Začala Česka parahokejová liga, přinesla i zvířecí souboj

Dva nové, respektive staronové kluby nastoupily o tomto víkendu do nového ročníku 2022/23 České parahokejové ligy. Do soutěže se po čase vrací Motor sledge České Budějovice. Vůbec do svých prvních dvou ligových zápasů pak nastoupil nový tým Flamingos Ostrava. Mladý celek sice v prvním „zvířecím“ duelu proti Mustangům z Pardubic podlehl 0:9, v druhém kole si ale nováčci spravili chuť a nad druhým staronovým celkem z Budějovic naopak Plameňáci vyhráli jasně 8:0.

Podrobné reportáže ze zápasů

Sparta otočila duel ve Zlíně, nájezdy rozsekl Raul

V rámci úvodního kola sledge hokejové ligy na led zlínské PSG Arény zavítala pražská Sparta. Domácí většinu času měli skóre pod kontrolou, vinou špatné třetí třetiny však přišli o dvoubrankové vedení a hosté svůj obrat dokonali v nájezdech.  Utkání v 5. sérii rozhodl Jiří Raul, Sparta vyhrála 4:3.

Branky a nahrávky: 11. Ligda, 21. Hábl (Julina), 27. Hábl (Ferenčík) – 26. Zapletal (Krupička), 36. Frolík (Ohar, Krupička), 39. Kapko, rozh. náj. Raul

SHK LAPP Zlín: Molek – Julina (A), Mach, Ferenčík, Hábl – Zdražil, Joppa (A), Turic, Ligda (C), Panák, Palát
Trenér: Tomáš Sedláček

Sparta para hokej: Vápenka – Zapletal, Raul (A) – Bečvář, Novotný, Frolík, Jirsa, Ohar (A), Kapko, Z. Krupička, J. Krupička

Právě hosté začali zápas aktivněji, od prvních minut byl například vidět dnes výborně hrající Zdeněk Krupička. LAPP se však brzy oklepal, už ve třetí minutě zahrozil z pravého křídla Zdeněk Hábl, do další šance se tlačil David Palát. První branku nového ročníku vstřelil symbolicky domácí kapitán Marian Ligda. Ten projel bez větších potíží středem až před Vápenku, zamíchal s pukem a po zemi jej překonal – 1:0. V závěru třetiny mohl ještě vyrovnat z druhé vlny Jirsa, leč neuspěl.

Ani vstup do druhé periody nebyl v podání Pražanů špatný, skórovali však opět zlínští. Zdeněk Hábl ujel všem zúčastněným a nekompromisní střelou překonal brankáře soupeře. Práci měl i Stanislav Molek, Krupičkovu jedovku vyřešil zkušený gólman lapačkou.

Za necelou minutu už ovšem bylo sníženo… Zdeněk Krupička si najel do mezikruží, potáhl kotouč, vystřelil, a i když trefil pouze mantinel za brankou, kotouč se vrátil na sparťanské hole a Jan Zapletal jej uklidil do sítě.  Netrvalo dlouho a LAPP si vzal vedení zpět. Zdeněk Hábl si převzal kotouč od Slavomíra Ferenčíka a z mezikruží se přesně trefil. Zkušený reprezentační obránce byl v samém závěru ještě v jedné tutovce, po průjezdu levým křídlem se natlačil do brankoviště, ale jistého Vápenku nepřekonal.

Třetí třetina byla jednoznačně v režii Sparty! Nejdříve se po pěti minutách prosadil po velmi pěkné kombinaci z levého kruhu Jan Frolík, aby se malou chvíli dotlačil puk do sítě důrazný Lukáš Kapko! Hra po vyrovnání nabrala na intenzitě, oba celky chtěly ještě vítězství urvat pro sebe, jenže další gól už nepadl a šlo se na nájezdy.

