:1. Otázkou bylo, zda se i dnes dá očekávat tak vysoký brankový příděl.

Jako první zaútočil tým USA, který byl dnes za domácí, jeho útok ale zastavil odpískaný ofsajd. V další útočné akci se k brance dostával zleva Pauls, ale jen nahodil puk za branku, najíždějící Musselman tak šanci nedostal. Američané se prosadili ve 4. minutě, po přihrávce Boltona se Roybal dostal mezi kruhy a střelou do horní části branky otevřel skóre – 1:0. Druhá branka na sebe nenechala dlouho čekat, tentokrát to byl Roybal, který poslal puk na Wallace, ten si od modré najel až téměř k brance a poslal puk k tyči do horní části Lepáčkovy klece – 2:0. Tým hostů se propracovával do pásma, tam ale příliš prostoru nedostával, a tak LaMarre nebyl příliš vytížený. Šance hostů měla přijít s vyloučením amerického Misiewicze, ale byli to domácí, kteří se dostali do pásma, Wallace z rohu poslal puk před branku, kde už byl připraven Jones a Lepáček kapituloval potřetí – 3:0. Hostujícím hráčům přesilovka příliš nešla, domácí se protáhli do útoku, zleva si najel blíž k brance Farmer a s milimetrovou přesností trefil horní růžek, kdy se Lepáček jen otočil za zvukem svištícího puku – 4:0. Tým IPH se nakonec přesunul do pásma, kde strávil poměrně dlouhou dobu, ale bez střeleckého efektu. Toho využili znovu Američané, kteří rozjeli útočnou akci,  od mantinelu poslal puk k brance Misiewicz a Pauls v jízdě poslal puk přesně do branky – 5:0. Hosté se do mnoha šancí nedostávali, ale dařilo se jim držet soupeře dál od Lepáčka. Po vyloučení hostujícího Kormana vyhodili jeho spoluhráči puk až k LaMarremu, ale Američané se do pásma rychle vrátili, Grove nahrával na Easly, ten vyslal střílenou nahrávku na branku, kde už číhala hokejka Dodsona – 6:0. Na opačné straně se musel koncentrovat LaMarre, Audun vystartoval k jeho brance, ale Grove ho dojel a vytěsnil ze střeleckého úhlu. Menší závar připravili u americké branky Joppa s Kormanem, ale LaMarre svou tyč dokázal uhlídat. Domácí se poté přesunuli zpět k Lepáčkovi, ten se měl co ohánět, ale ani Misiewicz, ani Roybal na něj nevyzráli. Přesto se skóre znovu měnilo, Farmer poslal puk k brance na Dodsona, ten pod obráncem přihrál na Roybala, který umístil puk pod horní tyč – 7:0. Navýšit domácí skóre mohl ještě Bolton, ale ten přesnou nahrávku Misiewicze k tyči pohrdnul.

Do druhé třetiny nastoupil v brance Američanů McCoy, ale ten alespoň v prvních chvílích zasahovat nemusel, protože jeho spoluhráči trávili čas na své útočné polovině. Grove nahodil puk jen za branku Lepáčka, Wallace minul následnou přihrávku. Ligda na opačné straně poslal dlouhé nahození na americkou branku, McCoy raději kotouč přikryl. Do úniku se dostával nejmladší americký hráč Bolton, ale Hering jej dohnal a vytěsnil ze střelecké pozice. Witkowski pak vyslal na spoluhráče dobrou přihrávku, ale Disveld se natáhl po puku a vytěsnil jej mimo. V 19. minutě zápasu se hosté dočkali prvního gólu, kousek za modrou čárou vystřelil Kuhli-Lauenstein a puk zastihl McCoye nepřipraveného – 7:1. Domácí vzali osud zápasu znovu do svých rukou a do mnoha šancí svého soupeře nepouštěli. Roybal se mohl dočkat hattricku, ale přihrál nesobecky kotouč na Musselmana, který dojel puk a poslal ho po ledě k tyči – 8:1. Lepáček se pak blýsknul proti pokusům Jonese a Misiewicze. Tým IPH pak držel puk na svých hokejkách, Vaernes si najížděl na McCoyovu klec, ale kotouč mu sjel z hokejky. Rychlý útok přetavili domácí v gól, když Easley našel místo pod Lepáčkovou vyrážečkou – 9:1. Američané si připravili rychle další šanci, ale nahrávka Misiewicze na Musselmana skončila u připraveného hostujícího gólmana. Jeho pozornost vyzkoušel také Grove střelou do horní části branky, ale neuspěl. Hering nabídl reprezentaci USA další přesilovku, ale jeho spoluhráči dokázali držet kotouč dál od své klece, výraznější šanci si připsal jen Jones, ale bránící hráč zastavil puk svým tělem. V závěru druhé třetiny si Hering najel do pásma zleva, ale poslal puk těsně nad horní růžek McCoyovy klece, ze střední vzdálenosti pak pálil nad Joppa. Přesto vteřiny před sirénou patřili domácím, Eustace dostal přihrávku do jízdy, ale kotouč mu odskočil, ještě to zkusil Bolton, který dojížděl kotouč, ale Nordstoga byl proti změně skóre.

