První paraligové měření sil v roce 2024

Poslední čtyři kola základní části má na programu Česká parahokejová liga. Tabulce po víkendových zápasech stále vévodí Žraloci z Karlových Varů, kteří ale překvapivě padli v zápase s Havířovem. Jedinými stoprocentními týmy byly o víkendu Havířov a Mustangové z Pardubic.

Podrobné reportáže ze zápasů:

Sparta rozhodla proti Flamingos v poslední třetině

V 11. kole české nejvyšší soutěže narazila pražská Sparta na svého tabulkového souseda z Ostravy. Slezané se sice dlouho rvali o body, ale v poslední periodě zvýšili Pražané svůj náskok a slaví tři bod. 

Úvodní perioda nabídla tuhý boj na obou stranách, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, ale jako první se radovali domácí. Po individuální akci slavil Lukáš Kapko a jeho trefa byla v první třetině nakonec jediná. Sparťané se rozstříleli ve 25. minutě, kdy se v krátkém sledu radovali dvakrát. V obou případech úspěšně pálil Alex Ohar. Flamingos ale nechtěli zůstat pozadu, a ještě do konce třetiny snížili znovu na rozdíl jediné branky. Nejprve snížil David Palát, a pak se o kontaktní gól postaral Václav Hečko.

O svém definitivním vítězství rozhodli hráči z hlavního města až těsně před koncem. Ve 43. minutě zvyšoval Jiří Raul a půl minuty před koncem dokonal hattrick Alex Ohar. Sparta na domácí půdě porazila Flamingos 5:2.

Branky a nahrávky: 6. Kapko, 25. Ohar (Zapletal), 25. Ohar (Raul, Bečvář), 43. Raul, 45. Ohar – 28. Palát (Hečko), 30. Hečko (Palát)

HC Sparta Praha Sledge: M. Vápenka — J. Krupička, J. Raul, J. Zapletal, J. Frolík — T. Jirsa, Z. Krupička, L. Kapko, A. Ohar, M. Novotný, S. Bečvář

Flamingos Ostrava: M. Kudela (T. Staněk) — D. Vrubel, D. Handl, V. Kudela, J. Szturc — V. Hečko, A. Němec, D. Bařák, J. Puchein, K. Židlická, M. Gotthardt, R. Smolka, D. Palát

Autor reportáže: Štěpán Navrátil

Mustangové si zastříleli proti Olomouci

Východočeši v tabulce pilně stíhají vedoucí Sharks a po skalpu Hanáků se na soupeře díky jeho zaváhání bodově dotáhli. Kohouti naopak zůstali na čtvrtém místě.

V utkání začal nejaktivněji Pavel Kubeš, který sice napoprvé na Černocha nevyzrál, ale na druhý pokus už otevřel skóre. Vzápětí se však radovali také Hanáci, z předbrankového prostoru se totiž trefil Radek Jedlička. I tak patřilo poslední slovo domácím, Frank Rennhack využil chvilky volného prostoru nekompromisní. Zkraje prostředního dějství předvedli Mustangové pohlednou kombinaci až do prázdné branky, kam zakončoval Pavel Doležal. Další trefu navíc přidal na zadní tyči číhající Bernard Hering, a tak se domácí dostali do pohodlnějšího vedení.

V poslední periodě se však strhla přestřelka. Na snížení Davida Buriánka sice zareagoval Pavel Kubeš, ale hned poté se znovu radovali Hanáci, a to díky Radku Jedličkovi. Východočeši si ale nenechali uniknout svůj náskok a Frank Rennhack s Bernardem Heringem dalšími zásahy potvrdili vítězství domácích.

