Americká přestřelka. USA porazili Čechy s přehledem 7:1

Zatímco český parahokejový tým dnes nastoupil ke svému druhému utkání v rámci světového šampionátu, Američané do turnaje teprve vstoupili. Průběh utkání nepřinesl žádné překvapení. Američtí giganti jasně dominovali. Na druhou stranu Češi už jsou i pro americkou reprezentaci velmi důstojným soupeřem. Navíc, vůbec poprvé se v rámci šampionátu ve své kariéře trefil Filip Veselý, který stál za čestným gólem české parahokejové reprezentace.

Američané hned do úvodu utkání vstoupili velmi aktivně a Češi se bránili za cenu zakázaného uvolnění. Tři minuty po startu zápasu se naskytla první obrovská šance týmu USA, nebráněný Jones ale z blízka minul Kudelovu bránu. Netrvalo to ale dlouho a Američané přeci jen otevřeli skóre zápasu. Čtvrtá minuta a Travis Dodson poprvé překonal Kudelu z dorážky 1:0. Američané se pak usadili v obranném pásmu Čechů a opakovaně českou bránu ohrozil Jones, kterému ale stál v cestě výborně chytající Kudela. Toho ale v čase 7:25 překonal opět Dodson, který se ocitl nikým nebráněný na brankovišti a doklepl střelu dorážkou na 2:0. První zákrok si Lee připsal až v deváté minutě, kdy jeho pozornost prověřil Patrik Sedláček, který je na světovém šampionátu evidentně při chuti. 11:59 ale opět přišla další šance Američanů a Roybal krásnou kličkou získal prostor a jeho střelu zastavila až síť Kudelovy brány. V závěru první třetiny pak přišlo ještě vyloučení Alexe Ohara za sekání a tým USA měl tak šanci první přesilovky zápasu.

Začátek druhé třetiny Češi i přes oslabení zvládli, a naopak si sami mohli zahrát přesilovku po vyloučení Kevina McKeena, výraznější tlak ale Češi nepřevedli a ani tato přesilovka nepřinesla gólovou radost. V čase 21:11 naopak přidal čtvrtý gól Malik Jones a následovala další drtivá převaha Američanů. Roybal zadovkou přihrál před Kudelovu bránu na Farmera a ten neváhal a připsal si svůj první gól na šampionátu a zvýšil náskok Američanů na 5:0. Češi se ale přeci jen dočkali, po špatné rozehrávce amerických parahokejistů vystihl pohyb Eustaceho Filip Veselý a skvělou dělovkou sám překonal Leeho a připsal si vůbec svůj první gól na mistrovství světa vůbec a snížil v čase 24:43 na 5:1. Byl to navíc vůbec první gól po dlouhých čtyřech letech, který Češi Američanům byli schopni dát. Dalšímu zvýšení skóre pak zabránil Martin Kudela, který vychytal Eustace a následně i Jonese. Druhou třetinu Češi už s úlevou dohráli bez změny skóre.

„Z toho gólu mám obrovskou radost. Po celý zápas jsme tak dobře bránili, ale jde prostě vidět, že nám chybí spoustu sklils, které Amirečané naopak mají skvěle zažité.“
Filip Veselý – útočník české parahokejové reprezentace

Kanonádou na českou bránu otevřeli třetí dějství Američané. Naštěstí byl vždy Martin Kudela na správném místě. Postupně vychytal střely Farmera i Wallace, ale po sehraném signálu po buly už naopak nestačil na parádičku, kdy nádherně našel McKee volného Dodsona a ten si v dnešním zápasu mohl odškrtnout hattrick 6:1. Na led se v poslední třetině proti USA dostal i útočník Martin Žižlavsky. Ani tato vzpruha a čerstvá krev na ledě ale Čechům nepomohla, a naopak museli se tak v čase 41:09 po faulu Hečka vypořádat se svým dalším oslabením. Navíc Češi špatně střídali a dost tak pomohli k tomu, že měl Grove naprosto volné pole a neměl tak problém opět změnit skóre zápasu 7:1. Tento výsledek pak byl už konečný. Češi si ani v třetím dnu šampionátu neodpočinou.

„Po gólu Filipa jsem viděl, že náboj celého týmu byl jiný, kluky to dobilo a zjistili, že i Američanům se dá dát gól. Po tom, i když po celou dobu zápasu kluci makali, se ten jejich výkon ještě zvýšil. V rychlosti nás Američané ale stále přehrávají. Krok po kroku ale vidíme to zlepšování. Dneska se už zaměříme na regeneraci, protože nás zítra čeká třetí zápas ve třech dnech. S Kanadou to bude hodně těžké.“
Jakub Novotný – trenér české parahokejové reprezentace

Sestřih zápasu USA vs. Česko najdete už teď na webu ČT sport.

Do třetího zápasu v rámci tří dnů nastoupí tentokrát proti národní reprezentaci Kanady. Zápas opět můžete sledovat na ČT sport, ve středu v brzkých ranních hodinách, od 3:00.

USA – ČESKO 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Dodson (Eustace, McKee), 8. Dodson (Douglas, McKee), 12. Roybal, 22. Jones (Farmer, Wallace), 24. Farmer (Roybal), 38. Dodson (McKee), 43. Grove – 25. Veselý.

Rozhodčí: Danielsen (Norsko) – O’Rourke (Kanada), Rundström (Švédsko).

Vyloučení: 2:3.