Para hokej bavil Olympijský festival v Brně

Stovky dětí i známé osobnosti jako paralympijský cyklista Jiří Ježek nebo úspěšní paralympijští plavci Arnošt Petráček a Jan Povýšil, si v Brně vyzkoušeli pod dohledem zkušených hráčů para hokej. V rámci Olympijského festivalu se totiž konal už tradiční Paralympijský den. A u toho samozřejmě para hokej nemohl chybět!

„Jak to ti borci dělají, to fakt vůbec nechápu,“ hlesnul po pár minutách v para hokejové sledgi plavec a moderátor Jan Povýšil a smeknul tak před umem českých para hokejistů. Ač je Povýšil sám sportovně velmi aktivní, jízda na para hokejové sledgi mu na ledě v areálu brněnské Nové Zbrojovky dávala pořádně zabrat. Přesto s nadšením zkusil společně s nejúspěšnějším paralympijským cyklistou Jiřím Ježkem pár triků na ledě pod dohledem para hokejistů z ostravského klubu Flamingos. „My jsme si celý den s návštěvníky Olympijského festivalu užili. Para hokej není hračka, žádná trapná bobovačka, jak se zpívá v naší hymně, ale děcka to po celý den neúnavně zkoušely. Měl jsem radost, že do sledge sednul i Arni Petráček. Toho jsem sledoval na paralympiádě, když jsem měl sám úraz a ležel jsem v nemocnici a je mi velkou inspirací,“ řekl ostravský para hokejista Aleš Němec. Para hokejisté a instruktoři Aleš Němec a David Vrubel neúnavně po celý den dětem ukazovali, jak je para hokej náročný, ale zároveň i velmi zábavný sport plný tvrdých střetů i rychlých úniků s pukem. „Kluci jsou super, para hokej jsem už několikrát viděla, ale zkusila sem si ho až teď na Olympijském festivalu. Dokonce se sledgi para hokejisté dělali přímo na ledě kliky, no to jsem hleděla,“ řekla desetiletá Anička, která si přišla para sporty vyzkoušet s celou svou třídou. 

Kromě para hokeje patřil festival jeden den i para curlingu. A ten si kromě paralympijských sportovců vyzkoušel i nový předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora. Na paralympiádě budou ale český sport reprezentovat jen čeští para hokejisté a také čtyři lyžaři. 

Olympijský festival v Brně uvítá všechny fanoušky zimních sportů do 20. února 2022. Zimní paralympijské hry Peking 2022 pak začínají 4. března. Čeští para hokejisté pak odehrají své první utkání o den později s týmem Itálie.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Radek Miča/ Olympijský festival Brno

Sdílejte