Jako za federace! Češi se Slováky v jedné lajně!

Čeští parahokejisté ukončili sezónu 2020/2021 na území Maďarska. Na ledě Székesfehérváru sehráli přátelské utkání se Slovenskem, které porazili 4:2. I když výsledek to je pouze symbolický. Za slovenský parahokejový tým si totiž zahráli i všichni čeští hráči.

Český a slovenský parahokejový národní tým přijeli na pozvání maďarského paralympijského výboru, aby sehráli ukázkové utkání pro místní handicapované sportovce. V maďarském Székesfehérváru má přitom i hokej kvalitní zázemí. Na tamní stadion se tak šli na česko – slovenský zápas podívat nejen sportovci, ale také představitelé města a paralympijských hnutí. „Je to vůbec první kontakt Maďarů s parahokejem a my doufáme, že tady najdeme několik atletů, které nadchneme a započneme tak parahokejovou historii i tady,“ řekl trenér českého národního týmu Jiří Bříza.

Samotné utkání se odehrálo se smíšenými týmy. Zatímco slovenští parahokejisté nastoupili k zápasu v sedmi hráčích, Češi byli téměř v plné sestavě, doplněni o tři mladé hráče z parahokejové ligy. „Proto jsem se spojili a hráli jsme na dvě pětky a třetí vždy doplnila slovenský tým, každý z našich tak nastoupil zároveň i za soupeře,“ řekl k průběhu přátelského utkání Bříza. „Důležité je, že jsme všichni pořádně spotili dres a užili si to,“ dodal. Výsledek 4:2 pro českou parahokejovou reprezentaci tak byl spíše symbolický.

Historický začátek parahokeje v Maďarsku pod taktovkou zkušených českých trenérů

Ihned po zápase následovaly ještě samostnatné nájezdy a pak už si zájemci mohli parahokej sami vyzkoušet. Veškeré vybavení jim zapůjčila česká a slovenská reprezentace. „Teď tu máme nějakých deset sportovců, našla se i jedna odvážná žena, doufáme, že je parahokej nadchne a že se společně potkáme třeba i na kempu u nás, který plánujeme na letní prázdniny,“ řekl Bříza.

Z Maďarska vyjíždí ještě dnes česká parahokejová reprezentace do Hodonína, kde čeká tým oficiální vyhodnocení a ukončení sezóny. Spolu se hráči zase sejdou během suché přípravy v rámci ParaFestu v Ostravě na začátku května.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Český para hokej

Sdílejte