Američané ujíždějí soupeřům o extra třídu, jasně porazili i Kanadu 8:2

Čtvrtý den IPH Cupu odstartoval zámořským derby, tedy soubojem Ameriky s Kanadou. Amerika byla od prvních minut aktivnější, po první třetině sice vedla jen 2:0, jenže v dalších třetinách svůj náskok navyšovala. Kanaďané měli s akcemi USA velké problémy. Američané přestříleli Kanadu 35:4 a zvítězili 8:2.

Američané, dnes domácí, vyhráli úvodní vhazování, po chvíli však o kotouč přišli, jenže ani Kanaďané moc daleko nedošli. Kanada se však za chvíli do útočného pásma vrátila, Jacobs-Webb zachytil puk mezi kruhy a poprvé v zápase prověřil LaMarreho. Domácí se poté přesunuli na druhou stranu Dodson přihrával před branku na Easlyho, jenže puk se zázračně odrazil mimo. O chvíli později trefil Easley lapačku Kingsmilla. V čase 02:49 byli Američané úspěšnější na vhazování před Kingsmillem, Witkowski našel mezi kruhy Bena Musselmana, který našel místo vedle vyrážečky kanadského brankáře – 1:0. Po delší době se k puku dostali i Kanaďané. McGregor se snažil vrátit kotouč zpoza brány před LaMarreho, to však americká obrana nedovolila. Američané se rychle přesunuli ke kanadské brance, mezi kruhy se šikovně prosmýkl Roybal, ale gólman byl připravený. Aktivní Wallace to zkoušel hned po vhazování před Kingsmillem, ale ten se slabou střelou amerického obránce neměl problémy. Wallace se znovu dostal k puku, tentokrát trefil beton kanadského brankáře, který puk nakonec přikryl lapačkou. Po pár vteřinách pálil Wallace z levé strany, ale Kingsmill byl připravený. Kanaďané se na chvíli vymanili z vlastního obranného pásma, jenže Pauls si s dotírajícím Messaoudim poradil a posunul puk zpět do útočné třetiny, kde střílel McKee, kanadský gólman si připsal další zásah. Hostující Jacobs-Webb sice vybojoval puk, jenže jeho přihrávku na Boilyho Američané zachytili. Necelé tři minuty před první sirénou dostal trest za držení kanadský Boily. Pauls posunul puk z mezikruží na Misiewicze, ten však trefil pouze tyč. Střela Wallace prošla až k bráně, kde se snažili dorážet Misiewicz s Paulsem, nakonec byla hra přerušena, protože puk zmizel z dohledu rozhodčích. Američanům se podařilo přesilovou hru využít. Wallace nahazoval puk z levé strany, před bránou byl připravený Josh Misiewicz, kterému sice upadla hokejka, nakonec ji ale stihl zvednout a tečovat puk do brány – 2:0

Druhá třetina začala se zpožděním. Ledová plocha totiž nebyla dostatečně zmrzlá. Hlavní rozhodčí pak stěrkou odklízel přebytečnou vodu. Po zahájení hry přihrával zpoza branky Farmer, Woodke ale zamířil těsně vedle. Kanada u vlastní branky přišla o puk, který vybojoval Američan Roybal, ten posunul na JosheMisiewicze, který si puk několikrát vyměnil mezi hokejkami, a nakonec ho zvedl nad ležícího kanadského gólmana – 3:0. Po vstřeleném gólu se Roybal provinil podrážením. vůbec to ale nevypadalo, že by přesilovou hru hrála Kanada, protože většinu času drželi kotouč domácí. Wallace si v oslabení najel mezi kruhy, jeho pokus Kingsmillovi vypadl, dorážet chtěl ještě Farmer, ale neuspěl. S návratem Roybala vystřelil McGregor, LaMarre ale neměl žádnou práci, protože hostující kapitán trefil pouze zadní mantinel. Už to vypadalo, že si Misiewicz připíše hattrick, jenže jeho branka byla kvůli postavení v brankovišti odvolána. O chvilinku později ale Američané pálili znovu, Declan Farmer si najel před branku a po přihrávce Wallace zakončil kolem Kingsmilla – 4:0. LaMarre moc práce neměl, ale pět minut před koncem musel zastavit nahození, o které se postaral kanadský Smith. Domácí se probojovali do další velké šance, když Dodson našel McKeeho. Po jeho střele sice puk poskakoval v brankovišti, ale Kingsmill si nakonec připsal další zákrok. Ke konci druhé periody se Kanadě podařilo využít přesilovou hru. Už se zdálo, že Liam Hickey přes obranu nevystřelí, ale nakonec jeho střela prošla pod brankářem – 4:1.

Nezastavitelný Declan Farmer trestá každou chybu

Nic se nezměnilo, i do poslední části vstoupili aktivněji domácí. Wallace se šikovně zbavil několika hráčů, přihrál Misiewiczovi, který kotouč znovu vrátil americkému obránci s číslem 8, ten však zakončil jen do gólmana. Další ránu Dodsona zastavila kanadská obrana. V čase 34:03 vedla Amerika o pět branek. Kingsmillovi totiž vypadl puk a Declan Farmer se k němu dostal dříve a dotlačil ho do brány – 5:1. A byl to znovu Declan Farmer, který si po necelých třech minutách připsal další branku, když našel mezírku u ruky Kingsmilla – 6:1. Americký útočník si tak připisuje druhý hattrick v tomto turnaji. Kanadský brankář se v tomto čase zranil, a tak došlo ke střídání. Kingsmilla vystřídal Huneault. Tomu se vstup do utkání příliš nepovedl, po deseti vteřinách totiž Američané přidali další branku. Neskutečný Declan Farmer zamířil ke vzdálenější tyči – 7:1. Kanaďané se ale snažili, Halbert nasadil obrovskou rychlost, jenže než se připravil zakončit, byl o puk obrán. Domácím to nestačilo a stále pokračovali ve střelách. Brody Roybal sice nejdřív na Huneaulta nevyzrál, při druhém pokusu už však kanadského brankáře prostřelil – 8:1. Hosté v poslední minutě využili přesilovou hru, když Smith střílel z levé strany a puk do brány tečoval Anton Jacobs-Webb – 8:2.

Američané si připsali další vysokou výhru na tomto turnaji, Kanada naopak poprvé padla. V 19:00 začíná zápas Česka proti IPH týmu. A už zítra se můžeme těšit na semifinále.

Nejlepší hráči:

USA – Declan Farmer

CAN – Corbyn Smith

Branky: 3. Musselman (Witkowski), 15. Misiewicz (Wallace, Roybal), 17. Misiewicz (Roybal), 24. Farmer (Wallace), 35. Farmer (Jones, DeQuebec), 37. Farmer (Eustace), 38. Farmer (Woodke), 43. Roybal (Nichols) – 29. Hickey (Jacobs-Webb), 45. Jacobs-Webr (Smith, Dunn)

Vyloučení: 5:3. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Rozhodčí: Dannielsen – Sos, Hus. Diváci: 648.

USA: LaMarre (McCoy) – Dequebec, Wallace, Pauls (C), Eustace – Roybal, Dodson, Bolton, Woodke, Easley, Musselman, Zych, Farmer (A), Nichols, Jones, Witkowski, Grove, Misiewicz, McKee

CZE: Kingsmill (37. Huneault, Rietveld) – Crane, Henry, Leblanc, Kovacevich – Dunn, Lavin, McGregor, Smith, Boily, Cozzolino, Auclair, Hickey, Swafford, Messaoudi, Jacobs-Webb, Halbert, Leliévre

Text: Klára Bártková