Paralympijské hry v Pekingu zahájeny. Para hokejisté vše na místě sdílejí i s Břízou!

Symbolicky ve 13. hodin středoevropského času proběhlo na Pekingském národním stadionu slavnostní zahájení 13. zimních paralympijských her. Ceremoniálu se zúčastnila i česká výprava, která čítá jednadvacet sportovců, z toho sedmnáct para hokejistů. Vlajkonošem byl zkušený reprezentant, který je už na své čtvrté paralympiádě, dvaačtyřicetiletý para hokejový útočník Zdeněk Krupička. 

„Těšil jsem se na to hrozně, splnil se mi tak sen a hrozně moc klukům děkuju, protože mi udělali tímto strašně velkou radost,“ komentoval s dojetím Zdeněk Krupička s českou vlajkou v ruce. Velkolepou show si nenechali ujít ani trenéři a realizační tým českých para hokejistů. A jasným gestem vyjádřil spolu celý český paralympijský tým podporu okupované Ukrajině.

Para hokejisté se už teď plně soustředí na zítřejší zápas. Jako první čeká na paralympiádě český tým soupeř z Itálie. „Vždy je důležitý první zápas, a to platí samozřejmě i pro nás. Plně se soustředíme na Itálii, ale i následně na domácí Čínu, která je pro nás sice velkou neznámou, ale měli jsme možnost vidět nějaká videa a dělali jsme rozbory jejich hry a věřím, že je umíme potrápit a můžeme i vyhrát,“ hodnotil šance para hokejové reprezentace Krupička

Nejlepší hráč na světě je tým

Čeští para hokejisté si zatím chválí zázemí paralympijských her, včetně kabiny. Tu svou trenéři Novotný a Szturc spolu s kustodem Stránským a šéfem Českého para hokeje Šindlerem pro hráče pořádně vyzdobili. „Chtěli jsme, ať se kluci v kabině cítí dobře, ať mají před očima stále symboly a hesla, se kterými po celou dobu přípravy pracovali. Aby si uvědomili, proč tak tvrdě poslední čtyři roky na sobě dřeli, už teď mají být na co hrdí,“ řekl k výzdobě paralympijské kabiny Jiří Šindler. Kromě motivační věty „Nejlepším hráčem na světě je tým“, tak kabinu zdobí i hesla „podpora“, „disciplína“ nebo „důvěra“. Pozornějším ale v kabině neunikne i další důležitá součást. S hráči v Pekingu je totiž po celou dobu také trenér Bříza. Doslova bříza! 

Bříza v pekingské kabině i na trenérské lavici

Už od loňského podzimu český para hokejový národní tým pracovat s tím, že do Pekingu neodcestuje trenér Jiří Bříza. Jeho důvody hráči pochopili a přijali, trenéra s sebou ale přeci jen chtěli. „S tou myšlenkou přišla moje žena Kamila, co kdybychom si nechali Břízu vyřezat z břízy. Nápad jsem nahodil v kabině a klukům se to líbilo. Našli jsme fotku z jeho mládí a oslovili známého řezbáře,“ řekl k vzniku tohoto nápadu Zdeněk Hábl. Dřevěnou sošku Jiřího Břízy, vysokou asi padesát centimetrů vyrobil řezbář Petr Hajda. „Původně jsme si říkali, jak to dopadne, tak jsme si opatřili i břízovou halůzku, kdyby se nám ten Bříza nelíbil, že jo, ale myslím, že to dopadlo dobře,“ dodal s úsměvem Hábl. „Po celou dobu tak je tady Bříza s námi, a to nejen v srdcích a v tom, co nás za ty roky naučil,“ doplnil Zdeněk Hábl a potvrdil tak, že celý český národní tým, včetně fanoušků, drží při sobě za každé situace. 

A podpora úžasných fanoušků bude zapotřebí už zítra ráno!!! Česká para hokejová reprezentace nastoupí v prvním zápase ZPH Peking 2022 proti Itálii od 9.35 (SEČ). Zápas můžete sledovat v přímém přenosu na programu ČT3 a webu ctsport.cz. Zároveň na sítích Českého para hokeje můžete posílat vzkazy národnímu týmu přímo do kabiny. Fanděte s námi para hokejistům na paralympiádě v Pekingu!

Komunikace ZPH Peking 2022 probíhá ve spolupráci s Českým paralympijským výborem a agenturou Premier Sports CZ.

Text: Zuzana Glacová
Foto: Jan Malý/ Český para hokej

Sdílejte