Američané nemají konkurenci! Zlato z Ostravy míří opět do USA

Kanaďani přijeli do Ostravy s poměrně širokým výběrem hráčů i novým realizačním týmem. Přesto odvěká rivalita mezi týmy Kanady a USA zůstala neměnná a finále IPH Cupu slibovalo zarputilý boj. Američané opět potvrdili, že konkurovat jim může málokdo a z Ostravy si povezou další vítězství – tentokrát zlaté medaile z International Para Hockey Cupu 2022.

Souboj dvou nejlepších celků parahokejové scény začali lépe dosavadní vítězové z posledních dvou světových šampionátů, kdy se po třech minutách hry se do vyložené šance prodral Josh Pauls. Ten Kanadskou klec těsně minul a o pár chvil později byl stejně neúspěšný Musselman, který trefil pouze vnější oblouk Huneaultovy svatyně. Po čtyřech minutách hry zahrozili i Kanaďané. Do brejkové situace se dostal Liam Hickey, ale nejlepší obránce posledních dvou světových šampionátů ztroskotal na pozorném Lamarovi… Skóre se poprvé měnilo v čase 5:22, kdy svým čtvrtým gólem na turnaji dostal puk po asistenci Woodkeho do branky Josh Pauls – 1:0. Zanedlouho poté se začaly otevírat i vrátka na trestných lavicích. Přesilové hry na obou stranách využity nebyly a to ani po slibné šanci aktivního Američana Paulse, kdy byla jeho střela při dvojnásobné přesilové hře úspěšně zblokována Kanadskou obranou. Do kabin tak šly zámořské celky za stavu 1:0.

Ve druhé třetině přidaly Spojené Státy na tempu a důsledkem bylo prosmýknutí Farmera kolem kanadského obránce Miševiče, ale trefil pouze břevno kanadské klece. Po tomto souboji zamířil obránce s javorovým listem na prsou na trestnou lavici. Americký tým nedominoval v tomto duelu stejně jako v tom v základní skupině, Kanada cítila šanci porvat se o zlato a to byl důvod k neustálému pošťuchování. Neustálé provokace měly za následek vzájemné vyloučení Farmera s Crainem, kteří putovali na lavici hanby za hrubost. Šanci na vyrovnání promarnil Corbyn Smith, který při hře čtyři na čtyři v poslední chvíli promáchl nahrávku. Nedáš – dostaneš. Skvěle sehraná kombinace parahokejových velikánů Wallace s Farmerem, kdy prvně jmenovaný v čase 27:53 trefil víko kanadské branky. 

Třetí třetina už byla v režii vedoucího týmu finále. Americký sniper Declan Farmer si z druhé vlny přebral v prostoru mezi kruhy kotouč, vyhl se Halbertovi a po úspěšné kličce brankáři Hunealtovi ho v 35. minutě dopravil do sítě – 3:0. O pár chvil později Farmer hledal u pravé tyčky Misiewicze, ale ten minul a po následném dohrání situace dostal dvouminutový trest za faul na brankáře soupeře. Ani další přesilovou hru Kanada nevyužila. Utkání uzavřela poslední trefa turnaje, kdy při hře bez brankáře utekl hostům kotouč na hůl Noaha Groveho a ten po šťastném vyhození doputoval až do prázdné kanadské klece – 4:0.

Rozhodčí: Rapák – Rundström, Vaněk

Branky a nahrávky: 6. Pauls (Woodke, Easley), 28. Wallace (Farmer, Roybal), 35. Farmer (Dodson, Jones), 42. Grove

USA: La Marre (McCoy) – Dequebec, Wallace, Pauls, Eustace – Roybal, Dodson, Bolton, Woodke, Easley, Musselman, Zych, Farmer, Jones, Witkowski, Grove, Misiewicz, McKee

Kanada: Kingsmill (Rietveld, Huneault) – Crane, Henry, Leblanc, Kovacevich, Armstrong – Dunn, Lavin, McGregor, Smith, Boily, Cozzolino, Auclair, Hickey, Swafford, Messaoudi, Jacobs-Webb, Halbert, Leliévre

Text: Václav Martinčík
Foto: Radim Horák

Sdílejte