Prvním úspěšným exekutorem byl Zdeněk Krupička, jenž zdá se překvapil Stanislava Molka střelou po ledě. Vyrovnání se domácí dočkali z hole Davida Paláta, jenž Vápenku položil a překonal jej z ostrého úhlu. Smrtící rána pro Zlín přišla v páté sérii. Jiří Raul podobně jako předtím Palát překonal brankáře a přiblížil Spartu výhře. Dorovnat mohl ještě Zdeněk Hábl, tomu však puk sjel před prázdnou bránou z hole… SHK LAPP Zlín tak do sezony vstoupil prohrou, extra bod si odveze Sparta.

Karlovy Vary potvrdily roli favorita a v prvním kole para hokej ligy vezou z Hodonína tři body

Hosté v dnešním utkání dali jasně najevo, že titul z předešlé sezóny není náhoda. Žraloci od první minuty na ledu dominovali a svého soupeře ke kotouče moc nepouštěli. Jejich snažení jim však znepříjemňoval brankář Černoch, který v úvodním zápase zachytal výborně. I přes jeho povedený výkon Olomouc dnes prohrála dvougólovým rozdílem.

První třetina patřila jednoznačně Žralokům. Těm netrvalo ani minutu, než se jim podařilo zásluhou Patrika Sedláčka, který uklidil z mezikruží svou střelu pod horní tyč, otevřít skóre utkání. Kohouti však našli odpověď za necelé dvě minuty, kdy se prosadil po hezké teči kapitán Olomouce Radek Jedlička. Na třetí branku jsme si museli počkat dlouhých devět minut, když se prosadil Frank Rennhack, jemuž stačilo jen uklidit kotouč do prázdné brány. Následně v závěru třetiny si kotouč našel na levém kruhu Radek Jedlička, jehož následná střela k tyči srovnala stav zápasu, a týmy tak šly do druhé třetiny za nerozhodného stavu.

Druhá část nabídla o něco chudší gólovou podívanou, než tomu bylo v úvodní patnáctiminutovce. Výtečný start po přestávce měly opět Karlovy Vary, Filip Veselý potřeboval půl minuty na to, aby poslal svůj tým zpět do vedení. Ve třiadvacáté minutě se ozval i kapitán hostů Michal Geier, po jehož střele pod břevno šli Žraloci poprvé v utkání do dvoubrankového náskoku.

Závěrečná třetina byla nejvyrovnanější ze všech. Kohouti se drali více dopředu, čehož po čtyřiceti třech vteřinách využil Miloš Večerka střelou pod horní tyč. Než se hráči Varů vzpamatovali z předešlé branky, tak o sedmdesát sedm vteřin později zazářil opět Radek Jedlička, který si střelou ihned po vhazování zařídil v dnešním duelu hattrick. Do 38. minuty měla obě mužstva stejnou šanci na úspěch, avšak to by na ledě musel chybět Filip Veselý, který proměnil přihrávku Michala Geiera v gól. Naději domácích na úspěch zničil čtyři minuty před zazněním sirén opět Filip Veselý, jenž dnes podal bravurní výkon.

Olomouc-Karlovy Vary 4:6

Branky a nahrávky:

1. Sedláček (Wágner, Veselý), 3. Jedlička (Večerek), 12. Rennhack (Veselý), 13. Jedlička (Mikuš), 16. Sedláček (Veselý), 23. Geier (Sedláček), 31. Večerek (Jedlička), 32. Jedlička (Novák), 38. Veselý (Geier, Sedláček), 42. Veselý (Sedláček)

Olomouc: Černoch – Jedlička (C), Kardoš, Hlinka, Strašák, Novák (A), Rozkopal, Buriánek, Večerek (A), Mikuš, Kaščák

Karlovy Vary: Berger (Mach)- Wágner (A), Zelinka, Haas, Michalčín, Veselý, Rennhack, Kovářík, Geier (C), Sedláček, Karafiát (A)

Mustangové školili Plameňaky

Při prvním utkání sezony se v Ostravě utkaly celky domácích Flamingos a hostujících Mustangů z Pardubic. JIž po první třetině si hosté dost výrazně řekli o plný bodový příděl po pěti vstřelených brankách. Následně v dalších dvou periodách dokázali ještě přidat čtyři a neinkasovat. Utkání tak skončilo jasným výsledkem 0:9. Hattrickem se blýskl Bernard Hering.Branky a nahrávky: 6. Kubeš (Kvoch), 11. Raška (Michalec), 12. Hering (Raška), 13. Hering (Michalec), 15. Doležal (Kubeš), 18. Kubeš (Michalec), 33. Hering (Pabst), 36. Pabst (Doležal), 36. Michalec (Buhr)

Flamingos Ostrava: M. Kudela (Staněk) – V. Kudela, Handl, Vrubel (A), Rábik – Gábor, Puchein, Varga, Bařák, Němec, Hečko (C).