Branky a nahrávky: 7. Kubeš (Hering, Doležal), 14. Rennhack (Doležal, Kubeš), 17. Doležal (Kubeš, Rennhack), 24. Hering (Michalec, Kubeš), 38. Kubeš (Kořínek, Boček), 42. Rennhack, 44. Hering (Rennhack) – 8. Jedlička, 33. Buriánek (Jedlička), 41. Jedlička (Večerek)

SHK Mustangové AUTO IN: Boček – Kubeš (C), Doležal (A), Buhr – Neuman, Rennhack, Kolek, Tereska, Raška, Michalec, Hering, Kořínek.

SOHO Olomoučtí Kohouti: Černoch – Jedlička (C), Kvoch, Kardoš – Hlinka, Žižlavský, Rozkopal, Praus, Buriánek, Večerek (A), Mikuš (A).

Autor reportáže: Štěpán Navrátil

Zlín veze tři body z Českých Budějovic. Na výhře 6:3 se pěti body podílel Hábl

V 11. kole na sebe na ledě Budvar arény v Českých Budějovicích narazily týmy Motor sledge České Budějovice a SHK LAPP Zlín. Souboj sousedů v tabulce měl úvodní buly v 16:30

Favorit ze Zlína se dostal do vedení ve 4. minutě. Po přihrávce Ondráka se prosadil nejproduktivnější hráč Zlína Zdeněk Hábl. V 7. minutě měl možnost Motor sledge srovnat stav utkání. Nařízené trestné střílení ale neproměnil Lyngroth, a tak se stav nezměnil. Další branka padla ve 14. minutě první dvacetiminutovky. Vyhozený puk od Máci dojel Zdeněk Hábl a přesnou ranou zvýšil stav utkání na 2:0. Zlín se ještě v první třetině dostal do tříbrankového vedení. Vteřinu před první sirénou se prosadil Zdeněk Hábl, který tak zkompletoval hattrick. Asistenci si připsal Ligda.

Ve druhé třetině vstřelil první gól Zlín. V 17. minutě našel Hábl před brankou volného Mariana Ligdu, který doklepl puk do prázdné branky. Ve 25. minutě se prosadili také domácí. Lyngroth našel v prostoru mezi kruhy volného Jana Bussmanna, který svou střelou pod horní tyč nedal Molkovi šanci. Ve 28. minutě snížil Motor sledge na rozdíl dvou branek. Bussmann projel do útočného pásma. Při své střele byl zablokován, ale puk se dostal k Alexandru Lyngrothovi, který překonal Molka.

Ve třetí části utkání padaly branky až v poslední pětiminutovce. Nejdříve přidal pátou branku Zlína Róbert Turic. Poté se Motor sledge dostal opět na dostřel dvou gólů. Po samostatném průniku se prodasil Alexandr Lyngroth. Pro norského reprezentanta to byl druhý gól v utkání. Poslední gól utkání vstřelil po přihrávkách Zdražila a Hábla Marian Ligda.

Branky a nahrávky: 25. Bussmann (Lyngroth), 28. Lyngroth (Bussmann), 44. Lyngroth – 5. Hábl (Ondrák), 14. Hábl (Máca), 15. Hábl (Ligda), 18. Ligda (Hábl, Turic), 42. Turic, 44. Ligda (Zdražil, Hábl)

Motor sledge České Budějovice: Sundt – Zajan (A), Běhounek (C), Záluský, Špaček – Lyngroth, Bussmann, Rumplík, Klíma (A), Lacko, Laibacher Trenér: Martin Zikmund

SHK LAPP Zlín: Molek (Postucha) – Julina (A), Mach, Hábl – Stodůlka, Máca, Zdražil, Ondrák, Turic, Ligda (C), Panák, Zubek, Šafařík, Korman Trenér: Tomáš Sedláček