Gentlemanský limit: Američané se opět spokojili s desetigólovou nadílkou

Jak skončila druhá část, tak třetí začala, domácí měli puk pod kontrolou, Musselman vybídl ke skórování Boltona, ale ten už byl z úhlu. Desátým gólem do sítě Lepáčka se prezentoval Farmer, který v rychlosti udělal před brankou kličku a mohl tak v klidu zakončovat do prázdné klece – 10:1.  Tímto gólem završil americký útočník svůj desátý gól na tomto turnaji. Hra se poté přelévala ze strany na stranu, oba gólmani byli v pohotovosti, ale příliš práce přece jen neměli. Tým IPH nahazoval kotouče na McCoyovu klec, ale jeho spoluhráči je vraceli zpět. Dobrou šanci si připravil Ligda, který si schoval puk před najíždějícím Woodkem v souboji jedenáctek na dresu, ale přesto se mu nepodařilo vystřelit, protože byl z druhé strany sražen na led. Na opačné straně střílel z rohu před branku Roybal, ale nikdo z jeho spoluhráčů nebyl nablízku. Za nahozeným pukem vystartoval Eustace, ale kotouč byl přece jen rychlejší a Lepáček jej pro jistotou přikryl lapačkou. McCoy se musel mít na pozoru před pokusem Kuhli-Lauensteina, ale ten pálil těsně mimo. Hosté se ocitli pod tlakem svého soupeře, Američané si na své útočné polovině dělali, co se jim zlíbilo, ale Lepáček byl pozorný a zachytil jak střelu Groveho, tak pokusy Boltona nebo Farmera. Při vyloučení hostujícího Disvelda kroužil Bolton dlouho s pukem útočným pásmem, ale nedokázal si najít dobrou pozici pro střelu. Na Lepáčkovu lapačku pak mířil Witkowski, ale bez úspěchu. Týmu IPH se dařilo vyhazovat kotouče, dokonce se dostali i do útočného pásma, kde u mantinelu bojovali Oeiseth společně s Audunem se svými soupeři o puk a zdatně tak šetřili vteřiny z oslabení. Američané vyslali do rychlé akce Boltona, ale Joppa bruslil jako o závod a narušil jeho soustředění, takže Lepáček nakonec zasahovat nemusel. Američané patnáct vteřin před závěrečnou sirénou ještě rozjeli od své branky další útočnou akci, Roybal nastřelil puk na branku, Bolton se natahoval po puku, ale umístil jej mimo.

Američané si tedy připsali další vysokou výhru a s přehledem si zajistili účast v pátečním finále.

Branky:

4. Roybal, 6. Wallace (Roybal, Pauls), 7. Jones (Wallace, Farmer), 8. Farmer, 10. Pauls (Misiewicz),  11. Dodson (Easley, Grove), 14. Roybal (Dodson, Farmer), 22. Musselman (Roybal), 25. Easley (McKee), 32. Farmer (Dodson) – 19. Kuhli-Lauenstein (Disveld)

Vyloučení: 1:3

Využití: 1:0

V oslabení: 2:0

Rozhodčí: Sorapera – Zoltan, Rundstrom

Nejlepší hráči utkání:

USA – Brody Roybal

IPH  Team – Slavomír Ferenčík

USA – LaMarre (McCoy) – Grove, DeQuebec, Pauls (C), Wallace, Woodke, Witkowski – McKee, Zych, Eustace – Misiewicz, Roybal, Musselman – Farmer (A), Dodson, Easley – Bolton, Jones

IPH Team – Lepáček – Nordstoga, Bakke, Ferenčík, Stašák, Kuhli-Lauenstein – Korman, Ligda (C), Joppa – Disveld, Hering, Rennhack – Vaernes, Oeiseth, Lyngroth

Text: Monika Baloghová
Foto: Radim Horák

Sdílejte