Zástupci Českého para hokeje hosty mezinárodní konference v Moskvě

Para hokej se v současné době rozvíjí zřejmě nejprogresivněji v Ruské federaci. Kromě toho, že se ruská para hokejová reprezentace pod hlavičkou RPC vrátila do elitní světové skupiny A, probíhá na území Ruska také velmi kvalitní para hokejová liga, včetně dětské soutěže. Každoročně zde probíhá také mezinárodní konference, která se zabývá právě integrací dětí se zdravotním postižením do společnosti. Už podruhé dostali pozvánku také zástupci Českého para hokeje. 

Jan Szturc, asistent trenéra české para hokejové reprezentace a manažér rozvoje para hokeje, byl jedním z odborníků, který předával své zkušenosti v rámci konference s názvem „Adaptivní hokej dětí jako hybatel sociálních změn ve společnosti“. Tu v Moskvě pořádá tamní Dětská sledge hokejová liga za podpory Charitativní nadace Eleny a Gennadije Timčenkových. Věnuje se otázkám zapojení handicapovaných dětí do společnosti prostřednictvím tělesné výchovy a sportu, diskusi o nových trendech a úspěšných metodách, které přispívají k dalšímu rozvoji adaptivních sportů dětí nejen v Rusku. Tato akce se koná každoročně a je platformou pro výměnu zkušeností v oblasti adaptivních sportů dětí mezi specialisty, rodiči a trenérskou komunitou. „My jsme rádi, že ruští pořadatelé stále sledují a oceňují práci, kterou odvádíme v para hokeji v České republice, zejména po úspěšném šampionátu v roce 2019,“ řekl Jan Szturc. Ten se v rámci svého bloku na konferenci zaměřil zejména na úspěšnou výchovu nováčků v českém para hokeji. Tyto hráče se podařilo díky intenzivní přípravě v extrémně krátké době zařadit do českého národního týmu. Szturc prezentoval také dva projekty pro rozvoj tohoto krásného sportu u nás. A to vzdělávací program pro školy Para tour (v době pandemie online projekt eParaTour), a také projekt Mezinárodních rozvojových kempů. „Inspirací je nám samozřejmě práce, kterou odvádějí odborníci na para hokej v Rusku. V roce 2016 tam měli pouhé tři dětské týmy, letos už jich mají šestadvacet, tři týmy pro zrakově postižené a jeden tým speciální,“ dodal Jan Szturc k rychle rostoucí základně nových para hokejových nadějí v Ruské federaci. Od roku 2016 se z původních 29 dětí, které se para hokeji věnovaly, rozrostl tento počet na 427 aktivních dětských para hokejistů a hokejistek. I díky výměně zkušeností v Rusku se může dál rozvíjet tento sport také v rámci Českého para hokeje. 

Už na začátku října se u nás opět uskuteční další z řady Mezinárodních rozvojových kempů, které cílí právě na začínající hráče, včetně dětí. Vůbec nejmladším účastníkem tohoto kempu byl osmiletý Jonáš, který si para hokej vyzkoušel na speciálně upravené sledgi. 

Jan Szturc

Vystudoval fyzioterapii na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Sedm let pracoval jako fyzioterapeut dětí v Sanatoriích Klimkovice. V roce 2019 se zapojil do přípravy Mistrovství světa v para hokeji Ostrava 2019 coby sportovní manažer a následně se stal asistentem trenéra české para hokejové reprezentace. V současné době hledá také nové, mladé talentované hráče, pravidelně se podílí na přípravě Mezinárodních rozvojových kempů, kde zároveň působí coby trenér. 

Text: Zuzana Glacová
Foto: Český para hokej/ Dětská sledge hokejová liga Ruské federace

Sdílejte