S handicapem se dá plnohodnotně žít, sportovat i plnit si velké životní sny. Přesvědčilo se o tom na dvě stě žáků z šesti ostravských základních škol v rámci projektu Para tour. Vzdělávací program se vrací do škol po téměř tříleté pauze. Přibližuje dětem opět zábavnou a interaktivní formou běžný život handicapovaných. Do škol vyrazil s týmem zkušených animátorů i trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza a také mladá para hokejová naděje David Vrubel.
„Do tří let jsem byl vlastně obyčejné dítě. Jednou mě vzali rodiče do lesa na procházku, z té jsem se po svých už nevrátil. Vrtulník mě transportovat do nemocnice v Brně, kde zjistili, že mám nádor na páteři,“začal své vyprávění ve vratimovské základní škole para hokejista David Vrubel. I jeho příběh dětem dokazuje, že vážnou nemocí nebo úrazem život nekončí. Jen může znovu začít jinak. I to je poslání oblíbeného projektu Para tour. Program přináší do škol nejen možnost vyzpovídat konkrétní para sportovce, ale děti si mohou vyzkoušet život s handicapem „na vlastní kůži“. Poznat svou školu coby nevidomí nebo si zahrát se spolužáky basketbalový zápas na vozíku. A že je to pro mnohé pořádná dřina. „Sám hraju hokej, ale nikdy mi nedošlo, jací borci jsou třeba postižení para hokejisté. Je to fakt makačka, bylo zajímavé si vyzkoušet jejich sledge,“ řekl dvanáctiletý Jakub z šesté třídy Základní školy Vratimov. „Nejen pro děti, ale i pro nás učitele byla zajímavá jak teoretická část, přednáška, protože jsem takhle blízko neměla možnost život s handicapem poznat a prozkoumat, ale i ta možnost si to vše i vyzkoušet, je to obrovsky náročné,“ řekla učitelka tělocviku ZŠ Vratimov Jana Bijonková.
Nejsou to „ti slabší“
Para tour pochází původně z dílny Univerzity Palackého v Olomouci, katedry aplikovaných pohybových aktivit a Ostravské univerzity, katedry studií lidského pohybu. Český para hokej program aktualizoval a pravidelně s ním opět vyráží po covidové pauze za dětmi do škol. „Děti jsou neskutečně vnímavé a díky Para tour mohou zjistit, že handicapovaní nejsou ti slabší, jiní, divní, ale že jsou obdivuhodní a často dokáží větší věci než my zdraví,“ komentovala záměr Para tour projektová manažerka Eva Dawson. Projekt Para tour se teď mohl vrátit do škol i díky podpoře projektu realizovaného statutárním městem Ostrava, Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání ORP Ostrava II, který se zaměřuje na rozvoj kvalitního a inkluzivního (společného) vzdělávání dětí a žáků do 15 let. „Para hokej je u nás už doma díky úspěšným mistrovstvím světa i mezinárodním turnajům, které v Ostravě probíhají. Je skvělé, že takto můžeme zvýšit povědomí o aktivním životě handicapovaných i mezi dětmi v našich školách,“ dodala náměstkyně primátora statutárního města Ostravy Andrea Hoffmannová. Samotná Para tour má svým významem přesah i mimo ostravské školy. „Důležité je, abychom tou inspirací a příběhem přinášeli dětem i dospělým motivaci v tom, že pokud se jim v životě něco přihodí, tak je vždy možnost, jak žít plnohodnotně dál,“ řekl trenér para hokejové reprezentace Jiří Bříza, který pravidelně s týmem Para tour do škol také vyráží.
Více o projektu Para tour se dozvíte na webových stránkách www.parahockey.cz/para-tour-2/
Text: Zuzana Glacová
Foto: Český para hokej