Češi v prvním zápase mistrovství světa porazili Jižní Koreu 3:0

Hokejové mistrovství světa končí, parahokejový světový šampionát dnes odstartoval, a to zápasem Jižní Korea vs. Česko. Češi měli Jižní Koreji co vracet. Na šampionátu v roce 2019 je tento východoasijský stát připravil o medaile a další porážku Češi utrpěli i o dva roky později hned ze startu turnaje v Ostravě. Tentokrát ale nenechali nic náhodě. Hru drželi ve všech třetinách pevně pod svou taktovkou a ze startu MS v parahokeji 2023 Moose Jaw si Češi připsali cenné vítězství 3:0.

Český parahokejový národní tým vstoupil do prvního utkání světového šampionátu v kanadském Moose Jaw o poznání aktivněji, než jihokorejský soupeř. Hned po prvních třiceti vteřinách navíc fauloval Filipa Veselého na modré Kim Inkyum a Češi tak měli první příležitost přesilové hry. Jenže se nedokázali vůbec usadit v obranném pásmu Korejců a početní výhodu tak nevyužili. Prvních sedm minut ale Češi Korejcům vůbec nedali puk, veškeré snažení české reprezentace bylo ze startu zápasu marné. Obrovské šance nedokázali Češi využít ani když Novotný přivezl puk do obranného pásma Korejců v přečíslení čtyři na jednoho korejského bránícího hráče. V desáté minutě se Korejci vůbec po prvé dostali k puku a Song měl vyloženou šanci, ale skvělý Kudela si s jeho střelou naštěstí poradil. V závěru první třetiny pak přišlo vyloučení Miroslava Novotného a následovaly šance na obou stranách. V poslední vteřině první třetiny pak Veselý poslal štiplavou ránu na Choie v korejské bráně, ale ani tato střela nepřinesla změnu skóre. První třetina tak skončila 0:0.

Druhá třetina začala identicky jako ta první. Za téčko na Miroslava Novotného si Češi vysloužili ze startu druhé části další přesilovku. Skvělou příležitost k otevření skóre měl po nahrávce Pavla Kubeše Michal Geier, který měl hned záhy i další šanci, ale netrefil odkrytou Choiovu branku a ani po další české kanonádě se skóre neměnilo. V čase 21:51 a vyloučení na obou stranách pak přišla hra čtyři na čtyři. Další přesilovka pro Korejce pak přišla také v čase 24:35, ale vyloučení Václava Hečka spíše využili čeští parahokejisté. První gól šampionátu přišel až za stavu pět na pět. Patrik Sedláček získal puk za bránou Choie a z otočky korejského gólmana s přehledem překonal 0:1. Další šance Čechů přišla hned vzápětí. Konkrétně o minutu později si nepřesné přihrávky mezi korejskými hráči všiml Václav Hečko, vzal si puk a sám zvýšil v čase 26:02 na 2:0 z pohledu českého týmu. Fantastický Martin Kudela pak vytáhl skvělý zákrok po breaku Shina, ale na závěr druhé třetiny přišel ještě jeden zbytečný faul Novotného a do třetího dějství tak Češi vstupovali opět ve čtyřech.

I další oslabení ale Češi ze startu třetí třetiny zvládli, a naopak opět následoval jejich tlak. Jenže po zbytečném seknutí Michala Geiera hráli opět Korejci přesilovku. Hra se následně přelévala na obě strany. Ale i další oslabení Češi zvládli. Na ledě dominovali v průběhu celé třetí třetiny. Svou převahu potvrdili po krásné kombinaci Sedláčka a Hečka dalším gólem, který si v čase 42:16 připsal Michal Geier. A ihned následovalo střídání gólmanů v korejské bráně, kdy Choie nahradil reprezentační nováček Jižní Koreje Bong. Na puk si sáhl ale jen jednou. Češi si připsali prvním důležitou výhru na mistrovství světa. Jižní Koreu porazili 3:0 a zítra je čeká zápas proti parahokejovým gigantům z USA.

„Byl to zápas, na který jsme se hodně připravovali, protože jsme věděli, že to bude těžké a tvrdý soupeř. Bylo pro nás důležité dnešní zápas vyhrát, abychom měli lepší nasazení do play off. Kluci bylo vidět, že jsou nervózní, ale všichni věděli, o co nám jde, chtěli jsme tak moc vyhrát. Ve druhé třetině se to projevilo, Získaly jsme větší kontrolu nad pukem, lépe jsme se rozhodovali a to rozhodlo.“
Jakub Novotný – trenér české parahokejové reprezentace

„Super, konečně jsme zlomili prokletí. Věděli jsme, že to bude o tom, kdo dá první gól a u koho se ta psychika lehce prolomí, jsem rád, že tentokrát jsme byli my ti odolnější!“
Martin Kudela – gólman české parahokejové reprezentace

Zápas Česko vs. USA startuje zítra v 19:00 a můžete ho sledovat na ČT sport. Fanděte české parahokejové reprezentaci!

Jižní Korea vs. Česko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Sedláček (Geier), 27. Hečko, 43. Geier (Sedláček).

Rozhodčí: Esposito (USA) – Dauphinee (Kanada), Lunden (Švédsko).
Vyloučení: 4:5.