Autor reportáže: Kryštof Voneš

Havířov zaskočil vedoucí Sharks

Již od začátku měli kotouč v moci Havířovští. Hned v úvodu ale také přišel první trest pro Havířov. Ve 2. minutě si šel odpykat trest za nedovolené bránění Ingo Kuhli-Lauenstein. A i přesto, že byli v oslabení, podařilo se jim půl minuty před koncem trestu vstřelit první branku. Havířovští vyvíjeli na karlovarskou bránu nátlak, kterou statečně bránil Bohumír Mach. Nakonec se ale puk, o kterém si myslel, že má pod kontrolou, objevil vedle něho, čehož si všimnul Audun Bakke a dorazil kotouč za brankovou čáru. O srovnání se během pár vteřin pokusil Filip Veselý, branku ale těsně minul. Hra se poté střídala na obě strany. Od deváté minuty si ale puk více hlídal Havířov. V čase 12:00 zvýšil vedení hostů Sandro Kalegaris. Po rychlém přesunu z vhazování prostřelil prudkou střelou domácího gólmana. Karlovarští se semkli a přesunuli se před havířovskou bránu, kde se jim ve 13. minutě podařilo snížit. Havířovský brankář Eduard Lepáček si odrazil Zelinkovu střelu za sebe, kde byl připraven Lukáš Michalčín, který doklepl kotouč za záda Lepáčka. Havířovští ale své vedení ještě zvýšili hned po patnácti vteřinách. Do úniku se dostal Audun Bakke, kterému se podařilo Macha prostřelit. Před koncem se ještě o snížení pokusil Josef Jeřábek, ale jen těsně minul branku.

Do druhé části lépe vstoupili Sharks, ale jen na chvíli. V 17. minutě se jim podařilo opět snížit, konkrétněji Filipovi Veselému, kterému se podařilo vsítit puk přes hostujícího brankáře. Šance se poté střídaly na obou stranách. Havířov pak ve 24. minutě přidal další branku. Vymíchat Bohumíra Macha se podařilo Jiřímu Forgovi, který poté zvedl puk a zakončil za ležícího gólmana. Sharks se při šancích snažili zakončit. Nakonec ale Havířovští slavili ve 28. minutě další gól. Útok po pár přihrávkách zakončil Ola Oiseth.

Hra se v poslední třetině střídala na obou stranách. Více ale měli puk pod kontrolou havířovští parahokejisté. Ačkoliv se ve 35. minutě Havířov oslabil, po čtyřiceti vteřinách vstřelili další branku. Jiří Berger ztratil pod sebou puk, kterého se ujal Audun Bakke. Ten s ním poté bez váhání vyrazil sám na Macha, kterého se mu podařilo překonat. Sharks si poté ukořistili kotouč pro sebe. Ve 41. minutě nakonec využili i přesilovou hru. Karel Wágner našel připraveného Filipa Veselého, který se dostal do úniku a zakončil přesně do sítě. Karlovarští zkusili ještě dvě minuty před koncem hru v šesti. Nejblíže ke snížení byl Lukáš Michalčín, jeho střela z mezikruží ale letěla příliš vysoko. Nakonec ve 44. minutě poslal puk do prázdné brány Ingo Kuhli-Lauenstein. Pár vteřin před koncem vypálili ještě Karel Wágner či Filip Veselý, ani jednomu se ale nepodařilo Lepáčka překonat.

Branky a nahrávky: 13. Michalčín (Wágner, Zelinka), 17. Veselý, 41. Veselý (Wágner) – 4. Bakke, 12. Kalegaris, 14. Bakke, 24. Forgo (Bakke, Kuhli-Lauenstein), 28. Oiseth (Bakke), 36. Bakke, 44. Kuhli-Lauenstein

SKV Sharks Karlovy Vary: Mach – Wágner, Zelinka (C), Haas – Michalčín, Berger, Jeřábek, Veselý (A), Kovářík, Sedláček, Karafiát (A)

Parahokej Havířov z.s.: Lepáček (Loska) – Kudrna (C), Fojtík, Bakke, Staněk – Oiseth, Kalegaris, Stiborský, Sobotková, Kuhli-Lauenstein (A), Rábik, Prostředník, Mlčák (A), Forgo

Autor reportáže: Leona Tomcová

Olomouc otočila zápas v Českých Budějovicích

Ve 12. kole para hokejové ligy setkaly týmy Motor sledge České Budějovice a SOHO Olomoučtí Kohouti. Utkání mělo úvodní vhazování naplánováno na 7:45.