Trenér: Jan Szturc

SHK Mustangové AUTO IN: Boček – Kvoch, Kubeš (C), Pabst, Buhr – Tereska, Raška, Michalec, Buhr, Hering, Doležal, Votruba.

Trenér: Michal Tereska

Havířov doma deklasoval nováčka z Českých Budějovic

Úvodní kolo České para hokejové ligy nabídlo v havířovské GASCONTROL Aréně souboj druhého družstva uplynulého ročníku Havířova s týmem Motor sledge České Budějovice. Pro českobudějovické šlo o návrat s hodně hořkým koncem. Ale to bychom poněkud předbíhali.

Úvod zápasu nabídl rychlou branku domácích, Jiří Forgo, po nahrávce od Kudrny, rozvlnil v 17. vteřině zápasu síť za brankářem Motoru. Domácí dominovali a byli také za svou aktivitu odměněni. V rozmezí 63 vteřin se prosadili Tomáš Mlčák a dvakrát Jiří Forgo, který zkompletoval v čase 7:43 hattrick, 4:0

Hosté byli vývojem zápasu hodně opařeni. Právě zmíněný Jiří Forgo se prosadil v 10. minutě počtvrté a o osudu utkání začínalo být jasno. Motor měl šanci v přesilovce, po faulu Rauše, ve 13. minutě, ale místo toho třikrát inkasoval. V oslabení se prosadili Erik FojtíkPetr Kudrna a opět Jiří Forgo. První dějství skončilo poměrem 8:0 pro Havířov.

Ve druhé periodě se ubralo na tempu, protože o osudu zápasu bylo rozhodnuto. Hosté sice byli v náznaku šance, ale propadnutí v obraně potrestal v čase 18:02 havířovský Lukáš Prostředník. Motor si v rozmezí 62 vteřin vybral tři slabší chvilky a ve 23. minutě to bylo už 12:0. Trefili se Rostislav StaněkTomáš Mlčák a Jiří Forgo

Tomáš Mlčák si ve 25. minutě osvěžil, když trefil víko branky, spolupráci s obráncem Erikem Fojtíkem, na světelné tabuli svítilo skóre 13:0. Motor se dostal do úniku ve 27. minutě, ale Klíma selhal v zakončení. Po druhé třetině Havířov vedl nad Českými Budějovicemi 13:0

Havíři v úvodu třetí periody vyhráli buly, puk šel po trase Tomáš Mlčák a Jiří Forgo. No a druhý jmenovaný dostal puk nad lapačkou gólmana do branky, 14:0. Hra najednou ztratila tempo, žádný z týmů se nehnal vyloženě dopředu. Hosté sice hrozili z brejků, ale jejich zakončení postrádalo tolik potřebnou kvalitu.

Jiří Forgo uzavřel svůj gólový účet na čísle osm ve 38. minutě, to sám projel půlkou kluziště a zadovkou ala Forsberg dostal puk do branky, 15:0. Tímto výsledkem skončilo i celé utkání, Parahokej Havířov doma přehrál Motor sledge České Budějovice 15:0.

