Vyrovnaný souboj velikánů se nekonal: USA přestřílely Kanadu a berou cenný skalp výsledkem 6:1

Od prvního měření sil světové parahokejové jedničky a dvojky, tedy týmů USA a Kanady na turnaji IPH CUP 2023 se očekával velmi vyrovnaný souboj. Už první dějství ale ukázalo, že američtí parahokejisté mají v současné době obrovskou převahu nad všemi ostatními týmy. Celkově přestříleli Kanadu 39:8 a berou další tři body do tabulky International Para Hockey Cupu 2023.

Do první obrovské šance zápasu se dostal hned v první minutě ale kanadský kapitán McGregor, v cestě měl však gólmana LaMarreho, který byl připraven na správném místě. Dalších pět minut přineslo sice vyrovnaný souboj obou celků, které se ale nedokázaly propracovat k větší šanci. Poté už ale začali na ledě jasně panovat Američané. V čase 5:29 navíc dostali parahokejisté USA šanci první početní výhody po faulu Aurena Halberta. Na vhazování se postavil Declan Farmer, který byl dnes při střelecké chuti. Následná prudká střela Wallace navštívila celou délku brankoviště, když projela za zády gólmana Kingsmilla, ale za čáru se nezatoulala. Hra se poté zdržela právě za brankou kanadského gólmana, kterého následně opět prověřil Farmer, nejaktivnější hráč prvního dějství. I přes jeho snahu ale Kanada první oslabení zvládla. Američané byli rozhodně i v následujících minutách těmi aktivnějšími na ledě a Kanaďané měli problém s tím, aby vůbec vyvezli puk ze svého obranného pásma. Kanada dostala šanci ohrozit bránu LaMarreho po faulu Boltona. Nicméně se i přesilovka javorových listů jevila spíše jako převaha Američanů. Byli to oni, kdo i nadále diktovali tempo hry! Declan Farmer se navíc tlačil i v oslabení k dalšímu zakončení. Kingsmilla ale zachránila tyčka. A nebylo to naposledy v tomto duelu. Kanada nevymyslela žádnou důraznější akci v přesilovce. A třetinu uzavřela samostatná akce amerického útočníka Jonese, jeho střelu ale zachytil semafor Kingsmilla. Parahokejisté USA měli v první třetině až překvapivě obrovskou převahu na ledě. V poslední minutě se přeci jen i Kanada podívala do obranného pásma týmu USA, pas na rozjetého McGregor ale skóre nezměnil, když kapitán Kanady minul prudkou střelou bránu. Americký gólman se v první části zápasu ani nezapotil, když na něj šly jen dvě střely.

Tak jako v zápase s Čechy i do druhé třetiny proti Američanům kanadští trenéři zamíchali první pětkou. Větší tlak jejich svěřenců to ale nepřineslo. Naopak, s důrazností začali opět parahokejisté USA. Roybal hned prověřil střelou z ostrého úhlu na Kingsmilla. Spojené státy se nastěhovaly na další minuty do kanadského obranného pásma a Kingsmill měl o práci postaráno. V čase 19:20 navíc byla odpískána druhá početní výhoda pro Američany a na trestnou opět zamířil Auren Halbert. Jeho spoluhráči ale k oslabení přistoupili důsledně a nepustili Američany k poklidné střele nebo zakončení. Zdálo se, že to Halbert chce svým spoluhráčům vynahradit a ihned po návratu na led se vydal v samostatné akci na LaMarreho, americký gólman ho ale vytlačil dobrým pohybem z ideální střelecké pozice. A tak přišlo další vyloučení. Jako další se na trestnou vydal McGregor a nabídl Američanům další šanci k otevření skóre. A hned po sedmi vteřinách otevřel opravdu skóre 4. gólem na turnaji IPH CUP 2023 Wallace, když trefil přesně levý roh Kingsmilovy brány 1:0. Aurenovi Halberovi se zřejmě v tomto utkání nejvíce líbilo právě na trestné lavici, kde se vydal v čase 23:34 hned potřetí. I tuto přesilovku Američané využili. Opět do levého horního rohu, tak jako Wallece, mířil ale z opačné strany ledové plochy Declan Farmer a zvýšil skóre na 2:0. Necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny pak přišla šance také pro Kanadu, když na trestnou lavici zamířil pro změnu Roybal. Kanada ale nemohla založit účelný útok a hra se přelévala z jedné strany na druhou. Do konce druhé části zápasu se už skóre nezměnilo.

Třetí třetina se opět nesla ve znamení dominance Američanů. Když se pak k puku dostal v čase 31:33 Declan Farmer, konečně ukojil svou dnešní chuť po gólu. Kingsmilla si objel z levé strany a mezi zkrumáží hráčů pak bezchybně zakončil 3:0. Bezmocnost Kanaďanů záhy navíc umocnil Brody Roybal, který minutu na to přidal další bezchybnou trefu za záda Kingsmilla 4:0. Po chybě Američanů ve středním pásmu se ale konečně i Kanaďané prosadili. Puk v rohu vybojoval Cozzolino, poslal lehkou přihrávku na Tylera McGregora a kapitán Kanady se nemýlil a snížil v čase 36:01 na 4:1. Na střeleckou listinu se chtěl zapsat také americký útočník Nichols, ve změně skóre ale tentokrát stála horní tyč kanadské brány. Souboj mezi dvěma zámořskými rivaly se postupně vyostřil a následovalo tak vyloučení na obou stranách. Hra ve čtyřech evidentně Američanům chutnala, nejdříve Kingsmilla znovu zachránila horní tyč po střele Farmera, následnou dělovku Roybala, opět do levého horního rohu kanadské brány, už ale nikdo nezastavil 5:1. Ani tento výsledek nebyl ještě konečný. Další ránu vyslal v čase 41:57 na Kingsmilla Ben Musselman a provětral opět levý horní roh kanadské brány. Skóre 6:1 již bylo definitivní a tým USA opět prokázal svou jasnou parahokejovou světovou dominanci.

Kompletní fotogalerii z turnaje IPH CUP 2023 najdete na Flickr účtu Českého para hokeje.

International Para Hockey Cup 2023 proběhne za podpory Národní sportovní agentury, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a partnerů Kaufland a Komerční banka.

Text: Zuzana Glacová