Závěrečné dějství: IPH Cup ovládlo Rusko, Češi přesto prokázali, že dokáží držet tempo se světovou špičkou

Náročný program pěti vzájemných duelů mezi českou a ruskou para hokejovou reprezentací v rámci International Para Hockey Cupu vyvrcholil v sobotu posledním zápasem. Do toho oba týmy vstoupili naplno. Svou vytrvalou útočnou zarputilost hned od začátku zápasu prokazovali Rusové. Český tým se ale opět mohl spolehnout na oporu v zádech, jistil je v bráně opět skvělý Martin Kudela.

Český gólman měl přitom plné ruce práce hned od první minuty dnešního zápasu. A zapotila se i obrana domácího týmu. Tu pekelně zamotal v šesté minutě Dmitrii Lisov, který vystřelil z backhandu a otevřel skóre zápasu. Rusové se v první třetině hodně zabydleli v útočném pásmu. Na jeho hranici se v čase 10:55 usadil Volkov, napřáhl a jeho střela prosvištěla až za záda Martina Kudely. Češi se mohli dostat do kontaktu s Rusy, když si zahráli první přesilovku, ta ale skončila záhy vyloučením i na straně domácích. Navíc po ostrém zákroku Filipa Veselého šel český tým dokonce do tří. Ruský kolotoč se roztočil střelou Terenteva, kterou ale s přehledem pokryl Kudela. Krušné chvíle pak nastaly při přesilovce pět na tři, ale čeští para hokejisté dolovali poslední zbytky sil a dokázali se i tomuto ruskému tlaku ubránit.

Druhou třetinu naopak zahájili přesilovkou Češi, kteří se ale nedokázali trvale přesunout do útočného pásma. Domácí para hokejisté po celou dobu IPH Cupu inkasovali vůbec nejvíce gólu právě uprostřed zápasu. Tentokrát ale prokázali, že dokážou s urputným soupeřem hrát vyrovnanou partii. Jediným, kdo se dokázal ve druhé třetině prosadit byl Petrov ve dvacáté minutě. Více gólových příležitostí měli ale Češi. Na Iartseva vyslal štiplavou střelu Krupička, před ruského gólmana vyrazilo pak i trio Ohar, Geier a Veselý. Domácím ale chyběla efektivní koncovka a možná i trochu štěstí.

To, co ruští para hokejisté nestihli ve druhé třetině, dohnali v závěru utkání. I když Češi vzdorovali. Skvělý obranný zákrok před Kudelou si připsal třeba Pavel Doležal. Na střely Rychkova, Sokolova i Barykina ale už český kouzelník v bráně Martin Kudela nestačil. Poslední zápas mezistátní série tak skončil porážkou českého týmu 0:6. Závěrečné vteřiny dohrál symbolicky s pukem na čepeli Filip Veselý, který tak předznamenal další vývoj českého para hokeje. I tato série mezistátních utkání ukázala, že má tuzemský para hokej budoucnost a zkušení hráči dokáží pod vedením skvělého realizačního týmu předat své znalosti a zkušenosti mladým, talentovaným hráčům.

Tento projekt je spolufinancován městským obvodem Poruba.

Děkujeme, že jste s námi #srdcemparahokeje

Text: Zuzana Glacová

Sdílejte