Z rivalů se stali učitelé. IPH Cup nalákal do Ostravy opět absolutní světovou špičku

Deset zápasů v pěti dnech a ten nejlepší světový parahokej na jednom místě. Ostrava se stala opět #srdcemparahokeje. Během letošního International Para Hockey Cupu ale nešlo jen o prověrku týmů na začátku nové sezóny. Hlavním poselstvím se stalo sdílení zkušeností, předávání parahokejového umu, dovedností. V ostatních sportech jen těžko představitelná spolupráce v Ostravě zafungovala na jedničku a díky IPH Cupu se posunul evropský parahokej opět blíže ke světové špičce.

Když velikán vyučuje

Jasným vítězem IPH Cupu 2022 se stal národní parahokejový tým USA. Gigant, který v Ostravě opět potvrdil, že nemá konkurenci. Vítězná šňůra amerických parahokejistů přitom započala právě v Ostravě, na mistrovství světa v roce 2009, kde tento tým získal svou první zlatou medaili. Možná právě proto parahokejisté USA souhlasil s návrhem organizátorů ostravského turnaje, aby přiletěli dříve, a ještě před startem IPH Cupu absolvovali soustředění s českou parahokejovou reprezentací. A učili se nejen hráči, ale i trenéři nebo kustodi. Během společných tréninků se předávaly zkušenosti na ledě i mimo něj. Američtí hráči radili například s optimální úpravou saní, délkou hokejek. Možná mimo parahokej nenajdete obdobnou sportovní spolupráci, kdy absolutně nejlepší tým světa odhalí celé své know-how, aby tak pomohl soupeřům.

Úžasným okamžikem se stala například chvíle, kdy jednoznačně nejlepší současný parahokejista světa Declan Farmer sundal během tréninku ze své sledge nože, které předal českému útočníkovi Václavu Hečkovi, aby si je mohl vyzkoušet a prověřit změnu v jízdě na ledě. „To bylo jednoduše skvělé. Měl jsem obavu, že se Američané s námi budou nudit, po té sportovní stránce na ledě, ale bylo u nich vidět, že si to všichni vzájemně užili,“ řekl ke spolupráci obou týmů trenér české parahokejové reprezentace Jiří Bříza. „Strašně jsem si to užívali. Škoda, že jsem to zažil až na konci své reprezentační kariéry, ale pro ty naše mladé kluky to je obrovská zkušenost, ze které budou čerpat ještě strašně dlouho,“ dodal Zdeněk Krupička, který se právě v Ostravě na IPH Cupu loučil se svou bohatou reprezentační kariérou.

Předání generační štafety. Zdeněk Krupička se na turnaji loučil s aktivní reprezentační kariérou. V jeho odkazu pokračují mladé naděje v českém národním týmu Filip Veselý a Alex Ohar.

Velké díky patří nejen americkému realizačnímu týmu a hráčům, ale také fanouškům ze škol Moravskoslezského kraje. Vždyť právě oni vytvořili už v exhibičních zápasech USA s Českem úžasnou atmosféru, za kterou zámořské týmy do Ostravy jezdí! „V tom exhibičním zápase bylo vidět na našich klucích, když si mohli zahrát v jedné lajně s Američany, zase to obrovské nadšení. Dostali do sebe tu vášeň a dravost pro hru, užili si celý trénink, soutěživost a všichni jsem zase zjistili, že s každým cvičením to můžeme udělat lépe a posunout se dál,“ řekl trenér Jiří Bříza.

První postcovidový turnaj bez omezení pro hráče i fanoušky

International Para Hockey Cup se konal na začátku nové sezóny. Do Ostravy tak zamířily týmy USA, Kanady, domácí Češi, ale i unikátní složený tým Evropy – IPH Team, tedy hráči Německa, Norska a Slovenska a všichni měli možnost vyzkoušet si nováčky v týmu i různé sestavy. „Všechny zúčastněné týmy měly možnost si během turnaje zahrát tolik zápasů jako za poslední rok a půl dohromady, pomineme-li utkání na paralympiádě. Po covidové době konečně bez omezení, karantén, hráči se mohli potkávat mezi sebou a užívat si zase i diváky, sdílet nejen své zkušenosti, ale i emoce, nadšení a radost z tohoto sportu, který prostě je tak trochu jiný,“ dodala manažerka turnaje IPH Cup Irena Šašková. „Šlo o začátek sezóny, takže každý z těch týmů do toho vstupoval odlišným způsobem. Američané byli fakt ostře naladění, Kanada má výrazně obměněný tým, který v Ostravě zkoušela, začátek sezóny pro každého jiný, ale kvalitní a ostrý! Nejen sportovně z toho profitovaly všechny týmy. Pro nás to byla zkouška výkonnosti s těmi nejlepšími, ale i týmem Evropy,“ hodnotil trenér české reprezentace Jiří Bříza. „Jsme moc rádi, že se IPH Team, tedy evropský výběr podařilo složit. Pro slovenskou reprezentaci to byla naprosto výjimečná příležitost, protože to bylo historicky vůbec poprvé, kdy jsme měli možnost si zahrát s nejlepšími světovými hráči z Ameriky a Kanady. Bylo to skvělé a moc bychom si přáli, aby takový tým mohl společně pracovat a hrát i v budoucnu,“ řekl trenér IPH Teamu a manažér slovenské parahokejové reprezentace Miroslav Dráb.

Fanzóna s věrnými fanoušky

Ostravu si nejen parahokejisté, ale i fanoušci spojili s historickým přepisováním světových tabulek v návštěvnosti. Skvělí fanoušci povzbuzovali hráče na ledě RT Torax Areny i tentokrát. Ti nejvěrnější nechyběli na žádném zápasu české reprezentace. Fandilo se ale i u televizních obrazovek. Přenosy zápasů běžely nejen na webu parahockey.cz a České televize, ale i v zahraničí. Své diváky si ostravský turnaj našel v USA i Kanadě. Zmínky o turnaji IPH Cup zaplnili zahraniční sportovní servery jako newyorský Sport Ilustrated, vancouverský North Shore News, pravidelné informace podávali taky hokejoví obři USA Hockey a Hockey Canada. Newyorská televize NBC TV Network dokonce chystá pro měsíc říjen speciální pořad, kde se bude ostravskému turnaji IPH Cup věnovat. Možná se tak parahokejisté těšili na více diváků přímo v hledišti, ale Ostrava opět potvrdila, že právě u nás je parahokej doma a je zde nejlepší zázemí pro tento sport vůbec. „Myslím, že ta zlatá medaile patří nakonec organizačnímu týmu za úžasný turnaj, protože celospolečensky je to čím dál těžší něco takového zorganizovat, po té kulturně – sportovní stránce to byl pro nás všechny totiž famózní turnaj,“ poděkoval za všechny zúčastněné týmy organizátorům International Para Hockey Cupu 2022 Jiří Bříza.

Děkujeme všem fanouškům, dobrovolníkům a partnerům, kteří jsou s námi a dokazují, že #parahokejjevic! IPH Cup proběhl za finanční podpory Statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Děkujeme také společnosti Kaufland, Liberty a dalším partnerům.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Radim Horák

Sdílejte