Branky a nahrávky: 1. Forgo (Kudrna), 7. Mlčák, 8. Forgo, 8. Forgo (Kudrna), 10. Forgo, 14. Fojtík, 14. Kudrna (Staněk), 15. Forgo (Staněk), 19. Prostředník (Fojtík, Forgo), 22. Staněk (Forgo), 23. Mlčák (Fojtík), 23. Forgo (Staněk), 25. Mlčák (Fojtík), 31. Forgo (Mlčák), 38. Forgo

Parahokej Havířov z.s.: Loska – Rauš, Kudrna, Fojtík, Staněk – Lepáček, Stiborský, Forgo, Keller, Krajčak, Prostředník, Mlčák.
Trenér: Petr Kudrna

Motor sledge České Budějovice: Lacko – Reast, Rumplík, Laibacher, Záluský, Zikmund – Zajan, Běhounek, Klima, Kocanda, Špaček.
Trenér: Zdeněk Klíma

Žraloci přehráli Zlín, výhru vystřílel Michal Geier

V rámci druhého kola para hokejové ligy dorazily do Zlína Karlovy Vary. Domácí si vybudovali náskok 2:0, nakonec však vedení neudrželi a padli 2:4. Hattrickem se na straně hostů zaskvěl Michal Geier.

Branky a nahrávky: 2. Turic (Palát), 10. Palát (Hábl) – 13. Geier (Wágner, Zelinka), 20. Geier (Veselý, Wágner), 23. Geier (Zelinka), 37. Sedláček (Veselý)

SHK LAPP Zlín: Pastucha (Molek) – Julina, Mach, Ferenčík, Hábl – Stodůlks, Zdražil, Zicha, Turic, Ligda (C), Panák, Palát, Zubek

SKV Sharks Karlovy Vary: B. Mach – Haas, – Michalčín, Sefláček, Zelinka, Wágner, Veselý, Rennhack, Kovařík, Geier (C), Karafiát

V brance Zlína si dnes odbyl premiéru slovenský reprezentační brankář Miroslav Pastucha. A uvedl se dobrým výkonem, hned na začátku musel vytáhnout důležitý zákrok proti Patriku Sedláčkovi.  Skóroval ale domácí výběr. Ve druhé minutě překvapil Bohumíra Macha střelou po ledě Róbert Turic. V desáté minutě už to bylo 2:0. Žraloci zapomněli na Davida Paláta, ten si potáhl kotouč a v souboji jeden na jednoho gólmana soupeře překonal zakončením kolem jeho lapačky.

Klíčem k hostujícímu úspěchu dnes byly výborně sehrané přesilovky, které přišly jako výsledek nedisciplinovanosti černo-oranžových. Když byl vyloučen kapitán Marian Ligda, Západočeši po ose Zelinka – Wágner dostali kotouč na Michala Geiera. Ten měl drobné potíže při zpracování, nakonec však z levého kruhu vypálil nahoru a dopravil pik do sítě.

V závěru druhé třetiny a na začátku třetiny třetí se do dvou tutovek prosmýkl Marian Ligda, v obou případech si však vylámal zuby na Bohumíru Machovi. A tak ˇkdyž byl zlínský kapitán podruhé vyloučen přišla karlovarská odpověď. Filip Veselý se prosmýkl na střed a pod sáňkami jednoho ze soupeřů opět našel Michala Geiera. Ten se nemýlil. A neuplynulo ani pět minut a Michal Geier zkompletoval hattrick! Pobídku Radka Zelinky z mezikruží precizně zužitkoval ranou z první!

Druhá třetina se nesla v duchu jasné nadvlády hostů, v další příležitosti se zjevil kdo jiný než ostrostřelec Geier. Tentokrát ale neuspěl. Borci z Baťova města navštívili Bohumíra Macha až v samotném závěru prostřední části, lepší situaci, než nahození brankářova jmenovce Tomáše Macha si však nevypracovali.

Hned na startu třetí třetiny měli domácí štěstí, že Filip Veselý nešťastně ztečoval přihrávku na pravou tyč. V dalších minutách byl hodně aktivní Patrik Sedláček, nebezpečný pokus zapsal i Frank Rennhack.  Na druhé straně zahrozil Zdeněk Hábl.

Těžkou ránou byl pro LAPP gól v 37. minutě. Patrik Sedláček využil práce jeho parťáka Veselého, vyškrábl kotouč, vjel do rozestoupené obrany a překonal Pastuchu. 2–4!

