Česká odveta se nekonala, domácí přesto rozburácel benjamínek Veselý

Důležitá prověrka před zimní paralympiádou, která začíná už za čtvrt roku i cenné herní zkušenosti pro mladé, české para hokejisty. To byl další zápas International Para Hockey Cup v ostravské RT Torax Aréně. Druhý duel ze série mezistátních přípravných utkání přinesl radost pro domácí para hokejisty. Proti Rusku se prosadil vůbec nejmladší para hokejista na české soupisce, šestnáctiletý Filip Veselý.

Jak ruský, tak český tým do druhého duelu prostřídali post brankáře a pozměnil také složení některých pětek. V první české formaci se vedle zkušených hráčů Geiera a Kubeše postavila trojice „nováčků“ Zelinka, Sedláček, Veselý. A právě poslední jmenovaný se také radoval z prvního českého gólu IPH Cupu. Skóre zápasu ale otevírali ze startu první třetiny Dmitrii Galkin. Překvapivě právě nejaktivnější je zatím třetí útočná formace Rusů, která i dnes dělala českých para hokejistům největší starosti.

Nejvíce gólu do české brány nasázeli para hokejisté Ruska tak, jako včera, i dnes opět ve druhé třetině. I když tu začali aktivněji Češi. Když se do slibné šance dostal Pavel Kubeš, kterému sekundoval Patrik Sedláček. Na toho se ale před volným prostorem Kasatkinovy brány přihrávka nedostala. Nedáš, dostaneš se potvrdilo i v tomto případě. Protože hned z další protiakce Rusů se v chumlu hráčů nejlépe zorientoval Shikhov, který zvýšil na 2:0. Českým para hokejistům se pak dlouhé minuty nedařilo na Rusy vyvinout výraznější tlak. A když další dva góly přidal Petrov a následně si svůj druhý gól v zápase připsal i Shikov, do kabin šli Rusové s pohodlným náskokem 5:0.

Za první český gól IPH Cupu dostal Filip Veselý od týmu stylovou putovní helmu

Radost do českého týmu přinesla až poslední třetina. Hned několikrát zahrozila ruským para hokejistům dvojice Geier, Veselý. Gól si ale opět připsali opět ruští para hokejisté, když byl důsledný Ivan Kuznetsov a následně svůj hattrick zkompletoval Shikov, na nové kostce RT Torax Arény svítilo už hrozivé skóre 7:0. Neuvěřitelnou fyzickou odolnost a nebojácnost vůči zkušeným ruským hráčům prokázal nejmladší člen domácích para hokejistů, teprve šestnáctiletý Filip Veselý, který se prosadil v jednačtyřicáté minutě utkání a rozburácel nejen českou střídačku, ale i všechny fanoušky. Dlouho se sice domácí para hokejisté neradovali, protože následovala rychlá odpověď Rychkova, která stanovila definitivní výsledek druhého vzájemného duelu na 8:1 pro ruské para hokejisty.

I tento výsledek může ale českého fanouška potěšit. Dokazuje totiž, že česká para hokejová reprezentace se vydala správným směrem a rozvíjí mladé hráče, kteří jsou zárukou toho, že tuzemský para hokej zůstane v kontaktu se světovou špičkou i v dalších letech.

International Para Hockey Cup má nyní na pořadu den volna, ve kterém obě reprezentace čeká pouze lehčí trénink na ledě. Další vzájemný zápas pak odehraje Rusko s Českém ve středu 15. 12. opět od 17:00.

Tento projekt je spolufinancován městským obvodem Poruba.

RUSKO – ČESKO 8:1 (1:0, 4:0, 3:1)

Branky: 17., 29. a 41. Šichov, 24. a 28. Petrov, 4. Galkin, 40. Kuzněcov, 43. Ryčkov – 42. Veselý

Rozhodčí: Rapák – Hus, Mariánus

Rusko: Kasatkin – Kuzněcov, Barykin, Volkov, Mjačin, Varlakov – Petrov, Kuzminych, Chamzin – Terentěv, Sokolov, Šichov – Vorončichin, Ryčkov, Galkin. Trenér: Batyršin

Česko: Vápenka – Kubeš, Zelinka, Raul, Doležal, Wágner – Geier, Sedláček, Veselý – Novotný, Hábl, Hečko – Krupička, Ohar. Trenér: Bříza

Text/ foto: Zuzana Glacová