V úvodu první třetiny se do střeleckých příležitostí dostávali především hráči Olomouce, ale žádná se nedostala za záda norského brankáře Sundta. V 11. minutě se dostal Jihočeský celek do vedení. Lyngroth našel volného Jana Bussmanna, který střelou pod horní tyč rozvlnil jako první v zápase sít´. Ve 12. minutě byl za téčko vyloučen hostující kapitán Jedlička. Přesilovku dokázal Motor sledge využít ve 13. minutě. Přesnou ranou se o to postaral Alexandr Lyngroth. Na gól mu asistoval Bussmann. První třetina skončila překvapivým výsledkem 2:0 pro Motor sledge.

V úvodu druhé třetiny stáhla Olomouc dvoubrankové manko během třinácti vteřin. Nejdříve snížil Miloš Večerek a poté vyrovnal Radim Mikuš. Motor sledge se mohl dostat opět do vedení. Zajan se ocitl s Lyngrothem sám před brankářem Černochem. Zajan ale nepřihrál přesně, a tak stav zůstal nezměněn. Ve 23. minutě Olomouc dokonala obrat. Po přihrávkách Žižlavského a Jedličky vstřelil třetí gól hostí Radim Mikuš. Ve 26. minutě přidala Olomouc další dva slepené góly. Jako první se trefil David Buriánek. O devatenáct vteřin později se prosadil Miloš Večerek. Olomouc ve druhé části otočila stav utkání z 2:0 na 2:5.

Ve třetí části duelu Motor sledge tahal za kratší konec. Hostující Olomouc přidala ještě dvě branky. Ve 37. minutě zakončil akci na jeden dotek Martin Žižlavský. Po vyloučení Klímy dokázala také Olomouc využít početní výhodu. Ve 43. minutě se jako poslední prosadil Radek Jedlička. Olomouc tedy nepřipustila překvapení a díky druhé třetině si připisuje tři body do tabulky.

Branky a nahrávky: 11. Bussmann (Lyngroth), 13. Lyngroth (Bussmann) – 16. Večerek (Žižlavský), 16. Mikuš (Jedlička), 23. Mikuš (Žižlavský, Jedlička), 26. Buriánek (Jedlička, Žižlavský), 26. Večerek (Jedlička), 37. Žižlavský (Večerek, Jedlička), 43. Jedlička (Žižlavský)

Motor sledge České Budějovice: Sundt – Zajan (A), Běhounek (C), Záluský, Špaček – Lyngroth, Bussmann, Rumplík, Laibacher, Lacko, Klíma (C) Trenér: Martin Zikmund

SOHO Olomoučtí Kohouti: Černoch – Jedlička (C), Kvoch, Kardoš – Hlinka, Žižlavský, Rozkopal, Praus, Buriánek, Večerek (A), Mikuš (A) Trenér: Tomáš Svozil

Autor reportáže: Kryštof Voneš

Karlovy Vary si spravily chuť s Flamingos

Úvodní třetina byla velice zajímavá. Hned v osmé vteřině byl za téčko vyloučen Jiří Berger. Karlovarští se tak dostali do oslabení, kterého Flamingos využili. V čase 00:30 otevřel utkání Václav Hečko, který doklepl kotouč za položeného Bohumíra Macha. Sharks si ale poté kotouč převzali a drželi se v útoku. Ve 4. minutě se tak podařilo srovnat Radkovi Zelinkovi, který z pravého kruhu zakončil přesně do horní části branky. Další dvě minuty na to se dostali Karlovarští do vedení. Původní střela na Martina Kudelu skončila odražena od Jiřího Bergera, který se následně puku ujal a za sebe se trefil do sítě. Hned další pokus zkusil Radek Zelinka, ale puk jen těsně škrtl o brankovou tyč. Netrvalo dlouho a nátlak Sharks skončil opět v ostravské brance. V 9. minutě vystřelil na bránu Karel Wágner, do klece poté kotouč doklepl opět Jiří Berger. Do konce části měli puk pod kontrolou Karlovarští. O jedinou větší šanci se pokusil Václav Hečko, ten ale kotouč pod betony nedostal.

