Do semifinále postupuje Čína. Výkon Čechů se přesto zapíše do para hokejové historie

Čeští para hokejisté si v Pekingu o medaile nezahrají. V dramatickém čtvrtfinále s favorizovanou Čínou sice smazali dvougólové manko, ale gólem z předposlední minuty prohráli 3:4 a čeká je souboj o pátou příčku s Itálií.

Po minulém zápase s Čínou českému týmu věřilo málo lidí. Naši para hokejisté ale ukázali, že jsou týmem bojovníků, který bojuje i za nepříznivého stavu.

Zápas dvou prvních týmů skupiny B začal opět ve vysokém tempu. V čase 5:20 unikl Radek Zelinka středem hřiště a dokázal si poradit se všemi bránícími protihráči a dostal se až přímo před čínského golmana Wanga. Toho se snažil naznačeními do strany rozhýbat, ale ve vysoké rychlosti to bylo pro golmana jednodušší a s vyslanou střelou si poradil.

O pár vteřin později musel do střehu i český brankář Martin Kudela. Rychlý Shen byl v úniku faulovaný a norský sudí se rozhodl nařídit trestné střílení. S ním si ale český gólman poradil s ledovým klidem a dál držel vyrovnaný stav.

Ten ale platil jen další minutu. Zhidong Wang se dostal k české brance a bez dlouhého rozmýšlení zvolil střelu. Ta byla přesná a poslala pořadatelskou zemi do vedení.

Češi ale dokázali zareagovat nejlepším možným způsobem. Po závaru před čínskou brankou se Michal Geier dostal k volnému puku a propasíroval ho za záda domácího golmana. Češi byli gólem povzbuzení, další už ale v první části nepřidali.

Číňané si vedení vzali zpět ve druhé třetině. Forčekující Tian vystihl směr české rozehry z těsné blízkosti české branky a dokázal ztrátu puku v nebezpečné zóně přesnou střelou potrestat.

Čeští hráči ale nemají lva na dresu nadarmo. S lví bojovností nastoupili i do třetí třetiny. Nejprve sice potřetí v zápase inkasovali z hole Yifenga Shena. Pak ale ve 33. minutě odpověděli svižnou střelou Václava Hečka pod čínského golmana a stále tak byli ve hře.

Vyrovnat se českým lvům povedlo v čase 39:01, když na střelu Alexe Ohara ze středu nedosáhla žádná čínská hůl ani lapačka golmana. Střela byla umístěna přesně, i přes velký provoz před čínskou brankou.

Nakonec měli ale poslední slovo přeci jen domácí. Zhidong Wang rozjásal čínské fanoušky, když v čase 43:09 dokázal do odkryté branky posunout puk po souboji v rohu kluziště.

Čeští bojovníci byli na paralympiádě blízko historickému postupu do bojů o medaile. Turnaj uzavřou v pátek od 9:05 SEČ, v utkání o konečné páté místo se utkají s Itálií, kterou už ve skupině dokázali porazit hladce 5:0.

Výsledek čtvrtfinálového utkání Čechů na paralympiádě:

ČÍNA – ČESKO 4:3 (1:1, 1:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 7. Z.Wang (Cui), 21. Tian (Cui), 31. Shen (Cui, Z.Wang), 44. Wang (Shen) – 9. Geier (Hábl, Wágner), 33. Hečko (Ohar), 40. Ohar (Geier, Hábl).
Rozhodčí: 
Luthcke (Norsko) – Nothegger (Rakousko), Rundstrom (Švédsko).
Vyloučení:
 5:2.
Využití:
 1:1.
Střely na branku:
 16:12.
Čína: W. Wang – Xu, Zhu, Lyu, Hu, Bai – Z. Wang, Sheng, Cui, Song, Zhang, Li, Yu, Tian, Qiu. Trenér: Šaršukov.
Česko: 
Kudela – Zelinka, Doležal, Wágner, Kubeš – Ohar, Hečko, Veselý, Novotný, Geier, Hábl, Raul, Palát, Krupička. Trenér: Novotný.

Výsledek dalšího čtvrtfinále:
Jižní Korea – Itálie 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Komunikace ZPH Peking 2022 probíhá ve spolupráci s Českým paralympijským výborem a agenturou Premier Sports CZ.

Text: Michael Schuster
Foto: Jan Malý

Sdílejte