Para hokejová liga finišuje, ve vedení zůstává Zlín

Po měsíční pauze se na led šesti klubů vrátila tuzemská Česká para hokejová liga. Suverénní zůstává tým SHK LAPP Zlín, který nejdříve přivezl body ze sobotního duelu z Pardubic, doma pak jasně porazil olomoucké Kohouty 8:3. Hattrick si v tomto zápase připsal slovenský para hokejista ve službách Zlína Martin Joppa, který se tak po osmi ligových kolech vyhoupl do čela střelecké tabulky.

Zlín rozhodl o výhře nad Mustangy v poslední minutě

Zápas mezi pardubickými Mustangy a Zlínem se kvůli havárii chlazení v malé hale pardubické Enteria areny odehrál na zimním stadionu v Čáslavi. Přímý souboj o první místo tabulky byl velice vyrovnaný, díky gólu v poslední minutě se nakonec radovali hosté ze Zlína.

První gól zápasu padl velice rychle. Už po minutě a třinácti vteřinách hry otevřel skóre střelou z poloviny hřiště Zdeněk Hábl a poslal hosty do vedení. Pardubice ale nenechaly na odpověď dlouho čekat a ve třetí minutě srovnal Bernard Hering. Ve zbytku první třetiny se šance střídaly na obou stranách, Zlín měl dokonce dvě přesilové hry, ale další branka nepadla.

Ve druhé třetiny byly opět k vidění šance před oběma brankáři, ale nejprve se trefoval pouze Zlín. V čase 19:07 přidal svůj druhý gól Zdeněk Hábl a o dvě minuty později poslal hosty do dvoubrankového trháku Martin Joppa. Pardubičtí se gólu ve druhé části nakonec také dočkali. Minutu a šest vteřin před sirénou snížil, rovněž druhým gólem v zápase, Bernard Hering. Východočeši stihli v posledních vteřinách ještě vybojovat přesilovou hru, kterou si přenesli do třetí třetiny.

Právě v této početní převaze domácí trefou Pavla Kubeše srovnali na 3:3. Další průběh třetí části předpovídal, že zápas bude muset pokračovat do prodloužení. To se ale nakonec nestalo. V čase 44:23 rozhodl o výhře Zlína svým druhým gólem v zápase Martin Joppa.

Zlín tedy vyhrál v Čáslavi proti Pardubicím 4:3 a zvýšil svůj tabulkový náskok před Mustangy na 5 bodů.

Branky a nahrávky: 3., 29. Hering, 32. Kubeš – 2., 20. Hábl, 22., 45. Joppa. Rozhodčí: Mariánus, Borovec. Vyloučení: 3:2. Využití: 2:0.

SHK Mustangové AUTO IN: Kudela (Boček) – Kubeš (C), Buhr R., Neuman, Kolek, Raška, Michalec, Buhr V., Hering, Doležal, Chudomský.

SHK LAPP Zlín: Matoušek (Molek) – Julina, Mach, Ferenčík, Hábl, Zdražil, Joppa, Turic, Hábl, Ligda (C), Panák, Palát, Šafařík, Korman.

Karlovy Vary na Spartě dominovaly

V rámci 7.kola České para hokejové ligy si Karlovy Vary hladce poradili se Spartou na jejím ledě v poměru 4:0. Na vítězství měli velký podíl hlavně tříbodoví Michal Geier (2+1) a Filip Veselý (1+2). Sharks si tak do tabulky připsali další důležité tři body, Sparta naopak zůstává se dvěma body poslední.

Již po dvanácti vteřinách hry se hosté radovali z prvního gólu v zápase, když Radek Zelinka vyslal do úniku Michala Geiera a ten se střelou do horního rohu Vápenkovy branky nemýlil. Geier se za pár okamžiků dostal k další nebezpečné ráně, tentokrát už byl brankář Sparty k jeho smůle připraven. Žraloci pokračovali ve svém tlaku, v přesilovce po vyloučení Raula se ještě neprosadili, v 8. minutě již však ano.

Po dlouhé pasáži v obranné třetině Sparty Karel Wágner napálil horní tyčku, puk se odrazil do Vápenkových zad a od nich i s lehkým štěstím do branky. O chvíli později se k první zajímavé příležitosti dostala také Sparta, stejně jako na druhé straně Zelinka byli však Pražané neúspěšní.

Druhá třetina začala velkými šancemi v jedné minutě na obou stranách, nejprve mířil na Macha samotný Raul, brankáře však trefil pouze do betonů. Následně se Karlovarští dostali do situace 2 na 1, Michal Geier zkusil překonat Vápenku kličkou, neúspěšně.

Ve 27. minutě se první přesilovky v zápase dočkala také Sparta, ta se Pražanům ovšem vůbec nepovedla. Naopak ještě ve vlastním oslabení ujel domácím hráčům Geier a napálil tyčku svatyně domácích. Další akce jsme se ani z jedné strany nedočkali, ve druhé třetině tedy žádný gól nepadl.