Úvodní vhazování druhé části sice patřilo Flamingos, kotouč si ale po chvilce opět přebrali Sharks. Ti se v šestnácté minutě dostali do oslabení, když si šel odpykat trest za véčko Karel Wágner. Na hře to ale nijak znát nebylo. Necelých třicet vteřin před koncem přidal další gól Radek Zelinka, který si najel zpoza brány a přesně vymetl levý horní roh branky. Poté se nebezpečně na karlovarskou bránu blížil Václav Hečko, jehož střela ale nakonec mířila vedle branky. Hra se poté odehrávala buď před hostující brankou nebo ve středním pásmu. Ostrava ale neměla skoro vůbec příležitost skórovat. Naopak Karlovarští byli jak na střelnici. Ve 25. minutě našel Karel Wágner připraveného Filipa Veselého, který zmátl Martina Kudelu a za brankovou čáru zakončil nadzvednutým kotoučem. Karlovarský nátlak, a hlavně chaos před bránou využil Lukáš Karafiát, kterému se podařilo propálit ostravského gólmana. Čtrnáct vteřin před koncem přidali Sharks další branku. Konkrétněji Jiří Berger, který propálil kotouč pod Kudelou.

Ani v poslední třetině nedošlo ke změnám. Celá část se odehrála v režii Karlových Varů. Dvě minuty po začátku stihl odrazit Martin Kudela betony střelu od Karla Wágnera, která tak nakonec nabrala směr mimo branku. Ve 33. minutě však Sharks zakončují do sítě osmou branku. Radek Zelinka s Lukášem Michalčínem rozhodili hostujícího gólmana a druhý jmenovaný tak zakončil za jeho záda. V té samé minutě se dostali Karlovarští do oslabení. Tuto příležitost se pokusil využít Václav Hečko. Vystřelený puk z pravého kruhu ale jen těsně minul branku. Kotouč si však poté převzali opět Západočeši. Martina Kudelu nejvíce zaměstnával Filip Veselý. Ve 39. minutě nakonec vstřelil poslední branku Radek Zelinka, kterému nikdo nestál v cestě a vymíchal ostravského gólmana. Václav Hečko měl ještě snahu v další přesilové hře, ale bránu si karlovarští hráči ohlídali.

Branky a nahrávky: 4. Zelinka (Veselý), 6. Berger (Wágner), 9. Berger (Wágner, Zelinka), 18. Zelinka, 25. Veselý (Wágner, Zelinka), 29. Karafiát (Michalčín), 30. Berger (Michalčín), 33. Michalčín (Zelinka, Veselý), 39. Zelinka (Veselý, Berger) – 1. Hečko (Neměc)

SKV Sharks Karlovy Vary: Mach – Wágner, Zelinka (C), Haas – Michalčín, Berger, Jeřábek, Veselý (A), Kovářík, Sedláček, Karafiát (A)

Flamingos Ostrava: Kudela M. (Staněk) – Palát, Kudela V., Handl, Vrubel (A) – Smolka, Szturc, Gotthardt, Židlická, Puchein, Bařák, Němec (A), Hečko (C)

Autor reportáže: Leona Tomcová

Po dobrém startu soupeře začal úřadovat Havířov

Den po skalpu Karlových Varů narazil Havířov na Spartu. Lépe sice začali Pražané, ale pak jejich soupeř přebral otěže utkání a třemi trefami otočil vývoj ve svůj prospěch.