Nadechnout k náporu se domácí mohli hned o minutu později, přesilovou hru však sehráli katastrofálně a když později Tomáš Mach hasil faulem Zelinkovu šanci bylo po zápase. Zlín už nedostal pořádnou příležitost zaútočit a s Karlovými Vary prohrál.

Žraloci tak po úvodním dvojzápase zůstávají stoprocentní a potvrzují pozici ligového favorita, naopak Zlínští padli i ve druhém utkání a z víkendu jim tak zbyde jediný bodík za prohru po nájezdech se Spartou.

Mustangové si zaslouženě vezou tři body z Havířova

Ve druhém kole České para hokejové ligy zavítali do havířovské GASCONTROL Arény pardubičtí Mustangové. Jednalo se o souboj vítězů z prvního kola, který sliboval vyrovnané představení, ale to bychom trochu předbíhali.

Hosté měli skvělý vstup do zápasu, hned z první střely se jim totiž podařilo skórovat. V čase 1:03 pardubický Pavel Kubeš zblízka prostřelil bezmocného havířovského gólmana Lepáčka a bylo to 0:1. Mustangové byli na kluzišti lepším týmem, měli více střel a častěji drželi puk na svých holích. Zejména skvěle sehraní Doležal s Michalcem motali hlavy obráncům Havířova. Právě Pavel Doležal si za asistence Michalce připsal druhý střelecký úspěch pardubických Mustangů. Akce to byla jako přes kopírák, volný Doležal zůstal před brankářem Lepáčkem neobsazený a snajprovi Pardubic stačilo jen mířit nahoru, 0:2

Havířov působil lehce nejistým dojmem. Vzadu skvěle pracovali obránci včele s Kudrnou a Fojtíkem, ale směrem dopředu to bylo poněkud nejisté. To se změnilo v čase 11:27, Rostislav Staněk v úniku vyhnal pavouky z pravého rohu branky Bočka, 1:2. Tímto poměrem také skončila první perioda.

Po pětiminutové pauze se po úvodním buly překlonila miska vah na stranu Mustangů, ti ostřelovali Lepáčka, který skvělými zákroky ukazoval svou kvalitu. Domácí se snažili hrozit z brejků, ty ale zůstaly pokryty obránci Pardubic.

Havířov se osměloval k útočení, což se mu ale vymstilo v čase 18:44. To Rostislav Heringproměnil povedené sólo přes polovinu kluziště. Pardubický šikula dojel před gólmana, zamíchal pukem a zvedl ho nad beton Lepáčka, 1:3. Tato branka hodně zamávala se sebevědomím domácího týmu. Havíři byli chvíli na ledě jako opaření.

Poté měli ještě skvělé příležitosti pardubičtí hráči Michalec, Hering a Doležel, jenže jim v zakončení chybělo trochu toho střeleckého štěstíčka. Necelé dvě minuty před koncem třetiny pykali domácí za faul Erika Fojtíka, který se provinil sekáním. Hosté se ale už do konce periody neprosadili. Po 30 minutách hry byl stav 1:3 a šlo se na přestávku.

Do třetí třetiny pokračoval trest havířovského Fojtíka, přesilovkou ale Mustangové opovrhli. Hosté byli ale v neustálém tlaku, Havíři byli až příliš pasivní. V čase 36:33 si šel domácí Tomáš Mlčák ještě na dvě minuty odpočinout za podrážení. Doležal měl v přesilovce dvě loženky, ty mu ale vyčapal domácí gólman Lepáček.

Havíři chtěli něco s výsledkem utkání udělat, ale hned v úvodu museli čelit šanci Doležala, který zůstal před domácím gólmanem neobsazen. Snajpr Mustangů si ale puk zamotal pod saněmi, tak bylo veškeré vzrušení na stadiónu zbytečné. Havíři sice hrozili z brejků, ale většinou ztroskotali na gólmanovi Bočkovi. Ve 37. minutě měli hosté po faulu Mlčáka dvouminutovou přesilovku, tou ale opovrhli.

