Zlatá hokejka pro Radka Zelinku

Rok v dresu české para hokejové reprezentace a hned tak významné ocenění. Radek Zelinka zažívá u národního týmu raketový start. Na MS v para hokeji Ostrava 2021 dal svůj první, ale velmi důležitý reprezentační gól. Dnes byl v rámci slavnostního večera vyhlášen para hokejistou roku 2021 v rámci prestižní ankety Zlatá hokejka!

Začátky jsou pro každého para hokejistu velmi náročné. Hráči se musejí smířit se svým handicapem, ale i totálně novým sportem. Radek Zelinka našel odvahu a poprvé do sledge usedl v loňském roce. Jen tři roky potom, co přišel o levou nohu. Začlenil se do tréninku ligových žraloků, tedy SKV Sharks Karlovy Vary a rovnou dostal pozvánku i do reprezentace. Na prvním mezinárodním turnaji – domácím světovém šampionátu oblékl dres asistenta kapitána českého týmu. Radek je výraznou osobností, týmovým hráčem s pokorou i neskutečným dříčem. A i když jeho para hokejová kariéra teprve začíná, právem získal Zlatou hokejku za rok 2021. „Potvrzuje se nám, že intenzivní hledání nových para hokejových talentů, kterému se věnujeme od šampionátu v roce 2019, se vyplácí! Ocenění právě pro Radka Zelinku je toho jasným důkazem. Nemusíte trénovat roky, noví para hokejisté mají právě teď možnost se velmi rychle začlenit do reprezentace, mají skvělé tréninkové podmínky i kvalitní tým trenérů. To vše posouvá celý český para hokej neuvěřitelným tempem,“ řekl za Česky para hokej Jiří Šindler.

Po tak krátké době u národního týmu hned Zlatá hokejka, jak si ocenění užíváš?

Toho to ocenění si velice vážím! Už samotná nominace mě velice překvapila, natož v téhle anketě zvítězit. Rád bych poděkoval všem, co jsou v tomhle mém novém příběhu od začátku. Lidi, kterých se to týká, to moc dobře vědí. Hlavně své rodině, para hokejovému klubu SKV Sharks Karlovy Vary za možnost u nich s para hokejem začít, a především všem z české para hokejové reprezentace a realizačnímu týmu. Hlavně ale všem mým spoluhráčům, kteří mi všichni do jednoho pomáhají v para hokeji růst. Rád bych se s tímto oceněním podělil s celým týmem, protože to byla náročná sezóna pro nás všechny.

Jak moc složité pro tebe bylo s para hokejem vůbec začít?

Pro mě osobně to zas až tak těžké nebylo. Po své hokejové minulosti jsem věděl, že chci určitě para hokej vyzkoušet, i když jsem věděl, že začátek bude velice náročné. I teď je to stále těžké, ale mě moje okolí podporuje a dodává mi sílu stále se zlepšovat…každý nováček má možnost si to osobně vyzkoušet a podle mě je ta první zkouška rozhodně nejtěžší. Tam se rozhodne, jestli bude chtít překonávat všechny ty pády na led nebo zůstat v pohodlí doma. 

Je pro tebe teď motivací pro další práci třeba i zisk Zlaté hokejky?

Určitě, ale hlavně v tom, že na sobě musím stále pracovat a stále je co vylepšovat a zdokonalovat!

Máš nějaký dosavadní nejsilnější para hokejový okamžik?

Jelikož toho mám odehráno zatím velmi málo, tak to bylo určitě MS v Ostravě 2021. Když na to koukáte v televizi jako já v roce 2019, krátce po amputaci, a pak to prožíváte osobně, se všemi spoluhráči na ledě, a když po posledním zápase zazněla siréna a věděli jsme, že paralympiáda už nám neuteče, tak to byl skvělý pocit.

Kromě paralympiády, jaké jsou teď tvé další sny, cíle, para hokejové plány?

Určitě se chci i nadále udržet v národním týmu a zlepšovat svůj výkon, abych byl co nejvíce nápomocen k týmovému úspěchu. Hlavní cíl pro sezónu mám zůstat zdravý a připravit se maximálně na paralympiádu v Pekingu 2022.

Text: Zuzana Glacová
Foto, video: Český para hokej

Sdílejte