Finišuje příprava reprezentace před světovým šampionátem

Parahokejisty čeká už příští měsíc vrchol sezóny. Od 28. května do 4. června bude hostit vůbec poprvé v historii mistrovství světa Kanada. Česká parahokejová reprezentace trénuje zatím na třech místech – v Ostravě, Praze a Karlových Varech. Tentokrát se ale všichni sešli na společném tréninku na zimním stadionu Škoda ICERINK v Praze, kde se objevili nejen reprezentanti, ale také nováčci z parahokejových rozvojových kempů. Dva hráči, kteří na kempech začínali si přitom vysloužili národní dres a také nominaci na světový šampionát.

Obrovský posun v rychlosti i individuálních dovednostech. Česká parahokejová reprezentace poletí na světový šampionát, který se koná co dva roky, ve skvělé formě. „Z posledních dvou turnajů v Kanadě i Itálii jsme odjeli s medailemi. Doufám, že to využijeme i na mistrovství světa. Nálada v kabině i na ledě je skvělá a je třeba využít teď každého tréninku na maximum,“ hodnotil přípravu na světový šampionát kapitán české parahokejové reprezentace Radek Zelinka. „Obrovský posun kluci zaznamenali díky společného kempu s americkou reprezentací loni na podzim v Ostravě. Posunulo to hráče i nás trenéry. Vidím tu zdravou soutěživost a dravost v klucích. Zlepšili jsme se rychlostně a pilujeme teď i ty individuální dovednosti,“ doplnil kapitána trenér české parahokejové reprezentace Jakub Novotný. V nominaci na světový šampionát v Kanadě je čtrnáct hráčů a dva gólmani. 

Inspirace na cestě do národního dresu

Na ledě se dnes potkali i s šesti „kempaři“. Mladými hráči a hráčkami, pro které je společný trénink s reprezentací velkou motivací. A cesta od kempu k národnímu dresu nemusí být ani tak dlouhá. Dokazují to i dva hráči, kteří na rozvojových kempech začali v roce 2021, respektive 2022: David Vrubel a Martin Žižlavský. Teď si vysloužili nominaci na světový šampionát. „Parahokej hraju zhruba rok, musel jsem makat hlavně na rukách. Dřina to je, ale pocházím z hokejového kolektivu a mám to rád. Každý trénink si užívám, baví mě to. Starší kluci se nám věnujou, trpělivě radí,“ pochvaluje si Martin Žižlavský. „To byl náš několikaletý cíl, to je důvod, proč to vše děláme, dát reprezentaci mladou krev, nadchnout další mladé hráče a dnešní trénink je důkazem toho, že naše úsilí má výsledky,“ dodal k omlazení české parahokejové reprezentace šéf Českého para hokeje Jiří Šindler. Parahokej je přitom podle šéfa Českého paralympijského výboru názornou ukázkou, jak se dá úspěšně pracovat s mladými sportovci. „To není o tom, že by u nás ta mládež s handicapem nebyla, ale je třeba umět s ní pracovat. Co vidíme tady na ledě, jak se omladila parahokejová reprezentace, jak jsou úspěšně parahokejové kempy, to je krásný výsledek, ale výsledek velmi tvrdé práce celého týmu Českého para hokeje,“ ocenil předseda Českého paralympijského výbor Zbyněk Sýkora.

Parahokej si na vlastní kůži vyzkoušeli partneři i novináři, zapotili se!

Tvrdý trénink parahokejistů dnes sledoval také prezident Českého hokeje Alois Hadamczik. „Neumím si ani představit, jak se dovedou na sledgích takhle rychle pohybovat, srazit na ledě, jakou mají neskutečnou vůli dát gól a myslím, že právě tou vůlí by mohli motivovat všechny zdravé hokejisty, kteří neprožili tak těžké životní osudy,“ obdivoval ze střídačky parahokejisty Alois Hadamczik. Na střídačce ale rozhodně nezůstal generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka, který si parahokej rovnou vyzkoušel. „Občas si zahraju i hokej, ale tohle bylo o poznání náročnější, protože samozřejmě nemám žádné návyky, jak se pohybovat na té sledgi. Obdivuju všechny holky a kluky, muže, kteří tady trénují, jak dokonale musejí ovládat své tělo a rovnováhu,“ poznamenal po tréninku šéf Komerční banky Jan Juchelka, oficiální partner Českého para hokeje. Zahanbit se nenechala ale ani finanční ředitelka společnosti Kaufland, generálního partnera Českého para hokeje Klára Beňačková. I ona totiž dnes usedla do parahokejové sledge na tréninku reprezentace. „Od těch mantinelů to vypadá daleko lehčí, než když člověk do toho opravdu sedne. Rozjela jsem se docela dobře, ale hned přišli na pomoc prahokejisté, bylo to super, dokonce mi hned dávali cenné instrukce,“ komentovala bezprostřední prožitek Klára Beňačková. „Jsme moc rádi, že už několik let podporujeme parahokej a celkově jeho rozvoj v celém Česku a je krásné vidět tolik mladých talentů,“ dodala finanční ředitelka společnosti Kaufland Beňačková.

Medailový sen

Česká parahokejová reprezentace se v závěrečné fázi přípravy na mistrovství světa opět rozdělí na tři skupiny. Ambice nejsou nízké. Tým pomýšlí už dlouho na historický úspěch českého parahokeje. „Nebudu říkat, že na tu medaili nemyslíme, v našich silách to je, ale půjdeme zápas od zápasu a uvidíme, kam až nás soupeři v Kanadě pustí,“ řekl kapitán české parahokejové reprezentace Radek Zelinka.

Češi otevřou celý turnaj v kanadském Moose Jaw 28. května zápasem od 18:00 se svým odvěkým rivalem Jižní Koreou. 

Text: Zuzana Glacová
Foto: Adéla Katy Dawson, David Handl

Sdílejte