Nezapomenutelné mistrovství. Dokument o para hokejovém zázraku odvysílá Česká televize

Rok zpátky nikdo netušil, jak silné emoce může para hokej vyvolat. Je to sportovní akce. Jako každá jiná. Ale přesto naprosto svá, odlišná a nezapomenutelná. Do Ostravy se loni sjelo osm nejlepších světových para hokejových týmů, aby změřili své síly na mistrovství světa. To, co tento šampionát vyvolal ale nečekal nikdo. Dokument o vzniku a průběhu celého rekordního šampionátu, které přepisovalo historické tabulky sportu, odvysílá premiérově Česká televize

Na para hokejové mistrovství vzpomínají dodnes nejen hráči a desetitisíce fanoušků, ale třeba i trenér české reprezentace Jiří Bříza. „To byla jedinečná atmosféra. Byla opravdu moc jiná. Nevím, jak to popsat. Pak jsme si uvědomili, že ti lidi tam přišli pro ty hodnoty. Vzájemné hodnoty té inspirace,“ popsal během vzpomínky pro vznikající dokument kouč reprezentace Bříza. A na obrazovce se objeví v para hokejovém dokumentu také Robert Záruba, který komentoval všechny české zápasy loňského mistrovství. „Desáté mistrovství světa, které je tady v Ostravě, má fenomenální úspěch a přesahuje hranice tohoto sportu, para sportu a i České republiky,“ hodnotil během turnaje komentátor České televize.

Ze zákulisí natáčení vzpomínkového dokumentu.

Z krátkých videí retrospektivní dokument

Para hokejový dokument přitom vznikl vlastně náhodou. Cílem organizátorů bylo hlavně zachytit dění na MS v para hokeji Ostrava 2019 na sociální sítě. Každý den se kameraman Jiří Dvorský pohyboval mezi fanoušky, na ledové ploše i v zákulisí celého organizačního týmu. Výsledkem byla krátká videa, která okamžitě organizátoři publikovali na Instagramu nebo Facebooku. Nakonec vzniklo přes tisíc natočených souborů. Videa České televize, Polaru, ale i mezinárodní NBC TV nebo záběry dronařů Copterfilmu a sestřihy každého dne z dílny organizačního tymu MS. „Chtěli jsme, aby lidé nezapomněli na to, co mohou vše společně dokázat. Byli součástí okamžiku, který navždy změnil i vývoj tohoto sportu u nás. Hráči i fanoušci ukázali celému světu, jak sport mění životní osudy, jak sport umí spojit a překonávat bariéry,“ dodala k tomu, proč nakonec z krátkých videí vznikla dvacetiminutová vzpomínka autorka dokumentu Zuzana Glacová

Kameraman Jiří Dvorský a Zuzana Glacová stojí za krátkými promo videi pro Český para hokej i celým vzpomínkovým dokumentem.

Pokud si chcete MS v para hokeji Ostrava 2019 připomenout nebo třeba zjistit, jak se takové mistrovství vlastně připravuje a jak dlouho trvají přípravy, tak nezapomeňte sledovat zítra 16. května ČT sport od 12:15!

Sdílejte