Češi byli Kanaďanům rovnocenným soupeřem, přesto javorovým listům podlehli 2:1

Do třetího zápasu během tří dnů světového šampionátu v Moose Jaw vstoupili dnes čeští parahokejisté velmi aktivně. Po náročných duelech s Jižní Koreou a týmem USA se tentokrát utkali s týmem domácí Kanady a byl to hodně vyrovnaný zápas. Možná až v jeho závěru Čechům došly síly, přesto uhráli s tímto velmi silným soupeřem velmi slušný výsledek 2:1.

Češi hned v úvodu utkání prověřili pozornost domácího gólmana Larocqua, se střelou Hečka ale neměl kanadský gólman problém. Bohužel následovalo přísné vyloučení Radka Zelinky a Kanada si zahrála první přesilovku. V oslabení navíc přišlo tak, jako v zápase s USA, špatné střídaní Čechů, ale Halberta vychytal Martin Kudela, který opět bránil naši branku. 5:50 a čeští parahokejisté předvedli krásnou krátkou kombinaci několika přihrávek, bohužel ta klíčová od Hečka na Geiera už neprošla a kanadský gólman tak nemusel zasahovat. Bohužel aktivita Čechů byla ochlazena po tom, co kanadský kapitán McGregor po prohraném buly Čechů vyslal na Kudelu štiplavou střelu a v čase 9:35 otevřel skóre zápasu 0:1. Stejný hráč pak chtěl přidat další gól o čtyři minuty později, ale tentokrát jeho ránu Kudela bez problémů pokryl. První třetina přinesla až nečekaně vyrovnaný souboj a domácí parahokejisté se dostali do vedení jen díky jedné pohotové střele po vyhraném buly. Jinak ale Češi byli v úvodu zápasu Kanadě rovnocenným soupeřem.

Druhá třetina opět odstartovala vyloučením, tentokrát na domácí straně a Anton Jacob-Webb dal Čechům šanci k vyrovnání. A že této nabídky využil kapitán české reprezentace. Střelou zpoza hráče vymetl pravý roh Larocquovy brány Radek Zelinka a srovnal v čase 17:09 na 1:1. Čechy pak podržel při přečíslení Kanaďanů v čase 24:07 dalším skvělým zákrokem Martin Kudela, který vykryl parádně střelu Cozzolina. Kanada pak dostala výhodu druhé přesilovky, a i tentokrát tuto šanci hráči javorových listů využili. Tentokrát McGregor v roli asistenta, kdy si v sedmadvacátí minutě rychle vyměnil puk s Dixonem, který skóroval a upravil skóre v závěru druhé třetiny na 1:2.

„Byl to odražený puk, tak jsem se snažil vyjet z rohu, zavřel oči, práskl to tam a padlo to!“
Radek Zelinka – kapitán české parahokejové reprezentace

Třetí dějství začalo o poznání aktivněji pro domácí parahokejisty. Ti hned třikrát v krátkých patnácti vteřinách vypálili na Kudelu a Češi se ubránili jen za cenu vyhození puku alespoň do středního pásma. Možná únava se pak projevila na herním projevu Čechů v nepřesných přihrávkách, hra se celkově zpomalila a Kanaďani se usadili v obranném pásmu českého týmu. V poslední minutě přeci jen zavezl puk před kanadského gólmana Hečko a rozehrál se závěrečný silný tlak našich parahokejistů. Následoval oddechový čas a následovala hra bez českého gólmana. Čas byl ale neuprosný a skóre se tak zůstalo i po třetí třetině nezměněné 1:2. Český tým ale předvedl svůj nejlepší výkon s kanadským soupeřem za poslední roky a dokázal, že i s parahokejovou velmocí už dokáže uhrát velmi vyrovnaný zápas a být rovnocenným partnerem.

„Náš výkon v dnešním zápasu proti Kanadě hodnotím velmi kladně. Sice jsme prohráli, to je přesně výkon, co chceme podávat po zbytek turnaje. Kluci tam nechali dneska všechno a jsem na ně velmi pyšný. Jestli budeme hrát takhle po zbytek turnaje, tak nám je jedno, proti komu nastoupíme, protože takhle chceme hrát, to je výkon, který tady chceme ukazovat!“

„Držím v sobě strašně moc emocí, protože jsem strašně pyšný na tým, jak jsme dnešní zápas odehráli, protože nebyl vůbec jednoduchý. Třetí ve třech dnech, ale kluci ho zvládli bravurně. Tohle je výsledek. Samozřejmě škoda, že jsme nakonec prohráli, ale tenhle zápas ukázal, že už můžeme hrát směle i s Kanadou.“
Jakub Novotný – trenér české parahokejové reprezentace

Český národní tým odehrál kompletní základní skupinu. Teď mají čeští parahokejisté konečně možnost odpočinku a budou čekat na svého čtvrtfinálového soupeře. S největší pravděpodobností Češi narazí na Italy. Oba čtvrtfinálové duely jsou pak na programu MS v parahokeji Moose Jaw v pátek 2. června a bude je opět živě vysílat ČT sport.

Branky a nahrávky: 18. Zelinka (Geier) – 10. McGregor, 28. Dixon (McGregor).
Rozhodčí: Esposito (USA) – Oswold Hermansen (Norsko), Rundström (Švédsko).

Vyloučení: 2:1.