Trenérem roku 2022 se stal Jiří Bříza, Prskavec i Rulík

Improvizovat ve sportu umějí bravurně, tentokrát však museli zvládnout tuto disciplínu i na divadelních prknech. Nejlepší trenéři za rok 2022 se totiž stali aktéry představení Pánská šatna divadla Ypsilon. Právě tam proběhlo netradičně udílení cen Trenér roku. V anketě České trenérské akademie, jež je součástí Českého olympijského výboru, zvítězil v individuální kategorii Jiří Prskavec starší, který úspěšně vede svého syna Jiřího či dalšího kajakáře Víta Přindiše. Poprvé se do této ankety zapojil také Český paralympijský výbor a v této kategorii si odnes ocenění Trenér roku 2022 trenér české parahokejové reprezentace a trenér parahokejových rozvojových kempů, objevitel mnoha parahokejových talentů Jiří Bříza.

Ocenění Trenér roku 2022 bylo uděleno celkem ve čtyřech kategoriích: Trenér objevitel, Trenér v týmové kategorii, Trenér v individuální kategorii a trenér parasportu. Zároveň do síně slávy České trenérské akademie vstoupilo sedm trenérských osobností. Všichni se pak potkali netradičně na jevišti Studia Ypsilon. „Pro mě je tohle ocenění velkým překvapením, ale moc za něj děkuji. Hlavně hráčům na ligové úrovni a jejich rodinám, protože tam ta naše parahokejová snaha začíná. Ale také mým kolegům z reprezentace Kubovi Novotnému a Honzovi Szturcovi, bez kterých bych tady určitě také nestál,“ řekl s úsměvem po boku herce Martina Dejdara na jevišti oceněný trenér Jiří Bříza. Ten vede českou parahokejovou reprezentaci bez přestávky už od roku 2013 a letos tak slaví na této pozici desáté jubileum.

Jiří Bříza je ale světovou ikonou parahokeje. Rozvojové kempy vedl coby trenér třeba v Lotyšsku, Arménii, Rusku nebo Kanadě. A projekt parahokejových rozvojových kempů hledá nové naděje tohoto sportu pod hlavičkou Českého para hokeje také u nás. A Jiří Bříza nehledá jen nové sportovce, ale především mění lidské životy. Často jsou děti s handicapem mimo svou sociální skupinu, přátelé, vrstevníky. Právě díky parahokeji se ale často dostanou mezi další skvělé lidi, kteří se chtějí realizovat, rozvíjet, sportovat. A několik jeho odchovanců vyráží už tento týden také na Mistrovství světa v Moose Jaw v Kanadě. David Vrubel nebo Václav Hečko. I to jsou české naděje parasportu, které vytáhl až do reprezentace právě trenér Jiří Bříza. Více o něm v medailonku parahockey.cz.

Trenér roku – přehled vítězů:

2013 – Petr Novák (rychlobruslení)
2014 – Ondřej Rybář (biatlon)
2015 – Ondřej Rybář (biatlon)
2016 – Petr Lacina (judo)
2017 – Ondřej Rybář (individuální sporty, biatlon), Jiří Zach (kolektivní sporty, volejbal)
2018 – Tomáš Bank (individuální sporty, alpské lyžování), Ronen Ginzburg (kolektivní sporty, basketbal)
2019 – Petr Lacina (individuální sporty, judo), Ronen Ginzburg (kolektivní sporty, basketbal),
2020 – Nezlomní trenéři (ocenění pro trenéry, kteří i v době pandemie covid-19 dokázali motivovat své svěřence ke sportu)
2021 – Petr Lacina (individuální sporty, judo), Ronen Ginzburg (kolektivní sporty, basketbal)
2022 – Jiří Prskavec st. (individuální sporty, vodní slalom), Radim Rulík (kolektivní sporty, lední hokej)

Text: omypijskytym.cz, Zuzana Glacová
Foto: Barbora Reichova, ČOV

Sdílejte