Bronzový rok 2023

Rok úspěšný, rok historický, rok parahokejového putování po Česku a hledání nových talentů, ale také rok ocenění. Tak by se dal ve stručnosti shrnout rok 2023 pro Český para hokej. Pojďte se společně s námi ohlédnout a zhodnotit uplynulých dvanáct měsíců, které pro parahokej znamenaly ověnčené završení usilovné nadšené práce nejen posledních pěti let, ale i několika generací, které za parahokejem u nás stojí.

Start roku v Itálii a Liberci

Hned v lednu vyrazila česká parahokejová reprezentace do italského Turína, kde Češi zvítězili ve všech utkáních a z turnaje si odváželi prvenství. Zpestřením pro reprezentaci byl také fakt, že v rámci turnaje putovali hráči i realizační tým do Milána, kde na konzulátu volili parahokejisté českého prezidenta. Hned v únoru pak vyrazil další Parahokejový rozvojový kemp hledat nové talenty do Liberce a následně i do Třince. Pokračovala tak republiková tour po extraligových městech, kde si zájemci mohli vyzkoušet parahokej a zjistit, že tohle není jen sport, ale skvělá atmosféra, kabina i radost ze sportu a společného času nejen na ledě. 

Liga patřila opět Žralokům

Podruhé letos karlovarští Žraloci obhájili titul mistra České parahokejové ligy. Stříbro putovalo do Zlína a bronz do pražské Sparty. A zatímco v dalších jarních měsících se česká reprezentace chystala hlavně na vrchol sezóny, tedy mistrovství světa v Kanadě, trenér Jiří Bříza převzal v Praze ocenění Trenér roku 2022. „Pro mě je tohle ocenění velkým překvapením, ale moc za něj děkuji. Hlavně hráčům na ligové úrovni a jejich rodinám, protože tam ta naše parahokejová snaha začíná. Ale také mým kolegům z reprezentace Kubovi Novotnému a Honzovi Szturcovi, bez kterých bych tady určitě také nestál,“ řekl na jevišti oceněný trenér Jiří Bříza.

Historický bronz na mistrovství světa

Na mistrovství světa do Kanady přiletěla česká parahokejová reprezentace bez vybavení, které se cestou ztratilo. Náladu hráčům ale spravilo hned ze startu šampionátu zlomené prokletí zápasů s Koreou. Češi porazili v prvním duelu Jižní Koreu 3:0 a v závěrečném dramatickém souboji turnaje Čínu 3:2 a napsali tak bronzový historický okamžik pro český parahokej. Reprezentace přivezla do Čech historicky první medaili z mistrovství světa a na pražském letišti tým vítaly rodiny, fanoušci, partneři i novináři. Na tenhle okamžik všichni čekali. „Myslím, že jste to museli vidět všichni na kamerách, protože kluci si to zasloužili. A nejenom vlastně tou prací za celou sezónu, kterou jsme letos odvedli, ale někteří za celou jejich kariéru, protože někteří kluci na to čekali pěkně dlouho,“ řekl po příletu trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. „Byla to ohromná euforie a radost. Zároveň ale určitě i úleva, že je už po všem a má to pro nás vítězný konec,“ komentoval také kapitán české parahokejové reprezentace Radek Zelinka. A právě kapitán bronzové výpravy pak převzal také ocenění Zlatá hokejka pro nejlepšího parahokejistu roku.

Zaměřeno na školy, nováčky i rozhodčí

Další kempy pak proběhly i v druhé polovině roku. A to nejen pro hráče (v Ostravě), ale i parahokejové gólmany (ve Znojmě). To, že se práce s mladými nadějemi vyplácí pak dokázala juniorská reprezentace, která na mezinárodním turnaji v Olomouci vybojovala stříbrné medaile. Komplexní rozvoj parahokeje pak v průběhu celého roku doplnil opět edukativní program pro školy Para tour, který představil i letos stovkám zdravých dětí život i sport handicapovaných. Český para hokej se ale zaměřil také na vzdělání rozhodčích. Jejich společné semináře letos vrcholily v Ostravě na turnaji IPH CUP 2023. Zápasy na tomto šampionátu vůbec poprvé pískali čtyři rozhodčí, navíc výhradně Češi. A výsledek turnaje? Drama i pět vteřin před koncem posledního utkání o bronz. Gól Zdeňka Hábla znamenal i tentokrát bronz pro Čechy.

Závěr roku opět v Kanadě i pocta pro parahokej

Na poslední letošní turnaj pak vyrazila česká parahokejová reprezentace opět do Kanady. Každoroční setkání nejlepších čtyř týmů světa znamenalo pro Čechy bronzové završení, když i tentokrát zvládli porazit naši parahokejisté Čínu. Dojemný moment pak přineslo v závěru letošního roku uvedení nových členů do hokejové Síně slávy. Jako její 150. člen byl totiž takto poctěn jeden ze zakladatelů parahokeje Roman Herink.

„Rok 2023 zaznamenal pro český parahokej několik významných událostí. Historicky první bronzová medaile z velké akce mistrovství světa a historické uvedení zakladatele a průkopníka tohoto sportu Romana Herinka do hokejové síně slávy. Obě tyto události jsou velkým posunem pro parahokej a zároveň i pro naši společnost. Neméně důležité jsou však úspěšně probíhající rozvojové kempy, které jsou potřebnou živnou půdou pro budoucnost tohoto sportu. Přeji si, abychom v těchto aktivitách mohli i nadále pokračovat i v dalších letech a rozvíjeli tak nádherný a dnes už populární paralympijský sport parahokej,“ rekapituluje úspěšný bronzový rok 2023 předseda Českého para hokeje Jiří Šindler.

Za celý Český para hokej děkujeme našim rodinám, fanouškům, ale také partnerům za veškerou podporu, která se letos přetavila v historickou bronzovou vlnu radosti. Přejeme klidné a kouzelné Vánoce a na další dramatické a snad opět i vítězné okamžiky se už těšíme s Vámi v roce 2024.

Text: Zuzana Martinčík Glacová
Foto: David Handl/ Český para hokej

Sdílejte