Třetí dějství začalo opět v režii hostů, v celém zápase velmi aktivní Michal Geier v rámci protiútoku Sharks předal puk Filipu Veselému, ten objel brankáře Vápenku a chladnokrevně zakončil. Do další šance vyslal Rennhack Zelinku, když mu předal kotouč před takřka odkrytou branku, karlovarský bek však prostor tří tyčí trefit nedokázal.

Ve 42. minutě mířili hosté dokonce 3 na 1 protihráče, Geier vzal situaci na sebe, Vápenka se zaskvěl jak proti jeho střele, tak i následným dorážkám. Sparta následně zkusila hru v šesti, neměla co ztratit. Obraně domácích unikl Michal Geier a do prázdné branky pečetil svým třetím bodem v zápase vítězství hostů. Sparta mohla v posledních vteřinách výsledek alespoň korigovat, Kapko ve vyložené šanci bohužel pro domácí nedal. A když Rennhack trefil pouze tyčku stále odkryté domácí branky, utkání skončilo v poměru 4:0.

Branky a nahrávky: 1. Geier (Zelinka), 9. Wágner (Veselý), 35. Veselý (Geier), 44. Geier (Veselý, Karafiát). Rozhodčí: Mihálová, Vajda. Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1.

Sparta para hokej: Vápenka – Zapletal, Raul (A) – Ohar, Krupička J. (C), Bečvář, Novotný, Frolík, Jirsa, Kapko, Pšenčík, Krupička Z. (A)

Karlovy Vary, CS: Mach – Zelinka, Haas, Wágner (A) – Veselý, Rennhack, Kovářík, Geier (C), Sedláček, Karafiát (A)

Havířovští zásluhou Lisova vyloupili Olomouc

Na úvod první třetiny se ke střele dostal Fojtík, který pálil z bezprostřední blízkosti olomouckého brankáře. Jeho pokus ale skončil pouze v lapačce Černocha. Poté přišla nepovedená rozehrávka domácích na modré, kterou perfektně vystihl Staněk. Ten vyslal do úniku Dmitriye Lisova, jenž si vymíchal gólmana Kohoutů a poslal Havířov do vedení. Zajímavou šanci měl také Fojtík, jeho nahození se ale jen otřelo o boční síť. Přestože do konce první patnáctiminutovky byli Havíři aktivnější, další šance si nevytvořili.

Do druhé třetiny vstoupila Olomouc výborně. Pouhých 37 sekund po začátku prostředního dějství se špatná přihrávka dostala příhodně na hůl Miloše Večerku. Ten už jen zametl kotouč do prázdné brány. Hned nato mohli jít Kohouti dokonce i do vedení, ale na Jedličkovu dorážku z předbrankového prostoru vytáhl havířovský brankář perfektní zákrok. Vstřelená branka Hanáky nakopla, od této chvíle byli jasně lepším týmem. Poté si Havířov mohl dát vlastní gól, když jeden z hráčů tečoval nahození od modré na svou bránu. Tuto střelu jen s velkým štěstím Lepáček vyrazil.

V čase 23:25 se po vhazování dostal k puku Lisov, který zahlédl volného Václava Hečkapřed brankovištěm. Ten si gólmana domácích vymíchal a poslal Havířov zpět do vedení. Uplynulo pouhých 69 vteřin a hráči ze severu Moravy se radovali znovu. Dmitriy Lisov se natlačil až před Černocha, kterému prostrčil kotouč pod betonem až za brankovou čáru.

Další příležitost měli hosté v početní výhodě, když nahození Záluského od modré vypadlo brankáři Kohoutů z výstroje. Dorážející útočníci ale puk přes důslednou obranu Olomouce do brány nedostali. Do sirény ukončující druhé dějství zbývalo 41 sekund, když se ke střele dostal opět Dmitriy Lisov. Mezi tři tyče domácích vyslal neuvěřitelnou ránu, která se zastavila až v síti, čímž zkompletoval svůj hattrick.

Třetí třetinu otevřel svým pátým bodem Dmitriy Lisov, který se nejlépe zorientoval při zmatku v olomouckém brankovišti. Zvýšit na 6:1 mohl Severin, avšak jeho ránu zastavila tyč. Do velké šance se dostal také Jedlička, ale jeho střela v úniku bránu přeletěla. Olomouc se i přes nepříznivý stav stále tlačila do útoku, což vyústilo v další branku. Postaral se o ni Radim Mikuš, který v přečíslení tři na jednoho přesně pálil z levého kruhu.

Zbývalo posledních 13 vteřin základní hrací doby, když se Dmitriy Lisov opět dostal ke střele, kterou umístil přesně pod horní víko. Havířov tak Olomouci oplatil prohru z října a připisuje si tři body do tabulky. Největší podíl na úspěchu hostů měl jednoznačně Dmitriy Lisov, který byl u všech branek svého týmu.

Branky a nahrávky: 16. Večerka, 45. Mikuš – 8. Lisov (Staněk), 24. Hečko (Lisov), 25. Lisov, 30. Lisov, 32. Lisov, 45. Lisov. Vyloučení: 2:0. Využití: 0:0.

SOHO Olomoučtí Kohouti: Černoch – Jedlička (C), Kardoš – Hlinka, Zajan, Novák (A) – Mikuš, Buriánek, Klima – Večerek, Mikuš.Parahokej Havířov z.s.: Lepáček – Zikmund, Záluský

Havířov díky hattricku Lisova porazil Pardubice

Pardubičtí Mustangové nezvládli ani druhý víkendový domácí zápas. Ten se kvůli omezení provozu enteria areny odehrál v Novém Městě nad Metují. Havířov v něm vyhrál 3:0.

Havířov byl aktivnější už v prvních minutách zápasu. Poté byl sice vyloučen Hečko a Mustangové měli přesilovku, ale hosté se ubránili. První gól padl v 10. minutě, svůj střelecký účet otevřel Dmitriy Lisov.

Ve druhé třetině diváci branku neviděli. Havířov měl sice mírnou převahu, ale domácí dobře bránili. Ani jeden z týmů navíc nevyužil přesilovou hru.

Ve čtvrté minutě třetí části se Lisov řítil sám na Bočka, ale brejk neproměnil. Dočkal se o pár chvil později, kdy po přihrávce Kudrny zvýšil na rozdíl dvou branek. Z hole havířovského útočníka to ale stále nebylo všechno. V čase 43:17 zkompletoval Dmitriy Lisov hattrick a definitivně rozhodl o výhře svého týmu.

Havířov v Novém Městě nad Metují porazil Pardubice 3:0 a posunul se na druhé místo tabulky. Naopak Mustangové se po dvou víkendových porážkách propadli na čtvrté místo.

Zlín si upevnil pozici na čele, rozdrtil doma Olomouc

V dnešním utkání předvedl domácí celek, co má ve svých silách a naprosto ovládl utkání proti svému sokovi z Hané. Toho tak rozdrtil pětibrankovým rozdílem a uhájil si tak vedení v tabulce, kterou vede o již o čtyři body.

V první třetině jsme byli svědky rovnou pěti branek, z toho čtyři padly za záda brankáře Olomouce Černocha. O tu první se postaral po pouhých dvou minutách Zdeněk Hábl, který tak otevřel skóre utkání. O pouhých dvacet vteřin později se k němu přidal Martin Joppa, který tak jenom potvrdil nastolené tempo utkání. Druhý jmenovaný střelec však toho neměl málo, a tak se o tři minuty později prosadil už podruhé ukázkovou střelou od modré, kterou nedal gólmanovi nejmenší šanci na zákrok. Necelé čtyři minuty před konce se přidal i Pavel Julina, který tak poslal svůj mančaft už do čtyřbrankového vedení. Na tuto branku však velice rychle našel odpověď Radek Jedlička, který tak dal ještě svým spoluhráčům šanci na vyrovnání.

Během druhého dějství se prosadil David Korman a to pouhých 35 vteřin po úvodním hvizdu. Tentokrát ale už soupeř odpověď nenašel, a tak se mohl zhruba v půlce třetiny prosadit David Hábl, který svým zakončením od pravého kruhu překvapil celou obranu Kohoutů. Druhá třetina tak skončila pro domácí s již pětibrankovým náskokem.

V poslední části zápasu rozezněl jako první sirénu Marian Ligda, který si tak zapsal první bod v tomto utkání. O šest minut později se však přihlásil o slovo Miloš Večerek, který tak snížil opět na rozdíl pěti gólu. K němu se za pár chvil přidal i Radek Jedlička, který tak využil nastupujícího tlaku olomouckých Kohoutů. V závěru však přišlo vyloučení z řad Zlína, kterého mohli hosté využít. K jejich smůle se ale devět vteřin před závěrečnou sirénou prosadil Martin Joppa, který si tak z tohoto utkání odváží hattrick.

Zlín–Olomouc 8:3

Branky a nahrávky: 3. Z. Hábl (D. Hábl), 3. Joppa (Julina), 6. Joppa (Z. Hábl, Mach), 12. Julina (Hábl), 16. Korman, 24. Hábl (Hábl, Joppa), 33. Ligda (Joppa, Hábl), 45. Joppa (Ligda) – 13. Jedlička (Mikuš, Novák), 39. Večerek (Kardoš), 42. Jedlička (Novák). Rozhodčí: Blažek – Rokos. Diváci: 69. Vyloučení: 2:1. Třetiny: 4:1, 2:0, 2:2.

ZLÍN: Molek – Julina, Mach, Hábl Z. – Stodůlka, Zdražil, Zicha, Joppa, Turic, Hábl D., Ligda, Panák, Palát, Zubek, Šafařík, Korman

OLOMOUC: Černoch – Jedlička, Kardoš, Hlinka, Zajan, Novák, Mikuš Radek, Buriánek, Klima, Večerek, Mikuš Radim.

Text: Lucie Strouhová, David Šimon, Zuzana Glacová