Úvodní přesilovku sice Sparta nevyužila, ale radovala se následně při hře pět na pět. Ve 13. minutě otevíral skóre Jiří Raul, jenže soupeř zareagoval bleskově. Po pouhých sedmnácti vteřinách totiž vyrovnal Audun Bakke.

Ve druhé periodě měli hosté navrch, Pražané se museli hned třikrát uchýlit k nedovolenému zákroku a v oslabení také inkasovali. 

Jednobrankový náskok Havířova trval až do samotného závěru, kdy pouhou vteřinu před sirénou stvrdil tři body pro hosty Ingo Kuhli-Lauenstein. Pražané neubránili hubený náskok a po otočce soupeře padli 1:3.

Branky a nahrávky: 13. Raul (Zapletal, Kapko) – 14. Bakke (Mlčák), 24. Bakke (Kudrna, Kuhli-Lauenstein), 45. Kuhli-Lauenstein (Bakke)

HC Sparta Praha Sledge: M. Vápenka — J. Raul, J. Zapletal, J. Frolík, J. Krupička — Z. Krupička, L. Kapko, A. Ohar, T. Jirsa, M. Novotný, S. Bečvář

Parahokej Havířov z.s.: I. Loska (E. Lepáček) — R. Staněk, A. Bakke, E. Fojtík, P. Kudrna — L. Prostředník, M. Rábik, L. Sobotková, M. Stiborský, J. Forgo, T. Mlčák, I. Kuhli-Lauenstein, S. Kalegaris, O. Oiseth

Autor reportáže: Štěpán Navrátil

Mustangové rozstříleli Zlín

I 12. kolo nejvyšší české soutěže patřilo Mustangům, kteří v prvních dvou periodách nasázeli hned osm branek. Moravané následně korigovali skóre, ale porážku už nedovrátili.

I když dostali jako první výhodu přesilové hry hráči Zlína, Mustangové se předvedli i v oslabení, kdy se prosadil Bernard Hering. Stejný hráč navíc řádil i dále, a ještě do konce první patnáctiminutovky dovršil hattrick.

Pozadu nechtěl zůstat ani Frank Rennhack, který zase nasázel tři branky v prostředním dějství. Prosadil se také Pavel Kubeš a čtvrtý zářez zaznamenal Bernard Hering. Jediným ze zlínských hráčů, kteří vyzráli na domácí obranu, byl Marian Ligda.

Pátou trefou otevřel Bernard Hering i třetí dějství, ale pak už přebrali iniciativu Zlínští. Minuta dělila obě trefy Zdeňka Hábla, které však byly jen kosmetickou úpravou na výsledném stavu. Mustangové zapisují další tři body, tentokrát poráží Zlín 9:3.

Branky a nahrávky: 10. Hering (Kubeš), 14. Hering (Rennhack), 15. Hering, 21. Kubeš (Hering, Michalec), 22. Rennhack (Kubeš), 27. Rennhack (Hering), 29. Rennhack (Hering), 30. Hering (Kubeš), 38. Hering (Rennhack, Doležal) – 29. Ligda (Hábl), 41. Hábl (Ligda), 42. Hábl (Ligda)

SHK Mustangové AUTO IN: P. Boček — R. Buhr, P. Doležal, P. Kubeš — L. Kořínek, B. Hering, M. Michalec, J. Raška, M. Tereska, P. Kolek, F. Rennhack, P. Neuman

SHK LAPP Zlín: M. Pastucha (S. Molek) — Z. Hábl, T. Mach, P. Julina — P. Šafařík, M. Zubek, J. Panák, M. Ligda, R. Turic, D. Ondrák, M. Zdražil, M. Máca, P. Stodůlka

Autor reportáže: Štěpán Navrátil

Tabulka České parahokejové ligy po 12. kole.

Text: Štěpán Navrátil a redakce
Foto: Tomáš Daniel

Sdílejte