Unikátní vzdělávací program Para tour putuje opět po ostravských školách

Někdo se handicapovaných lidí bojí, někdo je raději přehlíží, někdo jim chce často až přehnaně pomáhat a omezuje tak jejich samostatnost. Projekt Para tour Českého para hokeje právě proto představuje už čtvrtým rokem dětem z ostravských škol život s handicapem. Jaký opravdu je? Děti se interaktivní formou seznámí s tím, co vše mohou lidé se zdravotním znevýhodněním dělat, jak mohou sportovat či jak fungují v běžném životě. Ostrava nyní tento projekt podpořila a Para tour tak zamíří do 20 ostravských základních a středních škol k bezmála 1200 žákům.

V průběhu programu si mohou děti samy vyzkoušet sport s handicapem. Nejčastěji reagují na obtížné situace, chtějí si vyzkoušet simulaci zrakového handicapu a pohybu s tímto postižením, ale i další nesnadné aktivity.  Díky vlastní zkušenosti dětí také vzniká bezprostřednější vztah k handicapovaným lidem. Program však může ukázat i cestu handicapovaným kamarádům dětí, které se jej účastní, a jeho prostřednictvím jsou nalézány také nové talenty pro paralympijské sporty,“ vysvětlila Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Statutárního města Ostravy.

Původně projekt Para tour (coby Paralympijské školní dny) vznikl na půdě Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2019 jej převzal Český para hokej a s velkým úspěchem představil už tisícům dětí nejen z Ostravy a Moravskoslezského kraje, ale také napříč celou republikou. Para tour přiváží do škol kompletní sportovní vybavení, zkušené animátory i známé paralympijské sportovce. „Děti jsou neskutečně bezprostřední. Ptají se mě na běžné věci, jak vařím, cestuju, ale zjišťují i to, jak jsem posiloval, sportoval,“ řekl k Para tour bývalý parahokejista a parakulturista Daniel Minster, který o svém životě vyprávěl tentokrát dětem ze Základní a mateřské školy Volgogradská 6B. Díky Para tour děti zjistí, že také handicapovaní si mohou plnit své sny, sportovat, reprezentovat svou vlast na nejprestižnějších sportovních kláních světa, tak jako tomu bylo v případě Daniela Minstra. 

V rámci Para tour si děti mohou vyzkoušet například parabasketbal, inline verzi parahokeje a střelbu na branku nebo nejrůznější interaktivní pomůcky pro zrakově znevýhodněné. A prozkoumají tak vlastní školu z naprosto neprobádané stránky se zakrytýma očima, kdy se musejí spolehnout výhradně na navigaci svých spolužáků a hmatovou orientaci. „Smyslem Para tour je bourat ty naše bariéry. Nejsou handicapovaní a zdraví, žijeme a fungujeme všichni spolu, máme sny, rodiny, touhy a přání, všichni úplně stejné a formou zábavy i debaty to děti díky Para tour zjistí,“ řekl k úspěšnému programu, který podpořila Ostrava šéf Českého para hokeje Jiří Šindler„Dalším rozměrem této akce je také fakt, že i zdravé děti mohou mít handicapovaného kamaráda, známého nebo spolužáka a mohou ho tak inspirovat k tomu, aby začal sportovat a třeba si rovnou vyzkoušet parahokej v rámci našich Rozvojových kempů parahokeje, které také v Ostravě pravidelně pořádáme,“ dodal Šindler

Text: Gabriela Pokorná/ Zuzana Martinčík Glacová
Foto: Jiří Zerzoň

Sdílejte