Drama do poslední chvíle! Češi uhráli proti IPH týmu těsné vítězství až v nájezdech 2:1

Česká parahokejová reprezentace v úterním utkání sehrála vyrovnaný duel s IPH týmem, elitními parahokejisty Itálie a Německa, kteří měli v zádech gólmana USA Jena Leeho. Bojovný zápas byl dvě třetiny bezbrankovým dramatem, a to až do samého závěru základní hrací doby. Drama v závěru eskalovalo posouzením gólu Čechů videorozhodčím. Vítěze utkání určily až nájezdy.

V první dějství druhého českého utkání gól nepadl, ale o dramata nouze nebyla. Do brány IPH týmu se dnes posadil gólman Spojených států amerických Jen Lee a byl tvrdým oříškem pro české snajpry. Ovšem i karlovarský útočník Patrik Sedláček v reprezentační brankářské výstroji se v českém brankovišti pohyboval jako doma. Už ve včerejším utkání v bráně právě IPH týmu si nevedl vůbec špatně. Dnes jej v prvních patnácti minutách nepřekonal Rob Armstrong ani Christoph Depaoli a v závěru třetiny ani Rod Crane. A díky spoluhráčům ustál také dvě oslabení. Češi hráli dokonce sedm vteřin tři na pět, jen díky vyhrané buly a odpálení puku přes celé kluziště, nemusel Sedláček zasahovat.

Po přestávce si český gólman opět zachytal a držel nerozhodný stav. To platilo i v případě střel Čechů. Lee puky protečoval nebo jen odpálil do bezpečí. No a Kubešova dělovka z pravého kruhu letěla vysoko, ale Lee si chtěl na puk sáhnout lapačkou, tak si jej ve vzduchu ulovil. Ve 25. Minutě ujel Michal Geier do samostatného úniku, puk si pod saněmi dal na levou hůl a vypálil. Lee jeho lest prokouknul a po kotouči se k pravé tyči natáhl. Po odehrané minutě se z druhé strany zkusil gólově prosadit Filip Veselý, ale trefil jen položený beton. A do třetice česká ofenzíva zahrozila prostřednictvím Alexe Ohara. V rohu obranné třetiny IPH týmu si něco vysvětlovali Palát s Armstrongem a tak je poslal sudí zchladit emoce na trestnou. Při hře čtyři na čtyři bylo nebezpečno před Sedláčkem, ale Depaoli mířil mimo tři tyče.


Zmatky v české defenzivě uhasil Sedláček jen na chvíli. Odvrátil několik jasných tutovek, ale až na střelu Liama Cunninghama nedosáhl včas. Klouzající puk zpoza brány dojel právě Cunningham a puk poslal nad Sedláčkovo rameno. Vyrovnání měl brzy na hokejkách Václav Hečko, ovšem zkušený gólman zasáhl. Zaplněné hlediště vidělo další šance na obou stranách, ale až začátek 41. minuty je dostal ze sedadel. Novotného svěřenci rozehráli přesilovku, ve které Filip Veselý přidal druhou turnajovou trefu a zápas vyrovnal. Zdramatizování utkání přišlo devatenáct vteřin před koncem základní hrací doby, kdy Alex Ohar svou střelu přes obránce ujel důrazně dorážet, což se mu povedlo. Ovšem za brankou stojící rozhodčí Martin Rapák okamžitě signalizoval poradu u video rozhodčího. Dosažení branky nebylo uznáno, takže se prodlužovalo.

Prodloužení, hrané čtyři na čtyři mohl po pár vteřinách ukončit Filip Veselý, jenže orazítkoval jen vzdálenější Leeovu levou tyč. Po Hečkově zavezení kotouče do pásma a srovnání pozic se do střely opřel Alex Ohar. K útoku se nadechoval také IPH tým, ale přes střední pásmo neprošel. Češi založili další útočnou akci, na jejímž konci byl Michal Geier a po půl minutě také Zelinka s Veselým. A když neproměnil svůj samostatný únik ani Václav Hečko, dospělo utkání do nájezdů. V těch se do české branky posadil zkušenější Martin Kudela. Tři série gólové nebyly, takže následovala náhlá smrt. A protože Kyle Zych Kudelu nepřekonal, měl ukončení utkání na svých hokejkách Michal Geier. Rychlost, švihl a zacílení pod horní tyč, to byly atributy českého vítězství.

Češi berou na turnaji IPH CUP 2023 první cenné vítězství a zítra je čeká den volna. Ve čtvrtek 5. 10. se utkají od 18:00 s týmem USA.

Kompletní fotogalerii z turnaje IPH CUP 2023 najdete na Flickr účtu Českého para hokeje.

International Para Hockey Cup 2023 proběhne za podpory Národní sportovní agentury, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy a partnerů Kaufland a Komerční banka.

Text: Gabriela Juříková
Foto: Vladimír Pryček/ Radim Horák

Sdílejte