Výhodu jednoho hráče měli na dvě minuty i domácí, pardubický Michalec totiž dostal téčko. Havíři sice měli tlak, ale hosté v tísni vyhazovali puky přes všechny čáry. V čase 41:04 jsme registrovali obrovskou šanci Mustangů. Michalec byl sám v mezikruží, prostřelil gólmana Lepáčka, ale puk skončil na břevně.

Domácí se drali dopředu, protože věděli, že dvougólový náskok Pardubic se dá vyrovnat. Jenže v samotném závěru inkasovali. Mustangové se usadili v pásmu Havířova a po pěkné souhře přes celou třetinu se prosadil Bernard Hering, který uzavřel skóre zápasu. Parahokej Havířov z.s. doma prohrál s SHK Mustangové AUTO IN 1:4.

Parahokej Havířov z.s – SHK Mustangové AUTO IN

1:4

(1:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Staněk (Kudrna) – 2. Kubeš (Hering), 6. Doležal (Michalec), 19. Hering, 45. Hering (Doležal, Michalec)

Parahokej Havířov z.s.: Loska (Lepáček) – Rauš, Kudrna, Fojtík, Staněk – Stiborský, Forgo, Keller, Krajčak, Prostředník, Mlčák.

Trenér: Petr Kudrna

SHK Mustangové AUTO IN: Boček – Kvoch, Kubeš ©, Pabst, Buhr – Tereska, Raška, Michalec, Buhr, Hering, Doležal, Votruba.

Trenér: Michal Tereska

Z vůbec prvního ligového gólu se radovali hned tři Plameňáci. Foto zdroj: Flamingos Ostrava

Flamingos Ostrava mají první ligovou výhru

Po sobotní kamonádě do branky Flamingos si dnes domácí na hostujícím Motoru spravili chuť, a to doslova. Již ve druhé minutě poslal Ostravu do vedení Václav Hečko, jenž o třináct minut později završil. Nakonec se svým fantastickým výkonem podílel na sedmi brankách svého celku z osmi s bilancí 5+2 a se svými spoluhráči si pohodově dokráčel pro plný počet bodů.

Branky a nahrávky: 2. Hečko (Vrubel), 10. Hečko, 15. Hečko (Vrubel), 18. Němec (Hečko), 21. Hečko (Vrubel), 23. Hečko, 27. Bařák (V. Kudela), 32. Vrubel (Hečko)

Flamingos Ostrava: M. Kudela (Staněk) – V. Kudela, Handl, Vrubel (A), Rábik, Gábor, Puchein, Židlická, Varga, Bařák, Němec, Hečko (C).

Trenér: Jan Szturc

Motor sledge České Budějovice: Lacko – Reast, Rumplík, Laibacher, Záluský, Zajan (A), Běhounek (C), Klíma (A), Zikmund, Kočanda, Špaček.

Trenér: Dominik Zajan

Rozhodčí: Janda, Hladík

SOHO Olomoučtí Kohouti uhájili proti Spartě těsné vítězství

Olomoučtí kohouti po včerejší prohře na hodonínském ledě vyjeli ke druhému utkání a i oni si nakonec dokázali připsat první body do tabulky. Ve čtvrté minutě sice Jiří Raul poslal Spartu do vedení, domácí však díky skvělé prostřední třetině dokázali po gólech Večeřka a Hlinky nepříznivý průběh zvrátit a nakonec i uhájit jednogólový náskok.

Branky a nahrávky: 21. Večerek, 29. Hlinka – 4. Raul (Novotný)

SOHO Olomoučtí Kohouti: Černoch – Jedlička (C), Kardoš, Hlinka, Strašák, Novák (A), Rozkopal, Buriánek, Večerek (A), Mikuš, Kaščák.

Trenér: Tomáš Svozil

Sparta para hokej: Vápenka – Zapletal, Raul (A), J. Krupička, Z. Krupička (A), Novotný, Frolík, Jirsa, Ohar (C), Bečvář, Kapko.

Trenér: Jakub Novotný

Rozhodčí: Poláček, Wesley

Text: Redakce