2021: Rok nových nadějí, rok mistrovský i rok důležitých paralympijských příprav

Ač by se mohlo zdát, že se svět, a obzvláště ten sportovní, stále v roce 2021 snažil teprve vzpamatovat z koronavirových nařízení, restrikcí a opatření, pro český para hokej byl letošní rok nabitý důležitými událostmi a možná i dalšími historickými milníky pro tento sport u nás i na světové mapě. V roce 2021 jsme ukázali, že ač nepatříme v počtu hráčů ke světovým velmocem, rozvojové kempy, další mistrovství světa v Ostravě i doprovodné vzdělávací akce dokazují, že právě Česko se stává světovým srdcem para hokeje.

Para stories – skutečné příběhy, které motivují statisíce lidí po celém světě

Hned ze startu roku 2021 jsme na YouTube kanálu Českého para hokeje spustili vlastní sérií krátkých videí ze světa para hokeje s názvem Para stories. Právě příběhy para hokejistů a hokejistek totiž umějí motivovat, dokazují, že bariéry ani limity neexistují a vše je otázkou vůle, odhodlání a obrovského nadšení. V příbězích z celého světa se neztratili ani čeští hráči, kteří s para hokejem začali teprve nedávno a zapojili se dokonce do tréninků českého para hokejového národního týmu.

Době navzdory – Ostrava opět hostila para hokejové mistrovství světa

Po dvou letech se do Česka, a to opět do Ostravy, vrátilo mistrovství světa v para hokeji. Český národní tým prošel výrazným omlazením a po šampionátu z roku 2019 dokázal přilákat mladé, nadšené para hokejisty. Šampionát v červnu 2021 byl zároveň klíčovým pro postup na Zimní paralympijské hry Peking 2022. V nejisté koronavirové době nemohli počítat para hokejisté ani organizátoři s mohutnou podporou fanoušků, přesto jsme dokázali znovu zorganizovat elitní světový para hokejový turnaj. Česká reprezentace měla nelehký úděl a bojovala o postup na paralympiádu v nejelitnější světové skupině. Díky bojovnosti a vytrvalosti do posledního zápasu se stabilním oporám v týmu, ale i novým hráčům v českém národním dresu, podařilo na paralympiádu kvalifikovat. 

The Czech team celebrates after the match world para ice hockey championship game between Norway and Czech Republic in Ostrava, Czech Republic, 25 June 2021. Photo: Lukas Kabon

Úžasné bylo také spojení para hokejových legend v dobře známé Para hymně s dokonalým tělesem Janáčkovy filharmonie Ostrava. Remake Para hymny spojil původní znění Jiřího Krhuta se symfonickým orchestrem a fanouškům po celém světě zní v uších snad už notorický známé „para hokej není hračka, žádná trapná bobovačka“ nebo „para hokej, para hokej, para hokej, para, para!“. 

Český para hokej táhne další a další hráče

To, že se práce s mládeží a hledání nových para hokejových nadějí vyplácí, se letos prokázalo hned několikrát. Český para hokej zorganizoval třeba prázdninový kemp pro mladé para hokejisty, kteří pak záhy vyrazili v národním dresu také na turnaj do německých Drážďan. A zářili. Svůj premiérový reprezentační gól dal šestnáctiletý Filip Veselý a stal se tak nejmladším střelcem v historii českého para hokeje. Primát mu vydržel ale jen pár hodin, než se do historického zápisu prosadil teprve třináctiletý Lukáš Kapko

Zástupci českého para hokeje pak nechyběli ani na prestižní konferenci v Moskvě. Trenér české para hokejové reprezentace Jan Szturc přijal pozvání a stal se jedním z přednášejících na konferenci, která se zabývá právě integrací dětí se zdravotním postižením do společnosti.

Mezinárodní para hokejové rozvojové kempy

Snad nejviditelněji je znát progress para hokeje u nás na Mezinárodních para hokejových rozvojových kempech, které se letos uskutečnily hned třikrát v Ostravě. Několik desítek nových zájemců si mohlo vyzkoušet první sklouznutí na ledě nebo se třeba i zdokonalit ve svých schopnostech v para hokejové sledgi. Někteří hráči se už rovnou zapojili do letošní para hokejové ligy, jiní dokonce oblékli národní dres. Nezáleží na věku, ani pohlaví. Mezinárodní para hokejové kempy spojují nadšení i odhodlání začít žít aktivně a sportovat, byť s handicapem. V závěru roku se pak v ostravské RT Torax Areně uskutečnil také kemp mezinárodní organizace IPC, která využila zkušenosti pořadatelů i mezinárodně uznávaného realizačního týmu české para hokejové reprezentace a pozvala právě do Ostravy začínající para hokejisty a hokejistky z Litvy, Maďarska či Velké Británie.

Po roční pauze začala Česká para hokejová liga

Šest tuzemských klubů se také zapojilo po roční – koronavirové pauze do dalšího ročníku České para hokejové ligy. Ta má aktuálně za sebou deset odehraných kol a tabulku vede tým SHK LAPP Zlín, který následují s jednobodovou ztrátou para hokejisté SKV Sharks Karlovy Vary. Ze startu roku 2022 je v plánu velké superfinále, které tímto netradičním vyvrcholením rozhodne o dalším mistrovi České para hokejové ligy pro ročník 2021/2022. 

Para hokej vzdělává i online

ePara tour je novou online formou tradiční vzdělávací akce Para tour. Do zábavně vzdělávacího programu se zapojil coby moderátor známý zpěvák Mirai Navrátil, který děti formou online hodiny zapojí do světa para hokeje, ale i představuje dětem život s handicapem díky interaktivní podobě nového projektu ePara tour.

Mezinárodní turnaje

V závěru roku se u nás uskutečnily hned dva mezinárodní turnaje. Ten klubový hostily Karlovy Vary a Ostrava pak patřila před Vánoci národnímu para hokeji. Bohužel i tentokrát zaúřadovala koronavirová omezení a do Ostravy na poslední chvíli nepřicestovaly týmy USA a Kanady. Přesto patřila RT Torax Arena tomu nejlepšímu světovému para hokeji. Turnaj, který by se měl pravidelně každý rok opakovat a zvát právě do Ostravy elitní světové para hokejové reprezentace, ovládlo v pěti zápasech Rusko, které se utkalo s českým národním týmem. Příslibem svižného vklouznutí do roku 2022 pak byly dva góly našich para hokejových nadějí Filipa Veselého a Patrika Sedláčka, kteří finišují s celým českým para hokejovým národním týmem v přípravě na blížící se paralympiádu v Pekingu. 

Děkujeme za celý rok 2021 všem hráčům, fanouškům, začínajícím para hokejistům a hokejistkám, ale i partnerům, ambasadorům a para hokejovým nadšencům a celému českému národnímu para hokejovému týmu a trenérům za to, že se díky Vám stáváme #srdcemparahokeje! Do roku 2022 Vám přejeme hlavně zdraví, spoustu energie a třeba i další várku skvělých para hokejových zážitků!

Text: Zuzana Glacová
Foto/video: Český para hokej

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin