Do paralympiády v Pekingu zbývá 100 dní

Nejlepší paralympijští sportovci z celého světa finišují svou formu. Zimní paralympijské hry Peking 2022 začínají 4. března a čeští para hokejisté u toho nebudou chybět! Aktuálně se svěřenci trenéra Jiřího Břízy připravují na ledě v Poděbradech. Před paralympiádou je čeká také přípravný turnaj v Ostravě – International Para Hockey Cup, který má prověřit připravenost české reprezentace.

Na vrchol sezóny se v kádru české para hokejové reprezentace připravuje šestnáct hráčů. Zatímco ti zkušenější mají za sebou už několik paralympiád, pro mnohé nové hráče v týmu to bude vůbec poprvé, kdy budou v národním dresu bojovat pod pěti kruhy. Reprezentace zatím ladí formu v rámci pravidelných kempů. Celý tým teď opět sleduje vývoj koronavirové situace nejen v Česku, ale i ve světě. „Začínáme být nervózní ohledně možných nových opatření, zda se dostaneme další týden vůbec na led. Pro nás je také velmi důležitý turnaj v Ostravě, protože v podstatě nemáme jinou možnost si ověřit sehranost týmu mimo tréninky,“ řekl hlavní trenér české para hokejové reprezentace Jiří Bříza. „Pokud budeme moci hrát s těmi nejlepšími týmy světa, tak je to pro nás opravdu nejvyšší možná dimenze ostré přípravy na paralympiádu,“ dodal Bříza

Zkušenost vs. dravé mládí v českým týmu

Už na ostravském turnaji International Para Hockey Cup, na který kromě českého týmu přijedou para hokejisté Spojených států amerických, Kanady a Ruska, chce realizační tým zúročit intenzivní taktickou přípravu reprezentace i propojení zkušených hráčů s nováčky v týmu. „Mladí nám velmi rychle rostou, jejich zkušenosti a dovednosti také. Doufáme, že právě v Ostravě si i my jakožto realizační tým budeme moci prověřit, jak na tom jsou tito hráči herně, v zápasovém zatížení,“ řekl trenér Jiří Bříza. Nejen čeští para hokejisté přitom čekají na to, kdo doplní už šestici jistých postupujících na paralympiádu. 

Německý turnaj bez jasného favorita

Zatímco čeští para hokejisté si vybojovali společně s týmy USA, Kanady, Ruska a Jižní Koreje postup na paralympiádu na mistrovství světa v Ostravě letos na jaře, o poslední dvě postupová místa bude svádět boj dalších šest týmů na kvalifikačním turnaji v Berlíně, který startuje už tento pátek. Na turnaji, který se hraje systémem každý s každým, budou proti sobě bojoval para hokejisté Norska, Itálie, Slovenska, Německa, Švédska a Japonska. „Bude to velmi vyrovnaný turnaj a budou rozhodovat maličkosti. Bude to boj do poslední minuty zápasů, rozhodnou možná často až prodloužení i nájezdy. Za mě turnaj nemá jasného favorita,“ odhadoval Jiří Bříza. „Samozřejmě, velmi dobře bude připravené domácí Německo, navíc zná stadion, na kterém se bude hrát, to jim dává velké šance. Kdyby měly rozhodovat osobní sympatie, tak bychom postup na paralympiádu přáli Slovákům,“ řekl kouč české para hokejové reprezentace Bříza.

Poslední příležitost kvalifikovat se na paralympiádu v Pekingu má šest týmů na turnaji v Berlíně

Kromě dalších dvou postupujících z Berlína má start na XIII. Zimní paralympijské hry Peking 2022 jistý také domácí celek Číny, který své místo získává jakožto hostitelská země automaticky.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Český para hokej/ World Para Ice Hockey

Sdílejte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin