Británie zakládá ženský para hokejový tým

Zatímco v Česku jsou ženy – para hokejistky k vidění na ledě jen sporadicky, například v Kanadě nebo USA mají ženy své národní para hokejové týmy. Ve světě probíhají také kempy určené výhradně para hokejistkám a Británie se teď rozhodla, že chce oslovit handicapované, sportovně naladěné ženy, které by si tento dynamický sport na ledě samy rády vyzkoušely. A vytvořit případně i celý ženský para hokejový tým.

Za tímto nápadem stojí dlouholetá kapitánka kanadské para hokejové reprezentace Peggy Assnick, která se přednedávnem odstěhovala právě do Velké Británie. Tam působila jako asistentka trenéra mužského para hokejového týmu, který je aktuálně zařazen do světové výkonností skupiny C. Nyní má právě Peggy Assnick vést para hokejový program pro začínající ženy para hokejistky v Británii. „Za svůj život jsem hrála za mnoho klubů, za Niagaru, Ottawu, Vancouver a díky tomu jsem potkala celou řadu velmi inspirativních lidí. Zapojila jsem se v Británii do sedmi různých para hokejových programů a moc si užívám roli kouče,“ řekla ke svému působení v Anglii Peggy Assnick

Sledujte PARA Stories: Ženy v para hokeji

Intenzivní program pro začínající britské para hokejistky

Formou intenzivních kempů trénuje už od roku 2019 také český národní para hokejový tým. A tento model několikadenní přípravy, která probíhá opakovaně každý týden, se trenérům našeho týmu ověřil. Zároveň proto Český para hokej organizuje od loňského roku také Mezinárodní rozvojové kempy pro úplné začátečníky. Někteří z těchto hráčů – Radek Zelinka nebo Václav Hečko, se přitom zapojili coby nováčci národního týmu i do letošního MS v para hokeji Ostrava 2021 v rámci základní sestavy.

Podobnou cestou se teď chtějí vydat i v Anglii a věří, že brzy založí vlastní, čistě ženský národní para hokejový tým. Britská asociace para ledního hokeje (BPIHA) oznámila tento týden oficiální zahájení britského ženského programu s názvem British Para Ice Hockey Association. Jedná se o nábor žen, které se budou chtít věnovat para hokeji, a to bez ohledu na jejich zkušenosti, dovednosti nebo vybavení. Program pro britské para hokejistky bude probíhat formou dvouměsíčních intenzivních kempů. Cíl je jasný. Vytvořit britský para hokejový národní tým, který by se mohl zúčastnit ženského světového šampionátu. Mezinárodní organizace IPC přitom očekává, že by se Women’s World Challenge – tedy světový turnaj pro ženský para hokej, mohl uskutečnit na podzim roku 2022.

Jednalo by se přitom o vůbec první, ryze ženský světový šampionát, který by se následně mohl opakovat pravidelně, každé čtyři roky. 

Text: Zuzana Glacová
Foto: World Para Ice Hockey, Twitter Peggy Assnick

Sdílejte